Ադրբեջանական տնտեսության շուրջ սկանդալները շարունակական բնույթ են ստանում
Ադրբեջանի տնտեսության վիճակի վատթարացման փաստը երկրի իշխանությունների կողմից թաքցնելն այլևս անհնար է դարձել: Իրար են հաջորդում մի շարք սկանդալային երևույթներ, որոնք նախկինում և՛ սեփական, և՛ միջազգային հանրությունից թաքցրած իրավիճակի հետևանքով առաջացած տնտեսական «փուչիկների» պայթյուններ են:
Դեռևս 2015թ.-ից տնտեսական պատրանքների հետևանքները վառ արտահայտվում էին ազգային արժույթի՝ մանաթի անընդմեջ արժեզրկումներով, որոնց դեմ պարբերաբար պետական միջամտությունն անգամ չէր կանգնեցնում բացասական երևույթի աճը: Դա երկրի ներսում առաջացրեց սոցիալական մեծ դժգոհություններ, որոնց մասին հատուկենտ տեղեկատվություն, այնուամենայնիվ, ստացվում էր: 2016թ. Ադրբեջանի կողմից հրահրած պատերազմը, թերևս, սեփական հանրության ուշադրությունը փոքր-ինչ շեղեց երկրի ներսում առաջացած խնդիրներից, մինչդեռ դա ևս ժամանակավոր արդյունք ունեցավ: 2017-ը, գոնե ցայսօր, նշանավորվել է ադրբեջանական տնտեսության շուրջ առաջացած սկանդալների շարունակականությամբ: Դրանցից ամենամեծը, թերևս, ադրբեջանական արդեն իսկ սնանկացած բանկում պահվող ղազախական թոշակների հետ կապվածն է:
Այսպես, ինչպես փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը, Ղազախստանի միասնական կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամն Ադրբեջանի միջազգային բանկում ներդրել է ավելի քան 71.6 մլրդ թենգե, ինչից հետո այս տարվա առաջին կեսին բանկը սնանկ է հայտարարվել: Նույն աղբյուրի հավաստմամբ, Ադրբեջանի միջազգային բանկն Ադրբեջանի պետական երկու բանկերից մեկն է  և հանդիսանում էր այդ երկրի բանկային համակարգի ամենախոշոր սուբյեկտը: «ARNA press» գործակալության հաղորդմամբ էլ,  2016թ.-ին բանկի վնասները գերազանցել են մեկ միլիարդ դոլարը: Չնայած հանգամանքին, որ հունիսի 15-ին Ղազախստանի միասնական կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամի անդամ Կայրատ Կելիմբետովը հայտարարեց, որ ներդրված ողջ միջոցները կվերադարձվեն Ղազախստանին, Ադրբեջանի տնտեսության դրությունը դրանից չի լավանում:
Ղազախական թոշակների հետ կապված սկանդալին հաջորդեց ևս մեկը. ադրբեջանցիներն իրենց բանկերի սնանկացման մասին լուրերն իմանում էին միջազգային լրահոսից:  «Ինչո՞ւ ենք մենք մեր բանկերի խնդիրների մասին տեղեկանում արտասահմանից» խորագրով վերլուծական հոդվածում՝ տպված Haqqin.az կայքում, հեղինակը ներկայացնում է բանկային համակարգի իրավիճակը՝ արձանագրելով, որ պատկան մարմինների կողմից կամ թաքցվում է այս կամ այն բանկի հնարավոր սնանկացումը, կամ տրվում է ոչ հստակ ինֆորմացիա այնքան ժամանակ, քանի դեռ որևէ միջազգային գործակալություն ստույգ տեղեկություն չի հաղորդում: Հասկանալի է, որ, իրականությունը թաքցնելու ադրբեջանական հայտնի սովորությանը զուգահեռ, այստեղ առկա է նաև «ադրբեջանական հզոր տնտեսության մասին» միֆը պահպանելու ձգտումը:
Խուսափելով առանց այդ էլ ակնհայտ իրավիճակին գնահատականներ տալուց՝ անդրադառնանք մյուս իրարանցում առաջացրած տնտեսական նորությանը. գումարներ խնայելու նպատակով Ադրբեջանը բարձրացնում է թոշակային տարիքը: medianews.az-ի փոխանցմամբ, նախատեսվում է փուլային տարբերակով տղամարդկանց թոշակային տարիքը 63–ից հասցնել 65-ի, կանանցը՝ 60-ից 65-ի: apec2012.ru կայքում տեղ գտած հոդվածում նշվում է, որ մինչ այս փոփոխությունները Ադրբեջանում անարդարացիորեն թոշակի են հաշվառել դեռևս ամբողջությամբ աշխատունակ մարդկանց, ինչով էլ պայմանավորված է դրա վերանայումն ու փոփոխությունը: Նախորդիվ ներկայացված տեղեկություններից, թերևս կարելի է ենթադրել, որ դրդապատճառների շարքում աշխատունակությունն առաջիններից չէ:
Ադրբեջանի իշխանություններն առհասարակ, վերջին տարիներին հատկապես, սեփական հանրությանը փորձել են հավատացնել կատարյալ, զարգացող տնտեսություն ունենալու մեջ: Դա նրանք արել են տնտեսական «փուչիկներ» ստեղծելով,  տարատեսակ խոշոր միջոցառումներ իրականացնելով և այլն, մինչդեռ, ինչպես յուրաքանչյուր տնտեսություն, ադրբեջանականը ևս ունի ինքնակարգավորման յուրահատուկ ֆունկցիա, որի շրջանակերում, որպես կանոն ի հայտ են գալիս հենց այդ «փուչիկները»: Դա ավելի արագ և ակնհայտ է լինում, երբ համաշխարհային տնտեսությունում տեղի են ունենում այդ երևույթը բազմապատկող իրադարձություններ, ինչպիսիններից էր, Ադրբեջանի պարագայում, նավթի համաշխարհային գների կտրուկ անկումը:

Scandals Around the Azerbaijani Economy are Continuing
It has become impossible for the authorities of Azerbaijan to hide the poor economy of the country from the people. Since 2015, the effects of economic illusions have been vividly expressed by the constant devaluation of the national currency, which would not stop even with the periodical state intervention. It caused great social dissatisfaction inside the country until 2016 war initiated by Azerbaijan deviated the public attention to external problems of the country.
However, it had a temporary effect as 2017 has been marked by the continuing scandals surrounding the Azerbaijani economy. The biggest of them is probably the one connected with the Kazakh pensions kept in the bankrupt bank of Azerbaijan.
Thus, according to Regnum agency, Kazakhstan's unified accumulative pension fund has invested more than 71.6 billion tenges in the International Bank of Azerbaijan, after which the bank was declared bankrupt in the first half of this year. According to the same source, the International Bank of Azerbaijan is one of the two state banks of Azerbaijan and was the major subject of the country's banking system. According to ARNA press agency, the bank's losses in 2016 exceeded one billion dollars. Despite the fact that on June 15, a member of Kazakhstan's Unified Pension Fund Kairat Kelimbetov announced that all funds invested by Kazakhstan will be returned to Kazakhstan, the situation in Azerbaijan's economy did not improve.
One scandal was followed by another. The Azeri people learned about the bankruptcy of their banks from international newsletters. In an analytical article titled "Why Do We Learn About our Banks' Problems from Abroad?" posted on Haqqin.az website, the author presents the situation of the banking system, stating that the relevant authorities are hiding the bankruptcy of a particular bank or not giving any accurate information so long as some international agency provides the full information. It is clear that in parallel with the well-known Azerbaijani habit of hiding the reality, there is also a desire to maintain the myth about the "mighty Azerbaijani economy".
In the recent years, the Azerbaijani authorities have tried to convince their own society that they have a perfect, developing economy. That's what they did by creating "economic balloons", carrying out large-scale events, and so on. Just like every economy, the Azerbaijani one has a unique function of self-regulation, in the framework of which these "bubbles" emerge. And everything gets more obvious when major events are taking place in the global economy, such as the sharp decline in world oil prices recently.