Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՆԵՐ)
Մայիսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին՝ նվիրված Խորհրդի ձևավորման 25 ամյակին:
Նիստի օրակարգի համաձայն` քննարկվել են բազմակողմ ռազմական համագործակցության հետագա կատարելագործմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նիստի արդյունքներով որոշումներ են ընդունվել ԱՊՀ միացյալ ՀՕՊ համակարգի, կապի համակարգերի զարգացման, հումանիտար ականազերծման, զինվորական կադրերի պատրաստման, մարտական պատրաստության և դաշտային համատեղ վարժանքների, ռազմամարզական և կրթական այլ համատեղ ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ, ինչպես նաև նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումների իրականացման ընթացակարգերը:
Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվելու ընթացքում մայիսի 25-ին Վիգեն Սարգսյանը մասնակցել է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի անունից կազմակերպված ընդունելությանը՝ նվիրված Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-րդ և ՀԱՊԿ կազմավորման 15-րդ տարեդարձերին:

В Москве министр обороны Армении принял участие в заседании Совета министров обороны СНГ (фотографии)
Делегация во главе с министром обороны Армении Вигеном Саркисяном 26 мая в Москве приняла участие в заседании Совета министров обороны СНГ, посвященном 25- летию формирования Совета.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МО Армении, в рамках повестки дня были обсуждены вопросы усовершенствования дальнейшего многостороннего военного сотрудничества. По итогам заседания были приняты решения о единой системе ПВО СНГ, развитии систем связи, гуманитарном разминировании, подготовке военных кадров, боевой подготовке и совместных полевых учениях, военных и образовательных проектах, а также намечены процедуры проведения совместных мероприятий ВС стран-участниц СНГ в 2017 году.
В рамках визита в Москву Виген Саркисян 25 мая принял участие в приеме от имени Генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Юрия Хачатурова, приуроченному к 25-летию подписания Договора и 15-летию формирования ОДКБ.