Թրամփն Իսրայելում խոստացել է օգնել հասնել խաղաղության
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեպի Իսրայել կատարած իր առաջին աշխատանքային այցի մեկնարկին հայտարարել է, որ մերձավորարևելյան առաջնորդներն ունեն «բացառիկ հնարավորություն» տարածաշրջանը կայունացնելու, հաղորդում է BBC-ն:
Այցի ընթացքում Թրամփը բանակցություններ կանցկացնի Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի  և պաղեստինյան առաջնորդ Մահմուդ Աբբասի հետ:
«Մեր առջև այս տարածաշրջանի մարդկանց անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու, ահաբեկչությունը հաղթելու և զարգացմամբ, երջանկությամբ ու հարմոնիայով լի ապագա ապահովելու հազվադեպ հնարավորություն կա»,- հայտարարել է ամերիկացի նախագահը:
Իր ողջույնի խոսքում Նեթանյահուն ևս հույս է հայտնել, որ Թրամփի այցը «տարածաշրջանում հաշտության ուղի» կբացի:

Трамп в Израиле пообещал, что поможет достичь мира в регионе
Президент США Дональд Трамп в начале своего первого президентского визита в Израиль заявил, что у ближневосточных лидеров появилась "редкая возможность" стабилизировать регион, передает BBC.
Трамп в ходе визита проведет переговоры с премьером Израиля Биньямином Нетаньяху и с палестинским лидером Махмудом Аббасом.
Перед нами редкая возможность принести безопасность и стабильность людям этого региона, победить терроризм и создать будущее, полное гармонии, процветания и счастья. Но мы можем достичь этого, только если будем работать вместе. Другого пути нет", - заявил американский президент.
Биньямин Нетаньяху в своей приветственной речи тоже выразил надежду, что визит Трампа станет началом "пути к примирению" в регионе.