Թրամփը երկարացրել է պատժամիջոցներն ընդդեմ Բելառուսի իշխանությունների
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեկ տարով երկարացրել է պատժամիջոցները Բելառուսի իշխանությունների մի շարք ներկայացուցիչների նկատմամբ։ Կոնգրեսի ղեկավարությանը հասցեագրված համապատասխան ծանուցման մեջ ասվում է, որ «Բելառուսի կառավարության որոշ անդամների և այդ երկրում ժողովրդավարական գործընթացներն ու կառույցները խարխլող այլ անձանց գործողությունների նկատմամբ արտակարգ դրության ռեժիմը պետք է շարունակվի 2017 թվականի հունիսի 16-ից հետո»։
Թրամփը հիշեցրել է, որ «սև ցուցակում» ներառված անձիք մասնակից են, ԱՄՆ-ի կարծիքով, մարդու իրավունքների խախտումներին, քաղաքական բռնաճնշումներին և կոռուպցիային։ ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ այդ ամենն «արտակարգ սպառնալիք է ներկայացնում ԱՄՆ ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության շահերի համար»։

Трамп продлил санкции в отношении властей Беларуси
Президент США Дональд Трамп продлил на один год санкции в отношении ряда представителей властей Беларуси. Соответствующее письмо на имя руководителей конгресса США опубликовано на официальном сайте Белого дома, передает gazeta.ru.
В уведомлении говорится, что "режим чрезвычайного положения в отношении действий определенных членов правительства Беларуси и других лиц, подрывающих демократические процессы и структуры в этой стране, должен продолжиться после 16 июня 2017 года".
Трамп напомнил, что фигуранты "черного списка" причастны, по мнению США, к нарушениям прав человека, политическим репрессиям и коррупции. По словам американского президента, все это "представляет чрезвычайную угрозу интересам национальной безопасности и внешней политики США".