Վատիկանի գանձապետը մեղադրվում է սեռական ոտնձգությունների մեջ
Ավստրալիայում սեռական ոտնձգությունների համար մեղադրանք է առաջադրվել Վատիկանի տնտեսական հարցերով քարտուղարության ղեկավար կարդինալ Ջորջ Փելին, հայտնում է lenta.ru-ն:
Ոստիկանությունում հայտնում են, որ մեղադրանք առաջադրվել է մի քանի հայցերի հիման վրա: 78-ամյա կարդինալը դատարան առջև կկանգնի հուլիսի 18-ին:
Ոստիկանությունը Փելի նկատմամբ հետաքննություն է սկսել անցյալ տարվա հուլիսին: Իրավապահ մարմիններում հայտարարել են, որ նա մասնակցել է անչափահասների բռնաբարմանը: 2015 թվականին նրան մանկապիղծների հանցագործությունները թաքցնելու մեղադրանք են առաջադրել: Կարդինալը իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվել է նաև 1970-90-ականներին:
Փելն Ավստրալիայում ապրել է 2001-2014 թվականներին, իսկ այնուհետև տեղափոխվել է Վատիկան: Վատիկանի գանձապետ կադրինալ Փելը համարվում Է կաթոլիկ եկեղեցու երրորդ պաշտոնատար անձը:

Казначея Ватикана обвинили в сексуальных домогательствах
В Австралии предъявили обвинение в сексуальных домогательствах главе секретариата Ватикана по экономическим вопросам кардиналу Джорджу Пеллу, передает lenta.ru.
Обвинения выдвинуты по нескольким исковым заявлениям. 76-летний Пелл должен предстать перед судом 18 июля. Других подробностей не уточняется.
Полиция начала расследование в отношении Пелла в июле прошлого года. В правоохранительных органах заявляли, что священник причастен к растлению несовершеннолетних. В 2015 году ему предъявляли обвинение в сокрытии преступлений педофилов. Кардинал также попадал в поле зрение полиции в 1970-1990-х годах.