«Երևանյան ամառ 2017». կայացել է «Երևանյան գունազարդ վազք» 3-րդ վազքարշավը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2017» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի շրջանակում մայրաքաղաքում արդեն 3-րդ անգամ անց է կացվել «Երևանյան գունազարդ վազք» (Yerevan Color Run) մարզական, ժամանցային վազքարշավը: 5 կմ երկարությամբ վազքուղին ներառում էր Հանրապետության հրապարակը, Վազգեն Սարգսյան, Իտալիայի, Բեյրութի, Ամիրյան, Իսահակյան, Նալբանդյան փողոցները և Մաշտոցի պողոտան: Վազքի մասնակիցները պատվել են էկոլոգիապես մաքուր, բացարձակ անվնաս գունավոր փոշիներով: Թեև վազքարշավը մրցութային չէր, բայց վերջնագիծն առաջինը հատած երեք տղաներն ու երեք աղջիկներն արժանացել են մրցանակների: Միջոցառումն ավարտվել է գունազարդ «հրավառությամբ» և դիսկոտեկով:
Հատկանշական է, որ «Երևանյան գունազարդ վազքը» մայրաքաղաքում կազմակերպվում է 2015 թվականից: Այն ունի միջազգային ձևաչափ և անց է կացվում աշխարհի տարբեր երկրներում. ԱՄՆ, Ավստրալիա, Բրազիլիա, Կանադա, Չիլի, Չինաստան և այլն:
Միջոցառման գլխավոր նպատակը մայրաքաղաքի բնակիչների և հյուրերի շրջանում առողջ ապրելակերպ քարոզելն է, իսկ վազքարշավից ստացված ամբողջ հասույթը նախատեսված է բարեգործական նպատակների համար:

Kрасочный пробег "Yerevan Color Run" (фотографии)
В рамках трехмесячной программы мероприятий мэрии Еревана "Ереванское лето 2017" в столице уже в 3-й раз состоялся "Ереванский красочный забег" (Yerevan Color Run).
Дистанция – 5 километров по маршруту: от Площади Республики по улицам Вазгена Саргсяна, Италии, Бейрута, Вазгена Саргсяна, Амиряна, проспекту Маштоца, далее – по улицам Исаакяна, Налбандяна до Площади Республики. Участники забега были усыпаны экологически чистой, безвредной краской. Хотя забег не был конкурсным, однако финишировавшие первыми трое мужчин и трое женщин, получили призы. Мероприятие завершилось красочным "фейерверком" и дискотекой.
Стоит отметить, что "Ереванский красочный забег" в столице организовывается с 2015 года. Color Run проходит во многих странах, включая США, Австралию, Бразилию, Канаду, Чили, Китай.
Вся выручка от мероприятия будет направлена на благотворительность, сообщает пресс-служба мэрии Еревана.