Թրամփն ԱՄՆ-ն չէ. Շուլց
Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնի թեկնածու Մարտին Շուլցը Դոնալդ Թրամփին անվանել է ԱՄՆ-ի «ամենից ոչ ամերիկյան» նախագահ:
«Թրամփը դավաճանում է այն ամենը, ինչ գովերգում էր ԱՄՆ-ը. հանդուրժողականություն, ժողովրդավարական ինստիտուտներ, անձի հանդեպ հարգանք: Այդ առումով Թրամփն ԱՄՆ-ի ամենից ոչ ամերիկյան նախագահն է»,- Spiegel-ին տված հարցազրույցում ասել է Շուլցը:
Նրա կարծիքով՝ Թրամփի քաղաքականության կենտրոնում «տաբուների նպատակաուղղված կոտրումն է», ինչը նրան նմանեցնում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին:

"Трамп - это не США": Шульц
Кандидат на пост канцлера Германии Мартин Шульц назвал Дональда Трампа "самым неамериканским" президентом США, передает РИА Новости.
"Трамп предает все, что США возвеличили: толерантность, демократические институты, уважение личности. В этом отношении Трамп - самый неамериканский президент США, каких не было уже долгое время", - сказал Шульц в интервью еженедельнику Spiegel.
По его мнению, в центре политики Трампа стоит "нацеленное нарушение табу", что связывает его с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.