ԵԱՀԿ-ում համաձայնեցրել են նոր գլխավոր քարտուղարի թեկնածությունը
ԵԱՀԿ գործող ղեկավար Սեբաստիան Կուրցը մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ կազմակերպության անդամ երկրները համաձայնության են եկել նոր գլխավոր քարտուղարի թեկնածության շուրջ, փոխանցում է Reuters-ը։
Կուրցը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ երկրներն աջակցել են գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում շվեյցարացի դիվանագետ Թոմաս Գրեմինգերի նշանակմանը։
Բացի այդ, ազգային փոքրամանությունների հարցերով հանձնակատարի պաշտոնում նշանակվել է ԵԱՀԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը, ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ներկայացուցիչ կդառնա ֆրանսիացի Արլեմ Դեզիրը, իսկ Ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների հարցերով բյուրոյի տնօրեն կդառնա Իսլանդիայի ներկայացուցիչ Սոլրուն Գիսլադոտիրը։
Հիշեցնենք, հուլիսի 1-ից ԵԱՀԿ-ն մնացել էր առանց գլխավոր քարտուղարի, քանի որ կազմակերպության անդամները չէին կարողացել համաձայնության գալ Զանիերի իրավահաջորդի հարցում, ում լիազորությունների ժամկետը լրացել է հունիսի 30-ին։

В ОБСЕ согласовали кандидатуру нового генсека
Действующий глава ОБСЕ Себастьян Курц сообщил на пресс-конференции, что страны, которые входят в организацию определились с кандидатурой нового генерального секретаря, передает Корреспондент.
Курц заявил, что страны ОБСЕ поддержали назначение генеральным секретарем швейцарского дипломата Томаса Гремингера.
Кроме того, на пост комиссара по делам национальных меньшинств назначен бывший генсек ОБСЕ Ламберто Занньер, представителем по свободе СМИ станет француз Арлем Дезир, а директором Бюро по демократии и правам человека будет представительница Исландии Сольрун Гисладоттир.
С 1 июля ОБСЕ оставалась без генерального секретаря, поскольку члены организации не смогли договориться о преемнике Заньера, срок полномочий которого истек 30 июня.