Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզեց նաև Մալդիվները
Մալդիվյան կղզիները միացել են Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզած երկրներին, հայտնում է Al-Arabia հեռուստաընկերությունը:
Ավելի վաղ Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին հայտարարել էին Սաուդյան Արաբիան, Բահրեյնը, ԱՄԷ-ն, Եմենը, Եգիպտոսը և Լիբիան: Կատարցիներին տրվել է երկու շաբաթ լքելու այս երկրները:
Վերոնշյալ երկրները Դոհային մեղադրում են ահաբեկչական գործունեություն հովանավորելու և մասնավորապես «Ալ-Քաիդայի», ԻՊ-ի հետ համագործակցության մեջ: Սակայն դիտորդները կարծում են, որ իրական պատճառը նախորդ շաբաթ էր-Ռիադում կայացած Պարսից ծոցի երկրների գագաթաժողովի ժամանակ Կատարի լրատվական գործակալության կողմից այդ երկրի Էմիրի ելույթի տարածումն էր, որում վերջինս աջակցություն էր հայտնում Իրանի հետ նորմալ հարաբերություններին:

Мальдивы разорвали дипотношения с Катаром
Мальдивские острова присоединились к странам, разорвавшим дипломатические отношения с Катаром, сообщает Интерфакс со ссылкой на телеканал "Аль-Арабийя".
Ранее о разрыве дипломатических отношений с Катаром объявили Саудовская Аравия, Бахрейн, ОАЭ, Египет и Йемен. Также о прекращении связей с Катаром заявили и ливийские власти, под контролем которых находится восток страны.
Причиной таких мер послужило обвинение катарских властей в поддержке террористических организаций. Однако некоторые наблюдатели считают, что истинной причиной послужило то, что в ходе прошедшего неделю назад саммита стран Персидского залива катарское новостное агентство распространило речь эмира Катара, который заявил о поддержке нормальных отношений с Ираном, что вызвало волну критики на саммите.