Որո՞նք են Իրանի նախագահի եղբոր ձերբակալության պատճառները
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի եղբայր Հուսեյն Ֆերեյդունն ազատ է արձակվել 8,3 միլիոն դոլար գրավի դիմաց, հայտնում են իրանական ԶԼՄ-ները: Ըստ որոշ տվյալների՝ ի սկզբանե Ֆերեյդունին ազատ արձակելու համար պահանջել են 13,3 միլիոն դոլար, սակայն դատարանը համաձայնվել է ավելի քիչ գումարի: Նշենք, որ նախօրեին վատ ինքնազգացողության պատճառով Ֆերեյդունին հիվանդանոց էին տեղափոխել դատախազությունում հարցաքննությունից անմիջապես առաջ, հայտնում է ТАСС-ը:
Իրանի նախագահի եղբայրը ձերբակալվել էր երկրի կառավարության և դատական համակարգի միջև լարվածության ֆոնի վրա: Ռոհանին վերջերս քննադատել էր դատական համարագը՝ նշելով, որ որոշ ձերբակալություններ իրականացվում են անհիմն: Բացի այդ, ձերբակալության մասին լուրի տարածումը համընկել է Իրանին վաղուց մեծ վնաս հասցրած պատժամիջոցների մեղմացման դիմաց Իրանի միջուկային գործունեությունը սահմանափակելու մասին ԱՄՆ-ի և այլ խոշոր պետությունների հետ կնքված համաձայնագրի ստորագրման երկրորդ տարելիցի հետ: Համաձայնագիրն առայժմ չի հանգեցրել Իրանում տնտեսական ցանկալի աճի, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս կոշտ պահպանողականներին հանդես գալ դրա քննադատությամբ: Նշենք, որ Ֆերեյդունից բացի ևս մի քանի մարդ ձերբակալվել է:
Ֆերեյդունի ձերբակալման հստակ պատճառները հայտնի չեն, սակայն նշվում է, որ նրան մեղադրում են ֆինանսական հանցանքների մեջ: Ռոհանիի աջակիցների կարծիքով, նրա եղբոր ձերբակալությունը միջոց է՝ խոչընդոտելու իր նախագահության երկրորդ շրջանը, գրում է The Guardian-ը: Այս իրադարձությունը տեղի է ունեցել նախագահի պաշտոնում Ռոհանիի երդման արարողությունից ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ՝ ավելի սրելով իր և կոշտ քաղաքականության կողմնակիցների հարաբերություններում առանց այդ էլ լարված մթնոլորտը:
Փորձագետները չեն բացառում, որ Իրանի նախագահի եղբոր ձերբակալության պատճառը հենց նախագահի պաշտոնում երկրորդ անգամ Ռոհանիի ընտրվելն էր, ում նախորդներն իրենց կառավարման երկրորդ շրջանում նույնպես բախվել են Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Խոմեյնիի հետ: Բնավ պատահական չէ, որ Իրանի նախորդ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադին պարզապես թույլ չտվեցին մասնակցել մայիսին կայացած ընտրություններին, իսկ նրա գլխավոր օգնականը վերջերս կրկին ձերբակալվեց:
Նշենք, որ Ֆերեյդունը կարևոր դերակատարություն է ունեցել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում՝ ամուր կապեր հաստատելով ամերիկացի պաշտոնյաների հետ: 2015 թվականի մարտի ակտիվ բանակցությունների ընթացքում, երբ հայտնի դարձավ, որ Իրանի նախագահի մայրը մահացել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին մտել էր Ֆերեյդունի սենյակ՝ անձամբ հայտնելու իր ցավակցությունները: Այդ լուսանկարներն անմիջապես տարածվեցին՝ որպես եզակի դեպք, երբ ամերիկացի պաշտոնյան ցավակցում է իր իրանցի գործընկերոջը: Անձամբ Ռոհանին մշտապես գովաբանել է բանակցություններում իր եղբոր ներդրումը՝ ընդգծելով, որ Ֆերեյդունն իր «աչքերն ու ականջներն» է:
Նախքան 2013 թվականին Ռոհանիի առաջին հաղթանակը, Ֆերեյդունն ութ տարի շարունակ եղել է Մալազիայում Իրանի դեսպան, իսկ ավելի ուշ՝ ՄԱԿ-ում Իրանի պատվիրակության ավագ դիվանագետ:
Երկու եղբայրների ազգանունների տարբերությունը բացատրվում է նրանով, որ նախագահն անվտանգության դրդապատճառներով փոխել է իր ազգանունը՝ խուսափելու համար ՍԱՎԱԿ գաղտնի ոստիկանության ուշադրությունից, երբ քարոզում էր շահի դեմ նախքան 1979 թվականի Իրանի հեղափոխությունը: Պարսկերենից թարգմանաբար «ռոհանի» նշանակում է հոգևորական:
Կոշտ պահպանողականներն ավելի վաղ ևս Ֆերեյդունին մեղադրում էին  Մահմուդ Ահմադինեժադի կառավարման վերջին տարիներին փողերի լվացման հետ կապ ունեցող ընկերություններից հետ համագործակցելու մեջ: Նրանց խոսքերով, Ֆերեյդունը շարունակել է այդ գործարքները նաև Ռոհանիի խորհրդական լինելու շրջանում: Պահպանողականները Ֆերեյդունին մեղադրում են նաև իր դիրքի 9a8a\ahman  մեջ՝ նշելով, որ նա բարձր վարձատրվող պաշտոններում աշխատանքի է տեղավորել իր մտերիմներին: Ինչևէ, Ֆերեյդունը բոլոր մեղարանքները հերքում է, հայտնում է The New York Times-ը:
Իրանի քաղաքական համակարգում ընդունված է առանձնացնել երկու քաղաքական ճամբար՝ պահպանողականներ և բարեփոխիչներ: Առաջինները կոշտ քաղաքական դիրքորոշում ունեն և ձգտում են պահպանել իսլամական հեղափոխության ձեռքբերումները, մինչդեռ բարեփոխիչները հանդես են գալիս առավել ազատական դիրքորոշումով: Այս ֆոնի վրա փորձագետները համակարծիք են, որ ֆերեյդունի դեմ ներկայացված մեղադրանքները հավաքել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը: Նշենք, որ նման բարձր դիրք չարաշահելու համար Ֆերեյդունին կարող են դատապարտել մահապատժի:

The Causes of the Iranian President's Brother's Arrest
The brother of Iranian President Hassan Rouhani, Hussein Fereydoun was released from custody. He was released from prison on bail of 8.3 million dollars, the local media reports. According to some sources, Fereydoun originally intended to contribute 13.3 million dollars, but the court agreed to a smaller amount. Note that on the eve, due to poor health Fereydoun was hospitalized before the start of interrogation in the prosecutor's office, TASS reports.
The brother of Iran's moderate President, Hassan Rouhani, has been arrested amid escalating tensions between the government and the country's hardline judiciary. Rouhani recently criticized the judicial system, noting that some arrests are unfounded. In addition, the news of the arrest coincided with the second anniversary of the achievement of the agreement with the US and other major powers to contain Iran's nuclear activities in exchange for easing economic sanctions that have isolated Iran for a  long time. The agreement has not yet led to the desired economic boom in Iran, which enables conservatives to come up with criticism.  It should be noted that besides Fereydoun several people were arrested too.
The exact reasons behind Fereidoun's arrest are unclear, but as reported it was on charges connected to financial crimes. Rouhani's supporters view his brother's arrest as a part of the efforts to undermine him during his second term in office, the Guardian reports. Fereidoun's detention comes a few weeks ahead of Rouhani's swearing-in ceremony following his landslide victory in May's presidential election, complicating an already tense atmosphere between him and hardliners.
Experts do not exclude that the reason for the arrest of Iranian president's brother is the fact that Rohani was elected as a president for the second time. The positions of the Iranian presidents are generally weakened in their second term. Rouhani's predecessors have all confronted with Khamenei at some point during their second term. It's not accidental, that former president Mahmoud Ahmadinejad was blocked from running in May's election, while his top aide was recently rearrested.
To note Fereydoun played an important role in the negotiations over Iran's nuclear program, establishing strong ties with American officials. In March 2015, at the height of intense negotiations, when the news broke that the president's mother had died, then the US Secretary of State, John Kerry, went to Fereidoun's room to personally express his condolences. Pictures of that meeting circulated online as a rare sign of an American official sympathising with a senior Iranian official. Rouhani himself greatly praised his brother's contribution in the nuclear talks and stressed that Fereydoun was his "eyes and ears".
Prior to Rouhani's first victory in 2013, Fereidoun was a veteran diplomat and had served as Iran's ambassador to Malaysia for eight years, later he became a senior diplomat at Iran's delegation to the UN.
The difference between the two brothers' surnames is due to the fact that the President changed his family name to Rouhani as a security measure to avoid the attention of the Savak secret police when acting against the shah before the 1979 Iranian revolution. "Rouhani" means cleric in Farsi.
More than a year ago, hardliners accused Fereydoun of improper dealings with money-changing companies during the final years of the administration of Rouhani's predecessor, Mahmoud Ahmadinejad. They said Fereydoun had continued those dealings while serving as an adviser to Rouhani. Fereydoun also has been accused by hardliners of using his influence to place colleagues in high-paying positions. He has denied the accusations, The New York Times reports.
In the political system of Iran, it is customary to single out two main political camps - conservatives and reformists. The first follows a strict political line aimed at preserving the achievements of the Islamic revolution, while the reformists are taking a more liberal stance. Experts note that the collection of compromising materials on Fereydoun, perhaps, was done by the special service of the Guard Corps of the Islamic Revolution. For the abuse of such a high position Fereydoun may face a death penalty.