Լոնդոնի դպրոցներից մեկում տղաները կիսաշրջազգեստ կկրեն
Լոնդոնի մասնավոր դպրոցներից մեկում տղա դպրոցականներին պատրաստվում են թույլատրել կիսաշրջազգեստ կրել՝ գենդերային նետրալ համազգեստի ներդրման ծրագրի շրջանակներում: Դպրոցում այս նախաձեռնությունը հիմնավորում են աղջիկների և տղաների իրավունքների հավասարության սկզբունքով, հաղորդում է BBC-ն:
Խոսքը Highgate մասնավոր դպրոցի մասին է, որտեղ ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ աշակերտների մոտ հետզհետե ավելանում է կասկածները սեփական գենդերային ինքնության վերաբերյալ:
Երկու սեռերի համար նախատեսված համազգեստից զատ, դպրոցում նախատեսում են միասնական զուգարանների և աղջիկների՝ տղաների սպորտային մասնաշենքերում սպորտով զբաղվելու իրավունքի մասին:
Պաշտոնական տվյալներով, Բրիտանիայում հետզհետե ավելանում է սեռափոխության թեմայով հետաքրքրվող երիտասարդների թիվը:
Ավելի վաղ համազգեստի փոփոխության համար պայքարող ակտիվիստները հանդես էին եկել պահանջով՝ ստիպող ուսուցիչներին խուսափել գենդերային բնույթի որևէ արտահայտությունից, ինչպես օրինակ, «տղամարդ եղի՛ր»-ն է:

В английской школе собрались ввести юбки для мальчиков
В одной из частных школ Лондона ученикам мужского пола планируют разрешить ношение юбок - в рамках программы по введению гендерно нейтральной униформы. В школе объясняют эту инициативу стремлением уравнять в правах юношей и девушек, которым разрешено носить брюки передает BBC.
В школе Highgate, где планируют ввести новую форму, ранее заявляли, что все больше ее учеников начинает сомневаться в собственной гендерной идентичности.
Помимо униформ для обоих полов в школе думают о том, чтобы сделать общие туалеты и разрешить девушкам заниматься в мужских спортивных секциях.
По официальным данным, количество подростков в Британии, которые обращаются за консультациями по смене пола, в последние годы растет. Активисты, выступающие за гендерное равенство в подростковой среде, ранее требовали от школ обязать учителей не использовать в общении с учениками фразы, которые апеллируют к гендеру, такие как "будь мужиком".