Թրամփը Սիրիայի հարցով նոր պլան է մշակել. ԱՄՆ-ում համաձայն են, որ Ասադը մնա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախապատրաստել է Սիրիայի հարցով նոր պլան։ Այս մասին հայտնում է The Daily Beast-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան և Կոնգրեսի աղբյուրներին։
Պլանը նախատեսում է, որ Սպիտակ տունը համաձայնության տա, որ Բաշար Ասադը մնա Սիրիայի նախագահ։ Դրանում խոսվում է նաև Սիրիայում «անվտանգության գոտիների» ստեղծման և սիրիական տարածքներում ռուս զինվորականների պարեկման հարցում համաձայնության մասին։
Նոր ռազմավարության առանցքային նպատակն է ԻՊ-ի վերջնական ոչնչացումը և խմբավորմանը թույլ չտալը վերադարձնելու տարածքներ։ ԱՄՆ-ը սակայն չի ծրագրում վերադարձնել ԻՊ-ից ազատագրված դիրքերը սիրիական իշխանություններին, այլ դրանց նկատմամբ վերահսկողությունը կփոխանցի ընդդիմությանը։
Ընդգծվում է, որ այդ պլանը, հավանաբար, կներկայացվի G20 գագաթնաժողովի շրջանակում ռուսական և ամերիկյան կողմերի հանդիպմանը, որին կմասնակցեն ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի նախագահներն ու ԱԳ նախարարները։

Трамп подготовил новый план по Сирии: США согласны оставить Асада
Администрация президента США Дональда Трампа подготовила новый план по Сирии. Об этом сообщает портал The Daily Beast со ссылкой на источники в Белом доме и конгрессе, передает gazeta.ru.
План предусматривает, что Белый дом соглашается на то, чтобы Башар Асад оставался президентом Сирии. Также в нем говорится о согласии на создание "зон безопасности" в Сирии и патрулирование сирийских территорий российскими военными.
Ключевая цель новой стратегии — окончательно уничтожить "Исламское государство" и не дать ей вернуть территории. Источники рассказали, что США, однако, не планируют передавать отбитые у ИГ позиции сирийским властям и не будут размещать там своих военных, а намерены передать контроль за ними поддерживаемой оппозиции.
Подчеркивается, что это план, вероятно, будет представлен на встрече российской и американской сторон на саммите G20, в которой будут участвовать президенты России и США Владимир Путин и Дональд Трамп, а также главы внешнеполитических ведомств Сергей Лавров и Рекс Тиллерсон.