Լաչինի ազատագրում, կամ «հայերը գրավել են Չինաստանը»
25 տարի առաջ այս օրը՝ 1992 մայիսի 18-ին, ողջ աշխարհը տարակուսանքի մեջ էր և խիստ զարմացած: Ֆրանսիական մամուլը գրում էր, թե հայերը գրավել են Չինաստանը:
Հետո հասկացան, որ հայերը ոչ թե Չինաստանն էին գրավել (ֆրանսերեն՝ Լա Չինը), այլ ազատագրել էին Պատմական Հայաստանի Սյունիք նահանգի Աղահեջք և Արցախ նահանգի Բերդաձոր գավառների այն հատվածը, որի վրա մերձկասպյան թյուրքերը ձևավորել էին Ադրբեջանի Լաչինի շրջանը:
Բանն այն է, որ ԵԱՀԽ-ի հերթական նիստի ժամանակ բուռն քննարկումներ էին սկսվել Լաչինի՝ հայկական բանակի կողմից ազատագրման առիթով: Թարգմանությունը 6 լեզվով էր, այդ թվում նաև ֆրանսերեն. «Hier l'armée de l'Arménie a occupée la Chine (Երեկ Հայաստանի բանակն օկուպացրեց Չինաստանը)»:
ԵԱՀԽ-ի դիտորդի կարգավիճակով դահլիճում ներկա Չինաստանի ներկայացուցիչն անմիջապես սկանդալ է սարքում և նիստն ընդհատվում է: Այնուհետև բոլոր պատվիրակները միացնում են վահանակի ֆրանսիական ալիքն ու լսում հետևյալը. «Excusez-moi, s՛il vous plait, ce n'est pas l'armée de l'Arménie, qui a occupée la Chine, c'est l'armée de Haut Karabakh, qui a occupée la Chine (Ներեցե՛ք, խնդրում եմ: Հայաստանի բանակը չէ, որ օկուպացրել է Չինաստանը: Լեռնային Ղարաբաղի բանակն է օկուպացրել Չինաստանը)»:

Освобождение Лачина, или как "армяне завоевали Китай"
18 мая 1992 года мир был удивлен и озадачен. Французская пресса написала о том, что армяне завоевали Китай.
Потом стало понятно, что армяне завоевали не Китай (по-французски La Chine), а освободили тот отрезок исторической провинции Сюник - Ахаэчк - и часть Арцахской провинции Бердадзор, на которой каспийские тюрки образовали Лачинский район, созвучный на французском языке слову La Chine (Китай).
На заседании СБСЕ шли горячие дискуссии по случаю освобождения со стороны армянской армии Лачина. Перевод шел на 6 языках, включая французский. И было сказано следующее: "Hier l'armée de l'Arménie a occupée la Chine" - "Вчера армия Армении оккупировала Китай".
Присутствовавший в зале в качестве наблюдателя СБСЕ представитель Китая немедленно закатил скандал, заседание было прервано. Потом все делегаты заседания переключили свои устройства для синхронного перевода на французский язык и услышали следующее: "Excusez-moi, s՛il vous plait, ce n'est pas l'armée de l'Arménie, qui a occupée la Chine, c'est l'armée de Haut Karabakh, qui a occupée la Chine" - "Простите, пожалуйста! Это не армия Армении оккупировала Китай. Китай оккупировала армия Нагорного Карабаха"...
Эту смешную историю рассказал посол Арман Навасардян, а пересказал ее Зограб Еганян на своей страничке в Facebook.