Եվրասիական զարգացման բանկը խթանում է Հայաստան-ԵԱՏՄ արտաքին առևտրաշրջանառությունը
Այսօր՝ հունիսի  28-ին, Եվրասիական զարգացման բանկի և «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի միջև 20 մլն դոլար արժողությամբ, երեք տարի ժամկետով  վարկային գծի պայմանագիր կնքվեց: Վարկային միջոցները կուղղվեն «Արդշինբանկի» հաճախորդների՝ ԵԱՏՄ անդամ-երկրների հետ արտաքին առևտրային գործարքների ֆինանսավորմանը: Վարկային միջոցներն ամբողջությամբ կուղղվեն ԵԶԲ երկրների միջև արտաքին առևտրի զարգացմանը: Եվրասիական զարգացման բանկի հաղորդագրության համաձայն` վարկավորումը հնարավոր կլինի իրականացնել ինչպես ամերիկյան դոլարով, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ որևիցէ երկրի արժույթով:
Եվրասիական զարգացման բանկի և «Արդշինբանկի» միջև կնքված վարկային համաձայնագիրը կարելի է համարել որպես  եվրասիական կառույցի և հայաստանյան մասնավոր ընկերության համատեղ ծրագրի նախադեպ, որի նպատակներն ու ակնկալվող արդյունքները գլոբալ մասշտաբներ կունենան:
Նախևառաջ, սույն նախաձեռնությունը մեծ հետաքրքրություն կարող է առաջացնել հայաստանյան մասնավոր, առավելապես ֆինանսական ընկերությունների շրջանում, որոնք կփորձեն նման ձևով համագործակցել ԵԶԲ հետ: Որքան հետաքրքրության ու այդ ուղղությամբ գրանցվող հաջողությունների թիվը մեծանա, այնքան կավելանան դեպի Հայաստան ուղղորդվող ֆինանսական հոսքերը: Մյուս կողմից, սա լավ հնարավորություն է  արտաքին առևտրային գործունեությամբ զբաղվող կամ դրանով զբաղվելու ներուժ ունեցող ընկերությունների համար, որոնք ավելի շահագրգիռ կլինեն այդ ուղղությամբ իրենց գործունեությունը զարգացնելու, քանի որ այս պարագայում դեպի ԵԱՏՄ 180 մլն-անոց շուկա մուտք գործելու արտոնյալ պայմաններին զուգահեռ կունենան նաև անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների աղբյուր:
Շարունակելով տրամաբանական շղթան, կարող ենք ենթադրել, որ «Արդշինբանկը», փաստորեն, արտահանմամբ զբաղվող ընկերությունների շրջանում կունենա որոշակի առավելություն մյուս բանկերի նկատմամբ, ինչը նրանց մոտ այդ ուղղությամբ վարկավորման պայմանների մասով քաղաքականություն վերանաման առիթ կարող է դառնալ:
Ի վերջո, սա լրացուցիչ հնարավորության մի գործիք է, որը կիրառվում է եվրասիական գլխավոր ֆինանսական կառույցի կողմից՝ ԵԱՏՄ անդամ-երկրների միջև առևտրաշրջանառության աճ խթանելու:
Ըստ էության, սա եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիան գործնական հարթությանը մոտեցնող նախաձեռնություն է, որը ֆինանսական կառույցներին իրենց հերթին, առևտրով զբաղվող ընկերություններին իրենց հերթին ԵԱՏՄ միասնական շուկայից օգտվելու իրական հնարավորություն է ընձեռում:

ЕАБР помогает развивать торговые отношения Армении со странами евразийского пространства
Сегодня, 28-ого июня, между Евразийским банком развития и ЗАО "Ардшинбанк" было подписано соглашение о предоставлении кредитной линии на сумму 20 млн долларов США сроком на 3 года. Финансовые средства будут направлены клиентам "Ардшинбанка" для развития внешнеторговых сделок со странами ЕАБР.
Сделку, заключенную между Евразийским банком развития и "Ардшинбанком", можно считать прецедентом совместного проекта евразийской структуры и частной армянской организации, цели и ожидаемые результаты которого будут иметь глобальные масштабы.
Прежде всего, такая инициатива может вызвать большой интерес частных армянских, в первую очередь, финансовых организаций, которые попытаются наладить такое же сотрудничество с ЕАБР. Чем больше будет расти число работающих в этом направлении компаний, тем сильнее будет расти финансовый поток, направленный в Армению. С другой стороны, это хорошая возможность для компаний, занимающихся внешней торговлей со странами евразийского пространства или имеющих такой потенциал. Они будут еще больше заинтересованы в развитии своей деятельности в этом направлении, так как вдобавок к привилегированным возможностям выхода на более чем 180-миллионный рынок они получат и необходимую финансовую поддержку.
Продолжая логическую цепь, можем предположить, что "Ардшинбанк" получит определенные привилегии по отношению к другим банкам среди компаний, занимающихся внешней торговлей, что может привести к пересмотру кредитной политики этих банков.
В конце концов, это дополнительный инструмент, который используется одной из главных евразийских финансовых структур - Евразийским банком развития - для продвижения интеграционных процессов и товарооборота на евразийском пространстве.
По сути, это - инициатива, усиливающая практические выгоды евразийской экономической интеграции для частных компаний и экономики Армении. К тому же, это один из примеров реальных инструментов, позволяющих получать выгоду от единого рынка ЕАЭС как финансовым структурам, так и компаниям, занимающимся внешней торговлей.