Սիրիայի հարցով միջազգային բանակցություններ
Այսօր Աստանայում մեկնարկել է Սիրիայում տիրող իրավիճակի կարգավորման հարցով երկօրյա բանակցություների հինգերորդ փուլը:  Ինչպես հայտնում է РИА "Новости"-ն, այն մեկնարկել է Սիրիայում զինադադարի երաշխավորների (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) համատեղ աշխատանքային խմբի նիստով:
Բանակցությունների հիմնական թեման լարվածության թուլացման գոտիների որոշումն է, որոնց հաստատման մասին հուշագիրը հանդիսացավ մայիսի 3-4-ը տեղի ունեցած նախորդ փուլի արդյունք:
Հինգերորդ փուլի ևս մեկ թեմա կլինի ազգային համերաշխության սիրիական հանձնաժողովի ստեղծման հարցը: Նախատեսվում է քննարկել նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գտնվող և այդ միջազգային կազմակերպության համաշխարհային ժառանգության ցանկում ներառված սիրիական մշակութային վայրերի ականազերծմանն առնչվող հարցերը:
Նշենք, որ նախօրեին տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ փորձագետների մակարդակով, այսօր դրանք տարբեր ձևաչափերով կշարունակվեն պատվիրակությունների ղեկավարների մակարդակով:

Астана: международные переговоры по Сирии
В Астане 4 июля начался пятый раунд двухдневных переговоров по урегулированию ситуации в Сирии. Как передает РИА "Новости", он начался с заседания совместной рабочей группы гарантов перемирия в Сирии - России, Турции и Ирана.
Основная тема переговоров - определение зон деэскалации, меморандум об установлении которых стал главным итогом прошлого раунда 3-4 мая.
Еще одной темой пятого раунда станет обсуждение вопроса о создании сирийского комитета национального примирения, также планируется обсудить вопросы разминирования культурных объектов в Сирии, которые находятся под гарантией ЮНЕСКО и входят в список всемирного наследия этой международной организации.
Отметим, что накануне прошел ряд двусторонних встреч на уровне экспертов, сегодня они продолжатся на уровне глав делегаций в разных форматах.