Թուրքիայում պահանջում են դադարեցնել Գարո Փայլանի պատգամավորական անձեռնամխելիությունը
Թուրքիայում պահանջում են դադարեցնել ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» (ԺՀԿ-CHP) և «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունների (ԺԴԿ-HDP) մի շարք պատգամավորների անձեռնամխելիությունը:
Ինչպես փոխանցում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով Ստամբուլում լույս տեսնող հայկական «Ակոս» թերթի կայքին այսօր Թուրքիայի խորհրդարան են ներկայացվել նշյալ կուսակցություններին անդամակցող 10 պատգամավորի մասին համապատասխան պահանջագիրը: Աղբյուրը չի հստակեցնում, թե որ մարմնի կողմից է ուղարկվել դա խորհրդարան:
Վերոնշյալ պատգամավորների թվում են ԺԴԿ-ից մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը, ինչպես նաև՝ Մերալ Դանըշ Բեշթաշը, Մահմութ Թողրուլը, Ֆերհաթ Էնջյուն, Այշե Աջար Բաշարանը, ԺՀԿ-ի պատգամավորներ Օզգյուր Օզելը, Էլիֆ Դողան Թյուրքմենը,  Բարըշ Յարքադաշը:
Թուրքիայի մեջլիսի պատգամավորների անձեռնամխելիության դադարեցումը նախատեսող օրենսդրական փոփոխությունը թուրքական խորհրդարանի օրակարգ էր բերվել իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) առաջարկով: Կատարված քվեարկության արդյունքում առաջարկը ընդունվել էր 376 կողմ, 140 դեմ և 5 ձեռնպահ քվեով: Դրանով իսկ հնարավորություն է ստեղծվել դատական գործընթաց հարուցելու մեջլիսի 152 պատգամավորի դեմ:

В Турции требуют лишить депутатской неприкосновенности Каро Пайляна
В Турции требуют лишить депутатской неприкосновенности некоторых депутатов оппозиционных партий "Народно-Республиканская" (CHP) и "Демократия народов" (HDP).
Как сообщает Ermenihaber со ссылкой на армянскую газету "Акос", издающуюся в Стамбуле, вчера в парламент Турции были представлены соответствующие прошения, которые касаются лишения депутатской неприкосновенности 10 депутатов от вышеназванных партий. При этом источник не сообщает, какой именно орган обратился в парламент Турции с подобным требованием.
В числе этих десяти депутатов - армянин Каро Пайлян, который известен в Турции своими свободолюбивыми взглядами.
Напомним: законодательные изменения о лишении турецких депутатов неприкосновенности стали инициативой правящей в Турции эрдогановской партии "Справедливость и развитие" (AKP). За это предложение проголосовало 376 депутатов, 140 были против и 5 воздержались. Благодаря принятому решению, против 152 "неугодных" депутатов в Турции были инициированы судебные процессы.