Բակո Սահակյան. Արցախյան ազատամարտը դարձավ այդ փառավոր հերոսամարտերի շարունակությունը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Հայ ժողովուրդը միշտ պայքարել է իր պետականությունը վերականգնելու, սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու, իր ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու համար:
1918 թվականի մայիսին այդ բազմադարյա պայքարը պսակվեց հաղթանակով: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում մեր ժողովուրդը դրսևորեց անօրինակ տոկունություն ու սխրանք և հասավ հաջողության, կարողացավ դիմակայել իր հողը մխրճված թշնամուն և հետ շպրտել նրան՝ ոչնչացումից փրկելով պատմական հայրենիքի վերջին մասնիկն ու իր ապագան:
Արցախյան ազատամարտը դարձավ այդ փառավոր հերոսամարտերի շարունակությունը, մեկ անգամ ևս ապացուցելով, որ հայի ազատատենչ ոգին անսասան է և փոխանցվում է սերնդեսերունդ:
Այսօր համայն հայությունը միավորվել ու համատեղել է իր ջանքերը, որպեսզի հայկական երկու հանրապետությունները զարգանան ու զորանան, որպեսզի հայը կարողանա ապահով ու բարեկեցիկ ապրել հարազատ երկրում, իր հայրենիքում: Դա համազգային խնդիր է, որը պետք է լուծենք բոլորս միասին՝ Մայր Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին պետական տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, բարօրություն ու նոր հաղթանակներ պետականաշինության ճանապարհին>>:

Послание президента Республики Арцах по случаю Дня Первой Армянской Республики
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня Первой Армянской Республики.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю с Днем Первой Армянской Республики!
Армянский народ всегда боролся за восстановление своей государственности, свободное и независимое проживание на собственной земле, за то, чтобы быть хозяином своей судьбы.
Эта многовековая борьба увенчалась победой в мае 1918 года. Наш народ проявил небывалую стойкость и отвагу в боях при Сардарапате, Баш Апаране и Караклисе, достиг успеха, смог противостоять вторгшемуся в его земли врагу и, отбросив его, спасти от уничтожения последнюю частицу исторической родины и ее будущее.
Арцахская освободительная борьба стала продолжением этих славных героических битв, вновь подтвердив, что свободолюбивый дух армян непоколебим и передается из поколения в поколение.
Сегодня все армянство объединилось и прилагает все усилия, чтобы две армянские республики развивались и усиливались, чтобы армяне могли жить в обеспеченной и процветающей стране, на своей родине. Это общенациональная задача, которую мы должны решать совместно в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Вновь поздравляю весь наш народ с государственным праздником и желаю мира, благополучия и новых побед на пути государственного строительства!"