Որո՞նք են Իրանի նախագահի եղբոր ձերբակալության պատճառները
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի եղբայր Հուսեյն Ֆերեյդունն ազատ է արձակվել 8,3 միլիոն դոլար գրավի դիմաց, հայտնում են իրանական ԶԼՄ-ները: Ըստ որոշ տվյալների՝ ի սկզբանե Ֆերեյդունին ազատ արձակելու համար պահանջել են 13,3 միլիոն դոլար, սակայն դատարանը համաձայնվել է ավելի քիչ գումարի: Նշենք, որ նախօրեին վատ ինքնազգացողության պատճառով Ֆերեյդունին հիվանդանոց էին տեղափոխել դատախազությունում հարցաքննությունից անմիջապես առաջ, հայտնում է ТАСС-ը:
Իրանի նախագահի եղբայրը ձերբակալվել էր երկրի կառավարության և դատական համակարգի միջև լարվածության ֆոնի վրա: Ռոհանին վերջերս քննադատել էր դատական համարագը՝ նշելով, որ որոշ ձերբակալություններ իրականացվում են անհիմն: Բացի այդ, ձերբակալության մասին լուրի տարածումը համընկել է Իրանին վաղուց մեծ վնաս հասցրած պատժամիջոցների մեղմացման դիմաց Իրանի միջուկային գործունեությունը սահմանափակելու մասին ԱՄՆ-ի և այլ խոշոր պետությունների հետ կնքված համաձայնագրի ստորագրման երկրորդ տարելիցի հետ: Համաձայնագիրն առայժմ չի հանգեցրել Իրանում տնտեսական ցանկալի աճի, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս կոշտ պահպանողականներին հանդես գալ դրա քննադատությամբ: Նշենք, որ Ֆերեյդունից բացի ևս մի քանի մարդ ձերբակալվել է:
Ֆերեյդունի ձերբակալման հստակ պատճառները հայտնի չեն, սակայն նշվում է, որ նրան մեղադրում են ֆինանսական հանցանքների մեջ: Ռոհանիի աջակիցների կարծիքով, նրա եղբոր ձերբակալությունը միջոց է՝ խոչընդոտելու իր նախագահության երկրորդ շրջանը, գրում է The Guardian-ը: Այս իրադարձությունը տեղի է ունեցել նախագահի պաշտոնում Ռոհանիի երդման արարողությունից ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ՝ ավելի սրելով իր և կոշտ քաղաքականության կողմնակիցների հարաբերություններում առանց այդ էլ լարված մթնոլորտը:
Փորձագետները չեն բացառում, որ Իրանի նախագահի եղբոր ձերբակալության պատճառը հենց նախագահի պաշտոնում երկրորդ անգամ Ռոհանիի ընտրվելն էր, ում նախորդներն իրենց կառավարման երկրորդ շրջանում նույնպես բախվել են Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Խոմեյնիի հետ: Բնավ պատահական չէ, որ Իրանի նախորդ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադին պարզապես թույլ չտվեցին մասնակցել մայիսին կայացած ընտրություններին, իսկ նրա գլխավոր օգնականը վերջերս կրկին ձերբակալվեց:
Նշենք, որ Ֆերեյդունը կարևոր դերակատարություն է ունեցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում՝ ամուր կապեր հաստատելով ամերիկացի պաշտոնյաների հետ: 2015 թվականի մարտի ակտիվ բանակցությունների ընթացքում, երբ հայտնի դարձավ, որ Իրանի նախագահի մայրը մահացել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին մտել էր Ֆերեյդունի սենյակ՝ անձամբ հայտնելու իր ցավակցությունները: Այդ լուսանկարներն անմիջապես տարածվեցին՝ որպես եզակի դեպք, երբ ամերիկացի պաշտոնյան ցավակցում է իր իրանցի գործընկերոջը: Անձամբ Ռոհանին մշտապես գովաբանել է բանակցություններում իր եղբոր ներդրումը՝ ընդգծելով, որ Ֆերեյդունն իր «աչքերն ու ականջներն» է:
Նախքան 2013 թվականին Ռոհանիի առաջին հաղթանակը, Ֆերեյդունն ութ տարի շարունակ եղել է Մալազիայում Իրանի դեսպան, իսկ ավելի ուշ՝ ՄԱԿ-ում Իրանի պատվիրակության ավագ դիվանագետ:
Երկու եղբայրների ազգանունների տարբերությունը բացատրվում է նրանով, որ նախագահն անվտանգության դրդապատճառներով փոխել է իր ազգանունը՝ խուսափելու համար ՍԱՎԱԿ գաղտնի ոստիկանության ուշադրությունից, երբ քարոզում էր շահի դեմ նախքան 1979 թվականի Իրանի հեղափոխությունը: Պարսկերենից թարգմանաբար «ռոհանի» նշանակում է հոգևորական:
Կոշտ պահպանողականներն ավելի վաղ ևս Ֆերեյդունին մեղադրում էին  Մահմուդ Ահմադինեժադի կառավարման վերջին տարիներին փողերի լվացման հետ կապ ունեցող ընկերություններից հետ համագործակցելու մեջ: Նրանց խոսքերով, Ֆերեյդունը շարունակել է այդ գործարքները նաև Ռոհանիի խորհրդական լինելու շրջանում: Պահպանողականները Ֆերեյդունին մեղադրում են նաև իր դիրքի 9a8a\ahman  մեջ՝ նշելով, որ նա բարձր վարձատրվող պաշտոններում աշխատանքի է տեղավորել իր մտերիմներին: Ինչևէ, Ֆերեյդունը բոլոր մեղարանքները հերքում է, հայտնում է The New York Times-ը:
Իրանի քաղաքական համակարգում ընդունված է առանձնացնել երկու քաղաքական ճամբար՝ պահպանողականներ և բարեփոխիչներ: Առաջինները կոշտ քաղաքական դիրքորոշում ունեն և ձգտում են պահպանել իսլամական հեղափոխության ձեռքբերումները, մինչդեռ բարեփոխիչները հանդես են գալիս առավել ազատական դիրքորոշումով: Այս ֆոնի վրա փորձագետները համակարծիք են, որ ֆերեյդունի դեմ ներկայացված մեղադրանքները հավաքել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը: Նշենք, որ նման բարձր դիրք չարաշահելու համար Ֆերեյդունին կարող են դատապարտել մահապատժի:

Каковы причины ареста брата президента Ирана?
Брат президента Ирана Хасана Рухани Хуссейн Ферейдун выпущен на свободу под залог в 8.3 миллиона долларов США, сообщают иранские СМИ. Согласно некоторым данным, первоначально за освобождение из-под ареста правосудие Ирана потребовало 13.3 миллиона долларов, однако затем суд согласился и на залог в меньшую сумму. Отметим, что накануне, непосредственно перед допросом в прокуратуре, Ферейдун из-за ухудшения самочуствия был перемешен в больницу, сообщает ТАСС.
Брат президента Ирана был арестован на фоне напряженности между правительством страны и судебной системой. В последнее время Рухани критиковал судебную систему, отметив, что некоторые аресты проводятся безосновательно. Кроме того, распространение слухов об аресте совпало со второй годовщиной смягчения санкций со стороны США и других крупных стран, долгое время наносящих большой вред Ирану, и подписания соответствующего соглашения между ними. Соглашение пока не привело к желаемому росту экономики в Иране, что дает возможность жестким консерваторам выступать с его критикой. Отметим, что кроме Ферейдуна, арестовано еще несколько человек.
Четкие причины ареста Ферейдуна не известны, однако отмечается, что его обвиняют в финансовых преступлениях. По мнению сторонников Рухани, арест его брата является средством препятствовать второму периоду его президенства, пишет The Guardian. Это событие произошло всего лишь за несколько дней до инаугурации Рухани, более накалив и без того напряженную атмосферу между ним и сторонниками жесткой политики.
Эксперты не исключают, что причиной ареста брата президента Ирана является именно второе избрание Рухани, чьи предшественники во время второго периода президентства также сталкивались с духовным лидером Ирана аятолла Хаменеи. Совершенно не случайно, что предыдущему президенту Ирана Махмуду Ахмадинежаду просто не дали возможность участвовать на состоявшихся в мае выборах, а его главный помощник недавно был вновь арестован.
Отметим, что Ферейдун играл важную роль в процессе переговоров вокруг ядерной программы Ирана, создав крепкие связи с американскими чиновниками. В процессе активных переговоров в марте 2015-го года, когда стало известно, что умерла мать президента Ирана, госсекретарь США Джон Керри лично зашел к Ферейдуну, чтобы выразить свои соболезнования. Фотографии, фиксирующие этот необычный момент, когда американский чиновник выражает соболезнования иранскому партнеру, были распространены сразу же. Сам Рухани постоянно указывал на положительный вклад своего брата в переговорах, подчеркивая, что Ферейдун является его "глазами и ушами".
До 2013-го года, когда Рухани победил в первый раз, Ферейдун восемь лет подряд был послом Ирана в Малайзии, а позже – главным дипломатом представительства Ирана в ООН.
Отличие в фамилиях двух братьев объясняется тем, что президент Ирана в целях безопасности изменил свою фамилию, чтобы избежать внимания шахской тайной полиции САВАК, когда до Иранской революции 1979-го года вел агитацию против шаха. В переводе с персидкого "рухани" означает "священослужитель".
Жесткие консерваторы и ранее, в последние годы правления Махмуда Ахмадинежада, обвиняли Ферейдуна в сотрудничестве с компаниями, имеющими отношения с отмыванием денег. По их словам, Ферейдун продолжал подобные сделки и в бытность советником Рухани. Консерваторы также обвиняют Ферейдуна в злоупотреблении служебным положением, отмечая, что он устраивал близких ему людей на работу с высокой зарплатой. Как бы то ни было, Ферейдун отвергает все обвинения, пишет The New York Times.
В политической системе Ирана принято разделять два политических лагеря – консерваторы и реформаторы. Первые имеют жесткие политические позиции и стремятся сохранить достижения исламской революции, в то время как реформаторы выступают с более либеральных позиций. На этом фоне эксперты едины во мнении, что выдвинутые против Ферейдуна обвинения собрал Корпус стражей исламской революции. Отметим, что за злоупотребление столь высокой должностью Ферейдун может быть приговорен к смертной казни.