Թրամփի հիմնական ուղերձները ՌԴ-ին (համադրական վերլուծություն)
ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ընտրվելուց ի վեր, անգամ մինչ ընտրությունը` ողջ քարոզարշավի ընթացքում, ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունները մշտապես եղել են ակտիվ քննարկվող թեմաների շարքում: Այսօր արդեն, երբ G 20 շրջանակներում տեղի ունեցավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը, հետաքրքրական է կատարել առ այսօր Ռուսաստանի հանդեպ ԱՄՆ նախագահի մեկնաբանությունների վերլուծություն՝ հասկանալու համար ինչպիսին է եղել Թրամփիՙ Ռուսաստանին ուղղված հռետորաբանությունը:
Թրամփիՙ Ռուսաստանին ուղղված մեկնաբանությունների համադրությունը ցույց է տալիս, որ դեռևս ընտրական քարոզարշավի սկզբից Դոնալդ Թրամփը հետևողականորեն պնդել է, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների բարելավումը կարող է միայն դրական լինել:
Օրինակ, դեռևս 2016 թվականի փետրվարի 15-ին, երբ ընտրական քարոզարշավի առաջին փուլը դեռ նոր էր սկսվել, իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ Դոնալդ Թրամփը նշել է. «Դու ցանկանում ես այս պետության համար լավ բան անել (խմբ. ԱՄՆ-ի), դու ցանկանում ես գործ ունենալ Ռուսաստանի հետ, ոչ մի վատ բան չկա նրանում, որ մենք չկռվենք բոլորի հետ և Ռուսաստանի հետ ունենանք լավ հարաբերություններ՝ ի հեճուկս այն բոլոր հիմարությունների, որ մինչ այս կատարվել է»:
Ապրիլի 26-ին (2016 թ.), երբ պարզվում է, որ Թրամփն ընտրությունների առաջին փուլում առավելություն ունի իր հանրապետական մրցակիցների նկատմամբ, նա իր ելույթում նշում է. «Մենք լավ հարաբերություններ ենք ունենալու Ռուսաստանի և Պուտինի հետ»:
2016 թվականի մայիսի 3-ին, հանրապետականների կողմից ընտրությունների երկրորդ փուլում հիմնական թեկնածու նշանակվելուց հետո էլ, Թրամփը շարունակում է պնդել, որ ԱՄՆ-ը պետք է լավացնի իր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:  Նույն թեզը նա հետևողականորեն շարունակում է կրկնել հունիսի 3-ին Կալիֆորնիայում իր ելույթի ժամանակ, հուլիսի 27-ին իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հոկտեմբերի 9-ին  և հոկտեմբերի 17-ին՝ նախագահական դեբատների ժամանակ,  և այլն:
Դեռևս ընտրական փուլում Թրամփը խոսել է ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման անհրաժեշտության մասին: 2016 թվականի հոկտեմբերի  17-ի իր հարցազրույցում, նա անգամ նշել է, որ հիանալի կլիներ, եթե ինքը կարողանար հանդիպել ՌԴ նախագահին մինչ իր նախագահի պարտականությունները ստանձնելը:
Իսկ որևէ փոփոխություն կրե՞լ է արդյոք Թրամփի՝ արդեն որպես նախագահի, հռետորաբանությունը Ռուսաստանի հանդեպ:
Օրինակ, 2017 թվականի հունվարի 11-ին, որպես նախագահ՝ իր առաջին մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով ՌԴ կողմից Դեմոկրատների ընտրական հանձնաժողովի նկատմամբ հնարավոր հաքերային հարձակմանը, նա ընդունում է, որ դա կարող էր լինել Ռուսաստանը, բայց միևնույն ժամանակ ավելացնում. «Ես կարծում եմ, որ մենք ենթարկվում ենք հաքերային հարձակման նաև այլ պետությունների և մարդկանց կողմից»:
Իր նույն ելույթում Թրամփը շարունակում է խոսել ՌԴ հետ լավ հարաբերություններ ունենալու մասին՝ մասնավորապես նշելով. «Եթե Պուտինը հավանում է  Թրամփին, ես դա համարում եմ առավելություն, քանի որ մենք սարսափելի հարաբերություններ ունենք Ռուսաստանի հետ: Ռուսաստանը կարող է օգնել մեզ կռվել ԻՊ դեմ»:
Հունվարի 20-ի Թրամփի երդմնակալությունից հետո, որին հաջորդեցին Թրամփի կողմից նշանակված տարբեր պաշտոնյաների վերաբերյալ Ռուսաստանի հետ ունեցած կապերի մասին աղմկահարույց քննարկումները, ՌԴ-ին ուղղված Թրամփի մեկնաբանություններում կարելի է արդեն որոշակի զգուշավորություն նկատել: Օրինակ, Սպիտակ տանը փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա նշում է. «Ես Ռուսաստանին ոչինչ պարտք չեմ: Ես Ռուսաստանում չունեմ ոչ մի վարկ: Ես Ռուսաստանում չունեմ կնքած որևէ գործարք»:
Նախագահության 100-րդ օրվանից հետո, CBS-ին տված իր հարցազրույցում, պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք ինքը կարծում է, որ Ռուսաստանը միջամտել է ընտրություններին, նա ուղղակի պատասխանում է. «Ես չգիտեմ»:
Այնուամենայնիվ, Սպիտակ տանը ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ունեցած հանդիպումից հետո Թրամփը նշում է, որ «շատ-շատ լավ հանդիպում է ունեցել» ՌԴ արտգործնախարարի հետ և Սիրիայի հարցով նրանք պատրաստվում են «կանգնեցնել սպանությունները և մահը» : Իսկ տարածված լուրերին ի պատասխան, առ այն, որ ենթադրաբար Թրամփը հանդիպման ժամանակ ՌԴ պաշտոնյաների հետ կիսվել է գաղտնի տեղեկություններով, նա ուղղակի պատասխանում է. «Որպես նախագահ՝ ես ցանկացել եմ կիսվել Ռուսաստանի հետ, որի իրավունքը ես միանշանակ ունեմ…»:
ՌԴ հանդեպ Թրամփի թիմի վերաբերմունքն էր արտահայտում նաև այն, որ ի տարբերություն ԱՄՆ Սենատի՝ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը և իր թիմը դեմ արտահայտվեցին ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներին: ԱՄՆ Սենատի օրինագծի հաստատումից հետո Սպիտակ տանից հայտնեցին, որ մտադիր են աշխատանք տանել Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական կոնգրեսականների հետՙ հնարավորինս մեղմելու ՌԴ դեմ պատժամիջոցները: Հարցի շուրջ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը նշեց, որ այդ պատժամիջոցները բացասապես կանդրադառնան Թրամփի վարչակարգի քայլերի վրա՝ բարելավելու Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները:
Թրամփի կողմից առ այսօր Ռուսաստանի վերաբերյալ արված հայտարարությունների համադրումը ցույց է տալիս, որ ընդհանուր առմամբ նրա թիմի կողմից առկա է ՌԴ հանդեպ դրական վերաբերմունք: Սակայն հետաքրքրական է փաստել, որ պատկերը նույնը չէ, երբ անդրադառնում ենք, օրինակ, ԱՄՆ պաշտպանական ոլորտի ներկայացուցիչների՝ Ռուսաստանի հասցեին հնչեցրած հռետորաբանությանը: Օրինակ, ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մատիսն իր ելույթներում շարունակ Ռուսաստանին մեղադրել է «հետպատերազմյան ապահով և խաղաղ միջավայրին մարտահրավեր նետելու մեջ»: Բացի այդ, նա Ռուսաստանին մեղադրել է նաև միջազգային իրավունքը խախտելու մեջ՝ անդրադառնալով «Ղրիմի անեքսիային»:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ առ այսօր ՌԴ-ին ուղղված ԱՄՆ նախագահի հռետորաբանության ընդհանուր դրական ֆոնը նաև հնարավոր դարձրեց ՌԴ- ԱՄՆ նախագահի հանդիպումը: Ինչ վերաբերում է պաշտպանական թևի ավելի կոշտ մեկնաբանություններին, պետք է փաստել, որ այդ կերպ Թրամփի վարչակարգն, ամենայն հավանականությամբ, փորձել է հավասարակշռություն պահպանել, որը թույլ կտա հետագայում ՌԴ հետ հարաբերություններում ԱՄՆ-ին հանդես գալ ավելի կոշտ, ոչ զիջողական դիրքերից:

Trump’s Main Messages to Russia (Analysis)
Since the election of the US 45th president Donald Trump, even before his election, during the whole campaign, the US-Russia relations have continuously been among the actively discussed topics. After the meeting of the US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin at the sidelines of G20 Summit, it is interesting to review the main comments Donald Trump addressed to Russia to understand what his rhetoric towards Russia was that became one of the main factors contributing to their meeting.
The analysis of Trump’s main comments to Russia prove that since the very beginning of the campaign Donald Trump consistently insisted that the improvement of the relations with Russia will be only positive.
For example, still on February 15, 2016, when the first stage of the elections, primaries, just began, during his press conference Donald Trump noted: "You want to make a good deal for the country, you want to deal with Russia – and there’s nothing wrong with not fighting everybody, having Russia where we have a good relationship as opposed to all the stupidity that’s taken place."
On April 26, 2016, when it turned out that in the primaries Trump led his republican opponents, in his speech Trump noted: "We're going to have a great relationship with Putin and Russia."
On May 3, 2016, after being appointed as the main Republican candidate in the second stage of the elections, Trump continued to insist that the US should improve its relations with Russia. Trump consistently continued to dwell on that in his speech in California on June 3, during his press conference  on July 27, during presidential debate on October 9, etc.
It is interesting to note that still during the campaign, Trump spoke about the necessity of the meeting with the Russian president. On October 17, 2016, in his interview, he even noted, that it would be prefect if he could meet RF President before being appointed as a president.
Did as a President, Trump’s rhetoric towards Russia undergo any changes?
For example, on January 11, 2017, as a president-elect in his first press conference, referring to the possible hacking against Democratic National Committee, he accepted that it could be Russia, however adding: "At the same time, I think that we are hacked also by other countries and people."
In his same speech, Trump continued to speak about having good relations with Russia, particularly noting: "If Putin likes Donald Trump, I consider that an asset, not a liability, because we have a horrible relationship with Russia. Russia can help us fight ISIS."
On January 20, after his inauguration, followed by number of scandals on Trump-appointed officials’ connections with Russia, one can note some caution in Trump’s comments addressed to Russia.
For example, during press conference on February 17 in the White House he noted:  "I own nothing in Russia. I have no loans in Russia. I don’t have any deals in Russia… "
After 100 days of his presidency, in interview to CBS, in response to the question on Russia’s meddling in the elections, he just noted: "I don’t know."
However, after the meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in the White House, Trump noted: "We had a very-very good meeting with Russian Foreign Minister and we are going to stop blood and killing in Syria." White in response to the disseminated news that assumingly Trump shared secret information with Russian officials during the meeting, he just responded: "As a president, I wanted to share with Russia, the absolute right of which I have…"
The Trump’s team attitude towards Russia was also expressed in the fact that in contrast to the US Senate, the US President Donald Trump and his team posited against the sanctions towards Russia. After the approval of the sanctions by the US Senate, the White House stated that they would work with the Republican congressmen in the House of Representatives, to ease the sanctions against the RF as much as possible. In his turn US State Secretary Rex Tillerson noted, the sanctions would have a negative impact on the US attempts to improve the relations with Russia.
The analysis of Trump’s main comments addressed to Russia so far demonstrate that in general his team has a positive attitude towards Russia. However it is interesting to note, that it is not the same, when we refer to the statements towards Russia of the representatives of the US defense sphere. For example, the US Secretary of Defense, James Mattis, in his comments continuously accused Russia "in challenging the secure and peaceful post-war order." In addition he accused Russia in violating the international law, referring to "the annexation of Crimea."
To sum up, we can note that generally positive rhetoric towards Russia by Trump’s team demonstrated so far became one of the factors that contributed to the meeting of the two presidents. What refers to tougher statements made by the defense representatives, we should note, that in that way Trump’s administration possibly tried to keep the balance, which would allow the US to have stronger stance in the further negotiations with Russia.