Ստեփանակերտ-Շուշի չվերթները սարսափեցրել են Բաքվին
Ադրբեջանական կողմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Արցախի տարածքում "Yell Extreme Park"-ի կողմից զբոսաշրջային թռիչքներ մեկնարկելու նախագծի շուրջ: Ադրբեջանական ԱԳՆ-ն արդեն իսկ այս նախագիծը որակել է որպես «բանակցային գործընթացը խափանող սադրանք» և կոչ է արել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել:
Իրականում սա ընդամենը զբոսաշրջությունը խթանելու նպատակով իրականացվող մասնավոր նախաձեռնություն է, որը նպատակ է հետապնդում երկնքից ցույց տալ Արցախի գեղեցկությունը՝ տեսարժան վայրերին ծանոթությունը համեմելով որոշակի էքստրիմով: Ուղևորափոխադրումներն իրականացվում են երկտեղանի փոքր օդանավերով Ստեփանակերտ-Շուշի երթուղով՝ առաջարկելով 20-25 րոպե անցկացնել երկնքում:
Մինչդեռ ադրբեջանական կողմը սա ներկայացնում է որպես Ադրբեջանի օդային տարածքի խախտում՝ շարունակելով Ստեփանակերտի օդանավակայանի շուրջ ժամանակից բարձրացրած աղմուկը:
Սա, ըստ էության, ներպետական զբոսաշրջային թռիչքներ իրականացնելու նախագիծ է, որը որևէ առնչություն չունի Ադրբեջանի հետ և չունի որևէ միջազգային համաձայնեցման անհրաժեշտություն: Ի վերջո, այս օդանավերով իրականացվող թիչքները քիչ են տարբերվում ուղղաթիռերով պարբերաբար իրականացվող թռիչքներից, և որևէ կերպ չեն կառավարվում միջազգային նորմերով:
Եվ բացի այդ, զարհուրելի է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ հավակնում է սահմանափակել արցախցիների ազատ տեղաշարժի իրավունքը՝ փորձելով ամեն կերպ խոչընդոտել հաղորդակցության ուղիների, տուրիզմի և ընդհանրապես Արցախի բնականոն զարգացմանը: Սա քայլեր են, որոնք կոպտորեն խախտում են միջազգային հումանիտար իրավունքը և որոնց դեմ միջազգային հանրությունը պետք է կոշտ քայլեր ձեռնարկի:

Рейсы Степанакерт-Шуши приводят Баку в ужас
Азербайджанская сторона подняла большой шум вокруг проекта "YellExtreme Park", по которому начали осуществляться туристические полеты. МИД Азербайджана уже квалифицировал этот проект в качестве "провокации, направленной на срыв переговоров" и призвал сопредседателей МГ ОБСЕ предпринять соответствующие меры.
На самом же деле, названный проект – всего лишь частная инициатива, направленная на стимулирование туризма, цель которой -показать с воздуха красоту Арцаха, совместить знакомство с достопримечательностями страны с элементами экстрима. Перевозки, предлагающие провести 20-25 минут в небе, будут осуществляться на двухместных маленьких самолетах по маршруту Степанакерт-Шуши.
Между тем, азербайджанская сторона представляет это как нарушение воздушного пространства Азербайджана, продолжая шум, поднятый с тех пор, как заговорили об использовании аэропорта в Степанакерте.
Это, по сути, проект внутригосударственных туристических полетов, который не имеет никакого отношения к Азербайджану и не требует каких-либо соглашений на международном уровне. В конце концов, эти полеты мало чем отличаются от периодически осуществляемых сегодня полетов, и никоим образом не регулируются международными нормами.
Кроме того, является вызывающим то, что Азербайджан в очередной раз претендует ограничить право арцахцев на свободное перемещение, пытаясь всеми способами воспрепятствовать нормальному развитию путей сообщения, туризма и вообще – Арцаха. Это - шаги, которые грубо нарушают международное гуманитарное право и против которых международная общественность должна предпринять жесткие шаги.