Շվեդիայում Էրդողանի դեմ ցեղասպանության մեղադրանքով հայց է ներկայացվել
Շվեդիայի խորհրդարանի 5 պատգամավորներ հայց են ներկայացրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ` նրան ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ մեղադրելով: Այս մասին հայտնում է Artsakhpress-ը՝ AFP-ին հղումով:
Հաղորդվում է, որ ձախ և կանաչների կուսակցության պատգամավորների հայցը վերաբերում է երկրի հարավ-արևելքում քրդերի և թուրքերի միջև հակամարտությանը: Հայցում հիշատակվում է նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը:
Շվեդիայի օրանսդրության համաձայն, որն ընդունվել է 2014 թվականին, երկրի դատավորները կարող են գործեր քննել մարդկության դեմ ենթադրվող հանցագործությունների համար` անկախ այն հանգամանքից որտեղ են դրանք կատարվել կամ ում կողմից:
Եթե դատախազները որոշեն քննություն սկսել, կարող են Էրդողանին կալանավորելու օրդեր տալ: Օրենսդիրները նաև հույս ունեն, որ եվրոպական մյուս երկրների գործընկերները կհետևեն իրենց օրինակին:

A group of Swedish lawmakers have filed a legal complaint accusing Turkish president Recep Tayyip Erdogan of committing genocide, crimes against humanity and war crimes, the Local reports.
"We are five lawmakers handing in a complaint… (requesting) punishment for genocide, crimes against humanity and war crimes,” Annika Lillemets, an MP for the Green party, told a news conference in Stockholm.
The complaint, filed to the Swedish International Public Prosecution Offices, names Erdogan and several ministers including Prime Minister Binali Yildirim.
A Swedish law adopted in 2014 allows the country's courts to judge cases of alleged crimes against humanity regardless of where they have been committed or by whom.