Հունական կողմը կրակ է բացել թուրքական նավի ուղղությամբ
Թուրքիան դատապարտել է Հունաստանի ափաﬔրձ անվտանգության ծառայության գործողությունները՝ Էգեյան ծովում իր բեռնանավի վրա կրակ բացելը անվանելով անհիմն:
«Առևտրային և չզինված նավի վրա հարձակում իրականացնելը, անկախ դրա պատճառներից, որպես արդարացում չունի», - ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում:
Հունաստանի ափամերձ անվտանգության ծառայությունը հուլիսի 3-ին կրակ է բացել Հռոդոս կղզու ափամերձ շրջանում հայտնված թուրքական բեռնատար նավի վրա այն բանից հետո, երբ նավը հրաժարվել է ենթարկվել իրենց հրահանգներին:
Ինչպես հաղորդում են հունական լրատվամիջոցները, հունական կողմը անանուն հաղորդագրություն է ստացել, որ թուրքական «ACT» բեռնատար նավի վրա թմրանյութեր կան: Այդ իսկ պատճառով հունական ափամերձ անվտանգության ծառայությունը նավի կապիտանին հրահանգել է մոտենալ Հռոդոս կղզու ափերին՝ ուղեբեռը ստուգելու համար: Սակայն թուրքական նավը, չենթարկվելով հրահանգներին, որոշել է շարունակել ճանապարհը: Դրանից հետո հունական ափամերձ անվտանգության ծառայությունը նախազգուշական կրակ է արձակել օդ, ապա նաև նավի ուղղությամբ:

Береговая охрана Греции обстреляла турецкий сухогруз
Турция осудила действия греческой береговой охраны, назвав "безосновательным" обстрел своего сухогруза в Эгейском море. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел страны, передает РБК.
"Нет никакого оправдания для стрельбы по безоружному торговому судну, которое перевозит грузы между двумя турецкими портами", - заявили в МИДе. Там также отметили, что "единственное утешение" в том, что в результате стрельбы никто не пострадал.
Как сообщал телеканал CNN Turk, береговая охрана Греции потребовала, чтобы сухогруз пришвартовался в порту Родос для осмотра груза. Капитан отказался подчиниться требованиям греческой береговой охраны. По его словам, охрана "сказала, что будет стрелять, если мы не остановимся".
Позже греческое издание Iefimerida со ссылкой на пресс-службу береговой охраны сообщило, что днем 3 июля в порт Родос поступило анонимное сообщение о том, что на борту турецкого сухогруза M/V ACT перевозят наркотики. В связи с этим береговая охрана потребовала от команды сухогруза вернуться в порт Родос для осмотра.