Գիտե՞ք, հոգնել ենք վախենալուց. ազատամարտիկի կինն Արցախյան պատերազմի մասին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է ԲԱՑԱՌԻԿ հարցազրույց  Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկ, երաժիշտ Օլեգ Փիրումյանի  (նա մահացել է 1992թ-ի մայիսի 9-ին Շուշիի ազատագման մարտերի ժամանակ) կնոջ Իրինա Փիրույմանի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է «Լրատվամիջոցների և արվեստի միջոցով ընդգծելով կանանց դերը խաղաղաշինության և հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի կողմից՝ Սևծովյան տարածաշրջանային համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:
- Շատ է խոսվում պատերազմի մասին ու դեռ էլի կխոսվի, բայց կնոջ աչքերով, Ձեր աչքերով, ի՞նչ է պատերազմը:
- Պատերազմը ողբերգություն է, դժբախտություն  և էլի կարելի է շարունակել ու ասել նախադասություններ, որոնք բոլորին հայտնի են, բայց երևի պատերազմից վատ բան գոյություն չունի: Դա ոչ միայն վախ է երեխաների, հարազատների համար, այն ավելի վատ է, քան երկրաշարժերը… Չգիտեմ (լռություն)… Ի՞նչ է պատերազմը: Այն ցավ է: Մենք ամիսներով նստել ենք շքամուտքերում, որտեղ անգամ նկուղներ չկային: Երբեք չեմ մոռանա աղջկաս բղավոցը: Երբ «Գրադով» կրակում էին, նա գոռում էր. «Ես չեմ վախենում, ես չեմ վախենում»: Իհարկե վախենում էր, բայց բղավում էր, թե չի վախենում:
Պատերազմից վատ բան չկա: Երբ կինն ասում է, եթե պատերազմ լինի, ես կգնամ, ապա դրանք լոկ բառեր չեն: Հենց այնպես չեն ասվում այս բառերը: Վերջերս եղավ ապրիլյան պատերազմը: Գիտե՞ք, հոգնել ենք վախենալուց: Անգամ 1992թ-ին, երբ ինքնաթիռներ էին թռչում, երբեմն դուրս էինք գալիս ու նայում երկնքին, այդ ինքնաթիռներին: Մենք չէինք վախենում այդ ազերիներից: Հոգնում ես վախենալուց, իսկ երբ այդքան տարի անց նորից պատերազմ է լինում, ապա որոշում ես ինքդ գնալ: Դրանք պարզապես բառեր չեն: Վրեժ լուծել ամուսնու, հարազատների համար: Մեկ շաբաթվա մեջ մենք երկու հոգի ենք կորցրել: Ամուսնուս յոթին մահացավ մորաքրոջս ամուսինը, ով Գյումրիից էր: Այդ ժամանակ նա մեր քաղաքի պարետն էր: Շատ դժվար էր: Հիշում եմ, երբ մեր փեսան՝ Գրիգորյան Ավետն, ասաց. «Այսօրվանից ես հինգ երեխա ունեմ:» Նա երեք երեխա ուներ, իսկ ես երկու: Մեկ շաբաթ անց նա մահացավ:
- Որո՞նք են եղել այն հիմնական դժվարությունները, որոնց բախվել եք պատերազմի տարիներին:
- Պատերազմի ժամանակ դժվարություններ չեն եղել: Հիմա կզարմանաք, թե ինչու: Մենք չէինք մտածում՝ ինչ ուտել, երբ ուտել: Կարծես թե առաջին տեղում այն սպասումն էր, թե երբ ենք մեր հարազատներին կենդանի տեսնելու: Անկեղծ եմ ասում: Պատերազմից հետո ունեցել եմ տարիներ՝ 1996-97 թվականներին, երբ բղավում էի, որ պատերազմի տարիներին անգամ ես այսքան վատ չեմ եղել: Ես քաղցած չեմ եղել պատերազմի ժամանակ: Այսինքն կարելի է լինել քաղցած խաղաղ ժամանակ և քաղց չզգալ ռմբակոծությունների ժամանակ, երբ սպասում ես ամուսնուդ, եղբորդ, հարազատներիդ: Անգամ հիմա ես զարմանումեմ, թե ինչպես էի մտածում, բայց իրականում այդպես էր: Իրական երջանկություն էր ուտել սևացած կարտոֆիլ, երջանկություն էր հաց թխելը: Եվ գիտե՞ք, այնպիսի միասնություն կար հարևանների, հարազատների, ընկերների միջև: Երբ չէիր մտածում միմիայն քո երեխաների մասին: Մի օր, երբ ռմբակոծություն սկսեց, մեր հարևանի տունը անկյունային էր, և մենք նրանց երեխաներին մեզ մոտ բերեցինք, որովհետև մեր պատերը հաստ էին և թաքցրեցինք նրանց մեզ մոտ: Այդ մարդիկ այժմ ապրում են Ռուսաստանում․ և 20 տարի անց, այստեղ գալով, նրանց հայրը զանգահարեց ու ասաց, որ երբեք չի մոռանա, որ պատերազմից գալիս մտքում պտտվում էր, որ իրենց տունն անկյունային է ու վտանգավոր, բայց գտավ երեք երեխաներին մեր տանը, այն էլ մեր երեխաների անկողնում:
Խոսեմ  մի փոքր իմ՝ որպես երաժիշտի կնոջ մասին: 1988թ-ի շարժումը սկսվեց փետրվարի 13-ին, իսկ արդեն երրորդ օրը՝ 15-ին, ես վատառողջ էի ու դուրս չեկա այդ բազմահազարանոց ցույցին, սակայն նստեցի ու սենյակի պատուհանագոգին ռուսերեն տառերով հայերեն գրեցի «Վերադարձիր» երգը: Մտավ ամուսինս՝ Օլեժկան, ու ես խնդրեցի նրան, որ լսի գրածս երգը, իսկ նա ասաց. «Բա դրա ժամանակն ա՞»: Եվ որպեսզի չվիրավորի ինձ, մեջքով շրջվեց, նայեց պատուհանից դուրս՝ մարդկանց երթին ու ասաց. «Դե լավ, նվագիր, տեսնեմ»: Ես սկսեցի նվագել ու երգել: Դեռ նոր էի հասել կրկներգին, երբ շրջվեցի ու նկատեցի, որ Օլեժկայի աչքերից արցունքներ են գալիս, բայց նա ձեռքը թափահարեց ու ասաց, որ շարունակեմ: Երգն ամբողջությամբ լսեց ու ասաց. «Շտապ պետք է ձայնագրենք երգը: Դու կերգես, որովհետև ժամանակ չկա երգիչ գտնելու»:
Այսպիսով, ստիպված էի ես երգել: Շատերը կարծեցին, թե երեխա է երգում, որովհետև ես մանկական ձայն ունեմ (ծիծաղում է): Մեկ շաբաթ անց երգը լսում էին Ամերիկայում: Գիտե՞ք, հպարտանում եմ, որ թեկուզ փոքր, սակայն իմ լուման եմ ունեցել այդ շարժման ընթացքում: Գյումրիում այդ երգի տակ մեր դրոշն էին բարձրացնում, Մատերնադարանի դիմաց հազարավոր մարդիկ լսում էին այդ երգը: Ոչ ոք ոչ մի ձայն չէր հանում: Երգը լսում էին նաև օպերայի դիմաց հավաքվածները: Իսկ մեզ մոտ մի ինչ-որ զարմանահրաշ բան էր կատարվում: Մենք ապրում էինք կենտրոնական փողոցում, այդ ցույցերն իմ պատուհանի տակով էին անցնում, և երբ մարդիկ մոտենում էին  մեր պատուհանին, միացնում էի այդ երգը: Ու այդպես ամեն օր: Մի օր արդեն ժամը 11-ն էր, ու մեզ թվաց, թե այդ օրը ցույց չկա: Բացեցինք պատուհանը: Հազարավոր մարդիկ ու ոչ մի ձայն: Դրանք պատմական կադրեր էին: Հասկանո՞ւմ եք, լռել էին ու սպասում էին երգին: Քսան տարի անց, երբ նշվում էր շարժման 20-ամյակը, հանկարծ մտածեցի, որ հիմա մարդիկ երթով կգնան դեպի եղբայրական գերեզման, ինչո՞ւ չմիացնեմ երգը: Արագ լուծեցի տեխնիկական հարցերը, խնդրեցի հարևանիս հանել պատուհանը, որ լավ լսվի:
- Ի՞նչ է Ձեզ համար խաղաղությունը: Ի՞նչ դեր ունի կինը խաղաղության հաստատման գործընթացում:
- Երբ ասում եմ խաղաղություն, ես վերադառնում եմ այս արտահայտությանը՝ «հանուն երեխաների»: Անձամբ ինձ համար երջանկություն է, որ հիմա խաղաղություն է: Միևնույն ժամանակ, ցավ է, որովհետև հիմա խաղաղություն է, իսկ ամուսինս մահացել է, երեխաներս հայր չունեն: Դժվար է այդ հարցին պատասխանել: Իսկ այն, որ ժամանակը բուժում է վերքերը, սուտ է: Ժամանակը չի բուժում վերքերը: Հիմա ես րոպե առ րոպե կարող եմ ասել, թե որտեղ եմ եղել մինչև Շուշիի ազատագրումը, երբ ամուսինս մահացավ, ինչ էինք անում ես ու երեխաներս: Ես այնպիսի լավ ինտուիցիա ունեմ, որ շատերն են զարմանում: Բայց ես չզգացի Օլեժկայի մահը, որովհետև այն չէր կարող ու չպետք է լիներ:
- Կպատմե՞ք  Ձեր ընտանիքի պատմությունը: Ինչպե՞ս եք հանդիպել Ձեր ամուսնուն:
- Վա~յ, դա այնքան հետաքրքիր է (ժպտում է): Մենք նույն բակում էինք ապրում, բայց իրար չէինք տեսել: Նա ինձնից 9 տարի մեծ էր և միշտ կատակով ասում էր. «Որ իմանայի էս շորտիկով երեխան դու ես, շուտվանից էի քեզ մեր տուն բերել»: Իրար հանդիպել ենք երաժշտական դպրոցում, երբ այնտեղ երկուսս էլ աշխատում էինք: Այդտեղ էլ հանդիպեցինք, հետո ամուսնացանք ու ծնվեց մեր մեծ աղջիկը՝ Արևիկը: Օլեգը անսամբլ ուներ և մեր աղջկա պատվին այն հենց «Արևիկ» անվանեց: Ի դեպ, Արևիկ իմ տատիկի պատվին ենք անվանել, որովհետև սուրբ անձնավորություն էր տատս: Իսկ Սոֆիի անունը՝ մեր փոքր աղջկա, դրեցինք Օլեժկայի տատիկի պատվին: Երեխաները երաժշտական շատ լավ պոտենցիալ ունեին, սակայն  պատերազմը խանգարեց: Այսպես, ես նրանց միայնակ մեծացրի: Բարի մարդիկ մեծացան ու միշտ իրար հետ շատ համերաշխ են եղել: Երբեք կռիվ չեն արել: Ունեմ 5 թոռ՝ 3 տղա ու 2 աղջիկ: Դա իրական երջանկություն է:
Երջանկություն է, որ ունենք փոքրիկ Օլեժկա: Նա ինձ համար մի ուրիշ տիրեզերք է: Այնքան ափսոս է, որ մեծ Օլեժկան հիմա չկա: Նա թոռների ասամբլ կկազմեր, որովհետև նրանք շատ երաժշտական են:
Իսկ ես էլ աշխատում եմ մանկապարտեզում: Պաշտում եմ երեխաներին, աշխատանքս: Աշխատում եմ նաև երեխաների արվեստի կենտրոնում: Ժպտում եմ և դիմանում եմ երևի նրա համար, որ լավատես մարդ եմ և սիրում եմ հումոր:
- Ձեր կարծիքովմշակույթն ի՞նչ դեր ունի հանրությունների հաշտեցման գործընթացում:
- Մշակույթը, երաժշտությունը միշտ էլ կարևոր դեր են ունեցել: Երաժշտությունը միշտ էլ օգնել է: Իզուր չէ, որ երբ պատերազմի են գնացել, երգեր են երգել: Ես շատ հայրենասիրական երգեր ունեմ: Ուրախանում եմ, երբ երգերս երգում են դպրոցում, մանկապարտեզներում: Ուրախանում եմ, երբ երգերս բանակում են երգում, սակայն ցավալին այն է, որ չգիտեն, թե ով է հեղինակը: Չնայած սրան՝ ես շարունակում եմ ստեղծագործել, երգեր գրել: Մուսաս ինձ չի լքում: Ունեմ երգեր նաև երեխաների համար: Հետաքրքիր է, որ ես շփվող ու պայծառ մարդ եմ, բայց բոլոր երգերս տխուր են՝ իհարկե, ոչ երեխաներինը:
- Անգամ պատերազմի ժամանակ էիք ստեղծագործում: Ի՞նչն էր Ձեզ օգնում:
- Երբ այդ ամենը զգում ես, երբ հարվածել են քո ազգին, հարվածել են անձամբ քեզ, այդ ամենը արտացոլվում է երգերում: Շարժման ժամանակ գրել եմ «Վերադարձիր», «Մայրիկ» երգերը, երբ գործողությունները սկսեցին, գրեցի «Պատերազմ» երգը, որն այժմ Անդրեն է կատարում, մեր անկախության ճանաչման սպասումով գրեցի «Վերադարձիր 2»-ը:
Հ.Գ. Այս 25 տարիները կարելի է տեղավորել ոչ պակաս ուժեղ երգի այս մի քանի տողի մեջ. «Մեզ հարվածում են, իսկ մենք ցավից թռչում ենք ավելի վերև` ուղղելով թևերը սեփական տան վրա»: Ես կարողացել եմ դիմանալ այս 25 տարիները հանուն երեխաներիս, հանուն մեր երկու աղջիկների, ովքեր 6 և 7 տարեկան էին, երբ մահացավ իրենց հայրը, իսկ ես 29 տարեկան էի: Շատ դժվար էր, ինչպես հոգեպես, այնպես էլ նյութական առումով: Բայց պետք էր հաշտվել նրա հետ, որ պետք է ապրել, մեծացնել երեխաներին, տալ նրանց կրթության:
Չես կարող հանձնվել, որովհետև անգամ վերևից Օլեգը նայում է: Չես կարող երեխաների մոտ արցունք թափել: Ստիպված ես ուժեղ լինել:

"Знаете, мы уже устали бояться!": жена погибшего Олега Пирумяна (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с женой азатамартика Арцахской войны, музыканта Олега Пирумяна (он погиб 9-го мая 1992-го года, во время боев за освобождение Шуши) Ириной Пирумян. Интервью было подготовлено в рамках проекта "Подчеркивая роль женщин в Армении и Нагорном Карабахе в миротворчестве и урегулировании конфликта через СМИ и искусство", который был реализован со стороны НПО "Общество без насилия", при поддержке фонда Черноморского регионального сотрудничества.
- Много говорится о войне и еще будет сказано, но тем не менее, что такое война в глазах женщин, в Ваших глазах?
- Война – это трагедия, несчастье, можно продолжить ряд и озвучить предложения, которые известны всем, но, наверно, нет ничего хуже, чем война. Это не только страх за детей, за родных – война хуже, чем землетрясение... Не знаю (молчит – ред.)... Что такое война? Это боль. Мы месяцами сидели в подъездах домов, в которых не было подвалов. Никогда не забуду крики моей дочки. Когда стреляли из "Градов", она кричала: "мне не страшно, мне не страшно!" Конечно, она боялась, но кричала, что ей не страшно. Нет ничего хуже войны. Когда женщина говорит "если будет война, я пойду воевать", – это не просто слова. Просто так такое не говорят. Недавно была апрельская война. Знаете, мы уже устали бояться! Даже в 1992-ом году, когда летали самолеты, мы иногда выходили наружу и смотрели в небо, на эти самолеты. Мы не боялись этих азеров. Устаешь бояться, а когда, спустя столько лет, вновь начинается война, то решаешь, что и сама должна пойти на войну. Это не просто слова – отомстить за мужа, за родных. За одну неделю мы потеряли двоих. На седьмину мужа погиб муж моей тети – он был из Гюмри. Он тогда был комендантом нашего города. Было очень трудно. Помню, как наш зять, Григорян Авет, сказал: "С сегодняшнего дня у меня есть пятеро детей". У него было трое детей, а у меня – двое. Через неделю погиб и он.
- Скажите, с какими сложностями Вы сталкивались во время войны?
- Сложностей во время войны не было. Вы сейчас удивитесь, если скажу - почему. Мы не думали о том, что можно поесть, когда можно поесть. Казалось, на первом месте было ожидание того, когда же мы увидим своих родных, и - живыми. Говорю искренне. После войны было время – в 1996-97 годах, когда кричала о том, что даже во время войны мне никогда не было столь плохо. Я не голодала во время войны. Т.е. можно быть голодным в мирное время, но не чувствовать голод под бомбежками. Даже сейчас удивляюсь, как это я могла такое подумать, но на самом деле все было так. Было счастьем попробовать обуглившийся картофель, счастьем – испечь хлеб. И, знаете, было такое единство между соседями, родными, друзьями! Такое единство, что думала не только о своих детях. Однажды, когда началась бомбежка, мы привели к себе детей нашего соседа и спрятали их у нас, поскольку его дом был угловым - в то время, как стены нашего дома были толстыми. Сейчас эти люди живут в России, и спустя 20 лет, приехав сюда, их отец позвонил мне и сказал, что никогда не забудет о том, как возвращаясь с войны, он думал лишь о том, что их дом является угловым и опасным (во время бомбежек – ред.), однако нашел троих своих детей у меня дома, в постели моих детей.
Скажу пару слов о себе - как о жене музыканта. В 1988-м году Движение началось 13-го февраля, а на третий день – 15-го числа, мне нездоровилось, и я не вышла на многотысячный митинг. Вместо этого на подоконнике русскими буквами, но на армянском языке написала песню "Вернись". Зашел муж Олежка и я попросила его, чтобы он послушал написанную мною песню, а он сказал: "Разве сейчас время для этого?" Но, чтобы не обидеть меня, повернулся ко мне спиной, посмотрел в окно на шествие людей и сказал: "Ну, ладно, сыграй, послушаю". Я начала играть и петь. Только дошла до припева, когда повернулась и заметила, что из глаз Олежки текут слезы, но он махнул рукой и сказал, чтобы я продолжала. Выслушал до конца песню и сказал: "Срочно необходимо записать песню. Петь будешь ты, поскольку на поиски другого певца нет времени". Таким образом, я сама была вынуждена спеть ее. Многие думали, что поет ребенок, поскольку у меня детский голос (смеется – ред.). Спустя неделю песню уже слушали в Америке. Знаете, я гордилась тем, что пусть и маленькую, но свою лепту я внесла в это Движение. В Гюмри под эту песню мы поднимали флаги; тысячи людей, собравшиеся у Матенадарана, слушали эту песню – никто не издавал ни единого звука. Песню слушали и собравшиеся перед зданием Оперы. А у нас происходили какие-то удивительные вещи. Мы жили на центральной улице – шествия проходили мимо моего окна, и когда люди приближались к нашему окну, я включала эту песню. И так - каждый день. Однажды - было уже 11 часов утра, и нам показалось, что в этот день митингов не будет. Открыли окно – под ним стояли тысячи людей и ни единого звука. Это были исторические кадры. Понимаете, молчали и ждали песню! Спустя двадцать лет, когда отмечали юбилей Движения, я вдруг подумала, что сейчас люди шествием пойдут к Братской могиле – почему бы не включить песню? Быстро решила технические вопросы, попросила соседа снять окно, чтобы лучше слушалось...
- Что для Вас означает мир? Что скажете о роли женщины в деле установления мира?
- Когда говорю "мир", я возвращаюсь к выражению "ради детей". Лично для меня является счастьем то, что сейчас наступил мир. Одновременно – это боль, поскольку наступил мир, а мой муж погиб, мои дети остались без отца. Трудно отвечать на этот вопрос. А то, что время лечит раны – это ложь! Время не лечит раны. Сейчас я поминутно могу сказать, где была до освобождения Шуши, когда погиб муж, что делали мы – я и дети. У меня такая хорошая интуиция, что многие удивляются. Однако я не почувствовала смерть Олежки, потому что этого не могло и не должно было быть.
- Расскажете историю Вашей семьи? Как Вы встретились со своим мужем?
- О, это так интересно! (улыбается – ред.) Мы жили в одном дворе, однако не видели друг друга. Он был старше меня на девять лет и всегда шутя говорил: "Если бы знал, что то дите в шортах – это ты, давно бы привел тебя к себе в дом". Встретились мы в музыкальной школе, где оба работали. Там и встретились, потом поженились и родилась наша дочь Аревик. У Олега был ансамбль, и он в честь нашей дочери назвал его "Аревик". Кстати, ее назвали Аревик в честь моей бабушки, поскольку она была святым человеком. А имя Софи – младшей дочери - дали в честь бабушки Олежки. У детей был очень хороший музыкальный потенциал, однако помешала война. Так, одна я и вырастила их. Стали добрыми людьми и всегда были сплоченными. Никогда не ссорились. У меня сейчас 5 внуков – три мальчика и две девочки. Это настоящее счастье. Счастье, что у нас есть маленький Олежка. Он для меня совершенно иной космос. Так жаль, что старшего Олежки нет с нами. Он бы создал ансамбль из внуков, поскольку они очень музыкальны. А я работаю в детском саду. Обожаю детей, свою работу. Работаю также в детском центре искусств. Улыбаюсь и держусь, наверно, потому, что являюсь оптимистом и люблю юмор.
- Какую роль, по-Вашему, играет культура в процессе примирения обществ?
- Культура, музыка всегда играли важную роль. Музыка помогала всегда. Недаром, когда шли на войну – пели песни. У меня много патриотических песен. Радуюсь, когда мои песни поют в школах, в детских садах. Радуюсь, когда их поют в армии, но обидно, что не знают автора. Несмотря на это, я продолжаю творить – писать песни. Муза не покидает меня. У меня есть песни и для детей. Интересно – я общительный и светлый человек, а все мои песни грустные (только не детские).
- Вы сочиняли песни и во время войны. Что помогало Вам?
- Когда чувствуешь все это, когда бьют по твоему народу, бьют по тебе лично – все это отражется в песнях. Во время Движения я написала песни "Вернись", "Мама", когда начались военные действия, написала песню "Война", которую сегодня исполняет Андрэ. А в ожидании нашей независимости написала "Вернись-2".
P.S. Последние 25 лет можно уместить в несколько строк не менее сильной песни: "Нас бъют, но мы от боли взлетаем выше, расправляя крылья над домом родным". Я смогла вынести эти 25 лет ради детей, ради двух наших дочек, которым было 6 и 7 лет. Было очень трудно, как на душе, так и в материальном плане. Но я должна была смириться с этим, чтобы жить, растить детей, дать им образование. Нельзя сдаваться, поскольку Олег смотрит на нас даже с небес. Не можешь также проливать слезы при детях. Вынуждена быть сильной...