Շվեդիայում Էրդողանի դեմ ցեղասպանության մեղադրանքով հայց է ներկայացվել
Շվեդիայի խորհրդարանի 5 պատգամավորներ հայց են ներկայացրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ` նրան ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ մեղադրելով: Այս մասին հայտնում է Artsakhpress-ը՝ AFP-ին հղումով:
Հաղորդվում է, որ ձախ և կանաչների կուսակցության պատգամավորների հայցը վերաբերում է երկրի հարավ-արևելքում քրդերի և թուրքերի միջև հակամարտությանը: Հայցում հիշատակվում է նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը:
Շվեդիայի օրանսդրության համաձայն, որն ընդունվել է 2014 թվականին, երկրի դատավորները կարող են գործեր քննել մարդկության դեմ ենթադրվող հանցագործությունների համար` անկախ այն հանգամանքից որտեղ են դրանք կատարվել կամ ում կողմից:
Եթե դատախազները որոշեն քննություն սկսել, կարող են Էրդողանին կալանավորելու օրդեր տալ: Օրենսդիրները նաև հույս ունեն, որ եվրոպական մյուս երկրների գործընկերները կհետևեն իրենց օրինակին:

Депутаты парламента Швеции обвинили Эрдогана в совершении геноцида
Шведские законодатели подали жалобу против президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, обвинив его в геноциде, преступлениях против человечности и военных преступлениях. Как передает DW.com, об этом сообщила британская газета Independent. Пятеро депутатов парламента Швеции подали запрос государственному прокурору страны о роли Эрдогана в конфликте между турецкой армией и курдскими вооруженными формированиями начиная с 2015 года.
Эта жалоба стала первой в Швеции, которую подали против главы иностранного государства. В ней также упоминаются и ряд других турецких высших должностных лиц, включая премьер-министра Бинали Йылдырыма. В случае удовлетворения жалобы не исключена выдача ордера на арест Реджепа Тайипа Эрдогана.
Решение об открытии расследования по жалобе будет принимать шведская прокуратура. Член Партии охраны окружающей среды Карл Шлютер выразил надежду, что и другие европейские страны предпримут аналогичные действия. Политик заявил, что подобные меры могут "повлиять на политику" Эрдогана, который стремится "оказывать влияние на европейские страны".