Մակրոն-Պուտին հանդիպում. ի՞նչ նպատակներ էին հետապնդում կողմերը
Կարևորագույն համաշխարհային խնդիրները հնարավոր չէ լուծել առանց Ռուսաստանի հետ երկխոսության: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում:
Ֆրանսիական նոր ղեկավարության կողմից Ռուսաստանի հետ համագործակցության կարևորության ընկալման մասին վկայում է նաև այն փաստը, որ Պուտինն առաջին օտարերկրյա առաջնորդն էր, ում ընդունել է Մակրոնը նախագահի լիազորությունները ստանձնելուց հետո: Մայիսի 29-ին կայացած բանակցությունների ժամանակ կողմերն առաջնահերթ կարգով քննարկել են Սիրիայում ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարին առնչվող հարցեր: «Անհրաժեշտ է այս ճգնաժամին տալ քաղաքական լուծում և խաղաղություն վերահաստատել»,- ասել է Մակրոնը՝ հավելելով, որ քիմիական զենքի կիրառման հարցում իրենք «կարմիր գիծ» են տեսնում:
Քննարկման թեմաների թվում է եղել նաև իրավիճակն Ուկրաինայում, կողմերը վստահություն են հայտնել, որ պետք է շարունակել աշխատանքը Նորմանդական ֆորմատում: Միևնույն ժամանակ, Մակրոնը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի սրման դեպքում պատրաստ է նոր պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ:
Կողմներն անդրադարձել են նաև Չեչնիայում սեռական փոքրամասնությունների հանդեպ հետապնդումների մասին տեղեկություններին, Ֆրանսիայում կայացած նախագահական ընտրություններին: Ասուլիսի ժամանակ Մակրոնը կրկին ռուսական լրատվամիջոցներին մեղադրել է իր մասին կեղծ տեղեկություններ տարածելու մեջ: Նրա խոսքերը մասնավորապես վերաբերել են Sputnik-ին և RT-ին: Ռուսական կողմն էլ հերթական անգամ հերքել է այս մեղադրանքները. ՌԴ նախագահի մամլո քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ Կրեմլում համաձայն չեն Sputnik-ի և RT-ի մասին Մակրոնի ասածների հետ:
Նշենք, որ նախապես ծրագրված էր, որ երկու առաջնոդների հանդիպումը կտևի երկու ժամ, սակայն բանակցություններն ավելի երկար տևեցին, ինչը վկայում է, որ դրանք այդքան էլ հարթ չեն ընթացել: Մակրոնը նախապես զգուշացրել էր, որ բավականին կոշտ բանակցող է լինելու Պուտինի հետ հանդիպմանը: Ամեն դեպքում, կողմերը փորձել են հնարավորինս խուսափել առճակատումից. հանդիպումն առաջինն էր և, կարելի է ասել, ճանաչողական բնույթ էր կրում:
Մյուս կողմից, Պուտինը այս հանդիպմամբ ցանկանում էր բարելավել Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունների արդյունքում ձևավորված վատ իմիջը, իսկ Մակրոնին պետք էր ցույց տալ, որ միջազգային հարաբերություններում Ֆրանսիայի առաջատար դերակատամանն ուղղված քայլեր արդեն ձեռնարկվում են: Այս համատեքստում Արևմուտքի հիմնական մրցակից Ռուսաստանի հետ բանակցությունները թերևս ամենախոսունն են:
Հետաքրքրական է, որ Պուտին-Մակրոն հանդիպումը կայացավ Իտալիայում «Մեծ յոթնյակի» գագաթաժողովից հետո: Կարծես թե Մակրոնը Պուտինին փոխանցեց ակումբի եզրակացությունները, որից Ռուսաստանը հեռացված է:
Այսպիսով, Մակրոն-Պուտին հանդիպումն ավելի շատ կարելի է դիտարկել ոչ թե որպես ռուս-ֆրանսիական հարաբերություններում  դրական զարգացման ազդանշան (ինչպես երևում է Մակրոնի հայտարարություններից, Ռուսաստանի նկատմամբ Փարիզի քաղաքականությունը նրա օրոք կլինի նույնական համաեվրոպական քաղաքականության հետ), այլ որպես միջազգային հարթակում ֆրանսիական դերակատարման ակտիվացման առաջին քայլ:

The most important global problems cannot be solved without dialogue with Russia. Such statement was made by the French President Emanuel Macron at the joint press conference with Russian President Vladimir Putin in Paris.
Understanding the importance of cooperation with Russia by the new French leadership is also evident from the fact that Putin was the first foreign leader to be received after the President Macron took the office. On May 29, during the talks, as a priority, the sides discussed issues concerning the fight against IS terrorist group in Syria. "We need a political solution to this crisis in order to re-establish peace," said Macron, adding that they saw a "red line" for the use of chemical weapons.
Among the topics of discussion was the situation in Ukraine, concerning which the sides expressed confidence that the work should continue under the Normandie format. At the same time, Macron said that in case of escalation of the situation in eastern Ukraine, France is ready for new sanctions against Russia.
Sides spoke also about the persecution of sexual minorities in Chechnya, the presidential elections in France and so on. At the conference Macron again accused the Russian media of spreading false information about him. His words particularly refer to Sputnik and RT. The Russian side once again denied the allegations. Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said that Kremlin disagrees with Macron's statements on Sputnik and RT.
It was initially planned that the two leaders' meeting would last for two hours, but negotiations lasted longer, indicating that they were not very smooth. Macron warned that he would be a tough negotiator during the meeting with Putin. In any case, the parties tried to avoid confrontation at their very first meeting.
On the other hand, by this meeting Putin wanted to improve the bad image of France as a result of the presidential elections, and Macron in turn wanted to demonstrate that steps had been taken leading to France's increasing role in international relations.
Interestingly, Macron-Putin meeting was held after the "Great Seven" summit in Italy. It seems Macron told Putin the club's conclusions, from which Russia had been removed.
Thus, the Macron-Putin meeting cannot be viewed as a positive development in Russian-French relations (as seen from Macron's statements, Paris policy towards Russia will be identical with European policy), but rather as the first step of activating France's role in the international arena.