Աստանայում սիրիական բանակցությունները հետաձգվել են տիրող անորոշության ֆոնին
Սիրիայի հարցով հունիսի 12-13-ին Աստանայում նախատեսվող բանակցությունները հետաձգվել են: ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխաիլ Բոգդանովը հայտնել է, որ բանակցություններն, ամենայն հավանականությամբ, կկայանան հունիսի 20-ին: Ռուսական կողմի պնդմամբ հանդիպումը հետաձգվել է տեխնիկական պատճառներով: «Հանդիպման համար անհրաժեշտ որոշ հարցերի, փաստաթղթերի շուրջ աշխատանքը շարունակվում է», - Բոգդանովի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ն:
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում մայիսի 3-4-ը կայացած սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների չորրորդ փուլն ավարտվեց Աստանայի գործընթացի միջնորդ երկրների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի կողմից Սիրիայում այսպես կոչված «լարվածության թուլացման գոտիներ» ստեղծելու մասին հուշագրի ստորագրմամբ:
Աստանայում բանակցությունների հետաձգման պատճառ կարող էր հանդիսանալ ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր անորոշությունը: Որքան էլ վերջին շրջանում հայտարարություններ են հնչում (հատկապես ռուսական կողմից) Սիրիայում իրավիճակի որոշակի կայունացման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ նախադրյալների առկայության մասին, ակնհայտ է, որ դա ավելի շատ քարոզչական բնույթ է կրում: Ռազմական գործողությունները շարունակվում են գրեթե նույն ինտենսիվությամբ, «լարվածության թուլացման գոտիների» ստեղծման գործընթացը բավական դանդաղ է ընթանում, միևնույն ժամանակ հակաահաբեկչական կոալիցիան շարունակում է իր գործողությունները (թեև դրանք շատ հաճախ չեն համընկնում Աստանայի գործընթացի միջնորդ երկրների գործողությունների հետ): Սրան գումարած ընդդիմության խիստ տարրալուծված վիճակը, որը վերջին շրջանում ավելի ակնհայտ է դառնում:
Մյուս կողմից, Կատարի շուրջ ծավալվող իրադարձությունները ևս իրենց դերակատարումն ունեն ընդհանուր անորոշության աճի տեսանկյունից: Պարսից ծոցում թափ առնող նոր ճգնաժամը և ուժերի որոշակի վերադասավորումը նոր իրավիճակ են ստեղծում սիրիական հակամարտության համար:
Հետևաբար, Աստանայում բանակցությունների հետաձգումն իսկապես կարող է պայմանավորված լինել այս համատարած անորոշությամբ:

Переговоры по Сирии в Астане перенесли на фоне общей неопределенности
Переговоры по сирийскому кризису в столице Казахстана, которые должны состояться 12-13-го июня, переносятся. Замглавы МИД РФ Михаил Богданов сообщил, что встреча, скорее всего, состоится 20 июня. Российская сторона утверждает, что встреча была перенесена по техническим причинам. "Продолжается плотная работа по уточнению некоторых деталей, подготовке некоторых документов, которые необходимы для встречи", - слова Богданова цитирует РИА Новости
Напомним, что последний раунд переговоров вокруг сирийского урегулирования в Астане завершился с ощутимыми результатами. Страны-посредники переговорного процесса в Астане (Россия, Турция и Иран) подписали трехсторонний меморандум о создании в Сирии так называемых "зон деэскалации".
Причиной отсрочки переговоров в Астане могла стать общая неопределенность как в самой Сирии, так и во всем регионе. Несмотря на то, что в последнее время часто слышны заявления о том, что ситуация в Сирии постепенно стабилизируется и появились хорошие шансы для мирного урегулирования конфликта (при этом подобные заявления в основном делаются российской стороной), очевидно, что они  носят пропагандистский характер. Военные действия продолжаются почти с той же интенсивностью, работа по созданию "зон деэскалации" проходит медленно, одновременно продолжаются действия антитеррористической коалиции. Плюс ко всему этому еще и разрозненное состояние оппозиционных сил, что в последнее время становится еще более очевидным.
С другой стороны, события вокруг Катара также имеют роль в контексте общей неопределенности. Назревающий кризис в Персидском Заливе и некая перегруппировка сил создают новую ситуацию в том числе для сирийского кризиса.
Соответственно, отсрочка сирийских переговоров в Астане могла быть обусловлена общей неопределенностью.