Բաքուն արգելափակում է անկախ լրատվամիջոցները. Ալիևը վտանգ է զգում
Մոտ մեկ տարվա հարաբերական լռությունից հետո միջազգային հանրությունը կրկին բարձրաձայնում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ: Այս թեման վերհիշելու առիթ է դարձել Ադրբեջանում մի շարք անկախ լրատվամիջոցների արգելափակումը:
Ադրբեջանի Սաբաիլի շրջանային դատարանն օրերս բավարարել է երկրի Տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության հայցը, որը պահանջել է արգելափակել ադրբեջանական ընդդիմադիր պարբերականների և «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքերը: Մասնավորապես արգելափակվել են «Թուրան» հեռուստաալիքի, «Մեյդան TV» մեդիառեսուրսի, «Ազադլիգ» թերթի «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքերը, ինչպես նաև այն ինտերնետ-ռեսուրսները, որոնցով հեռարձակվում էր «Ադրբեջանական ժամ» հեռուստահաղորդումը: Ադրբեջանական գերատեսչության հայցի համաձայն՝ վերոնշյալ կայքերն իբրև թե տարածում են նյութեր, որոնք երկրի սահմանադրական կարգը բռնի կերպով փոխելու, կրոնական խմբավորումներին սատարելու կոչեր են պարունակում:
Նշենք, որ այս կայքերից որոշներն արգելափակվել էին մինչև դատարանի որոշումը: Ադրբեջանական ընդդիմության պնդմամբ՝ իշխանությունների այդ քայլը պայմանավորված է եղել այդ հեռուստաալիքներով ապրիլի 8-ին Բաքվի իշխանությունների կողմից արտոնված ընդդիմադիր հանրահավաքի մասին տեղեկության տարածմամբ:
Այս քայլը հարուցել է միջազգային հանրության զայրույթը: Ֆրանսիան Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ է արել հավատարիմ մնալ միջազգային պարտավորություններին, հարգանք ցուցաբերել տեղեկատվության և մամուլի ազատության նկատմամբ: «Այդ ազատությունները քաղաքացիական հասարակության և ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման հիմքն են: Ֆրանսիան մոտիկից հետևում է Ադրբեջանի ԶԼՄ-երի վիճակին», - ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների ինտերնետային կայքերի արգելափակումը փաստում է, որ Ադրբեջանի կառավարության և նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ այդ երկրում ինտերնետային ազատության վերաբերյալ կատարած բոլոր հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը», - ասվում է Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ: Ադրբեջանում խոսքի ազատության հերթական սահմանափակումներին անդրադարձել են նաև ԵՄ-ում: Մասնավորապես ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի մամուլի քարտուղար Մայա Կոսյանչինչը նշել է, որ դատարանի որոշումը «չի համապատասխանում ժամանակակից և ժողովրդավարական հասարակություններում ազատ, բազմազան և անկախ ԶԼՄ-ներ ունենալու պահանջներին»:
Նշենք, որ Ադրբեջանում ուղղակի անկախ լրատվական կայքերի արգելափակմամբ չեն պատրաստվում սահմանափակվել: Որոշ պաշտոնյաներ առաջարկում են երկրի տարածքում արգելափակել Facebook-ը և սոցիալական այլ ցանցեր, քանի որ վերջիններս «ադրբեջանական պետականության համար սպառնալիք են պարունակում»: Ադրբեջանական իշխանությունների նման գործողությունները և հայտարարութունները վկայում են, որ երկրում կրկին դժգոհության ալիք է հասունանում, որը պետք է ճնշել…

Baku Blocks Independent Media in the Country: Aliyev Feels Danger
After about one year of relative silence, the international community speaks out on human rights violations in Azerbaijan. An occasion to remember this topic has become the blocking of a number of independent media in Azerbaijan.
On May 12, an Azerbaijani court ruled in favor of the Ministry of Transport, Communications and Technology to block a number of independent media outlets. Among the outlets targeted were "Turan" news channel, "Meydan TV", newspaper "Azadlig", "Liberty" radio station websites, as well as Internet resources, which were broadcasting TV program "The Azerbaijani Hour".  According to the Azerbaijani ministry, the sites allegedly were spreading materials calling for a forcibly change of the constitutional order in the country, and were calling for support to the religious groups.
It should be noted that these sites had been blocked before the court decision. According to the opposition, the government's move was driven by the dissemination of the information on April 8 opposition rally sanctioned by the Baku authorities.
This move of the Azerbaijani authorities has caused international outrage. France called on the Azerbaijani government to adhere to international obligations and respect to information and press freedom. "These freedoms are the basis of the strengthening of the civil society and democratic institutions. France is closely following the situation of media in Azerbaijan," French Foreign Ministry’s statement reads.
"Blocking of opposition websites shows that, all the statements on the freedom of the media in this country made by the Azerbaijani government and President Ilham Aliyev do not correspond to the reality," Freedom House’s statement says. The EU also referred to the restrictions on freedom of expression in Azerbaijan. In particular, the EU High Representative Federica Mogherini’s official representative Maya Kosyanchich said the court verdict is "incompatible with the modern democratic society’s requirements of free, independent and diverse media."
It should be noted, that Azerbaijan is not going to be limited by blocking independent news websites. Some officials offer to block Facebook and other social networks in the country, as they "contain a threat to Azerbaijani statehood." Such actions and statements of the Azerbaijani authorities show that there is growing wave of discontent in the country and it must be oppressed...