Ադրբեջանը հրթիռ է կիրառել. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես է եկել հասցեական հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ հանդես են եկել հայտարարությամբ:
«Բազմաթիվ հավաստի աղբյուրներից հավաքված տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը մայիսի 15-ին շփման գծում հրթիռ են արձակել՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկայի։ Մայիսի 16-ի երեկոյան և հաջորդ օրը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով։ Երկու կողմերի այս գործողությունները հրադադարի ռեժիմի լուրջ խախտում ու տագնապի պատճառ են։
Հակասական զեկույցներ կան այս վերջին կրակոցների թիրախների, ինչպես նաև զոհերի և պատճառված վնասի մասին: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը շարունակում են թարմ տվյալներ և վերլուծություններ հավաքել՝ առկա իրավիճակի վերաբերյալ առավել ավելի ամբողջական և հստակ տեղեկատվություն ստանալու համար։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են վերջին օրերի հրադադարի ռեժիմի խախտումները և կողմերին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հակամարտության գոտում ցանկացած հետագա սրացումից խուսափելու համար», - նշվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ։

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением в связи с недавним нарушением режима прекращения огня в Карабахе
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ осуждают недавние нарушения режима прекращения огня на арцахско-азербайджанской границе и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ Игоря Попова (Россиия), Стефана Висконти (Франция) и Ричарда Хогланда (США).
"Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету, которая пересекла линию соприкосновения в зоне карабахского конфликта, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и до 17 мая, армянские вооруженные силы вели ответный огонь с минометов  различного калибра. Действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу",- говорится в заявлении.
Как отмечают посредники, существуют противоречивые сообщения о целях недавних ударов, а также о жертвах и нанесенных убытках. "Сопредседатели Минской группы и Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ продолжают собирать дополнительные данные и аналитические материалы, чтобы получить более полную и точную информацию о текущей ситуации. Сопредседатели осуждают эти недавние нарушения прекращения огня и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта в зоне конфликт",- отмечается в заявлении.