Թրամփը փակել է Սիրիայի ընդդիմության զինման ԿՀՎ-ի ծրագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել է փակել Սիրիայի չափավոր ընդդիմության զինման և ռազմական նախապատրաստման ԿՀՎ-ի ծրագիրը, գրում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Նշվում է, որ այդ ծրագիրը գործել է 2013 թվականից և ստեղծվել է նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի օրոք՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Ընդ որում 2015 թվականից հետո, երբ Ռուսաստանն իր ուժերն ուղարկեց Սիրիա, ծրագրի արդյունավետությունը հայտնվեց կասկածի տակ։
Աղբյուրների խոսքով՝ Թրամփն օգնության դադարեցման մասին որոշումը կայացել է Պուտինի հետ ԱՄՆ նախագահի առաջին հանդիպման նախաշեմին։ Պարբերականը նշում է, որ այդ որոշմամբ Թրամփը ցանկացել է նպաստել Մոսկվայի հետ Սիրիայում հրադադարի մասին համաձայնագրի ձեռքբերմանը։

Trump Ends Covert CIA Program to Arm Anti-Assad Rebels in Syria
US President Donald Trump has decided to end the CIA’s covert program to arm and train moderate Syrian rebels battling the government of Bashar al-Assad, a move long sought by Russia, The Washington Post reports.
The program was a central plank of a policy begun by the Obama administration in 2013 to put pressure on Assad to step aside, but even its backers have questioned its efficacy since Russia deployed forces in Syria two years later, The Washington Post notes.
According to U.S. officials, the phasing out of the secret program reflects Trump’s interest in finding ways to work with Russia, which saw the anti-Assad program as an assault on its interests.