Թրամփը փակել է Սիրիայի ընդդիմության զինման ԿՀՎ-ի ծրագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել է փակել Սիրիայի չափավոր ընդդիմության զինման և ռազմական նախապատրաստման ԿՀՎ-ի ծրագիրը, գրում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Նշվում է, որ այդ ծրագիրը գործել է 2013 թվականից և ստեղծվել է նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի օրոք՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Ընդ որում 2015 թվականից հետո, երբ Ռուսաստանն իր ուժերն ուղարկեց Սիրիա, ծրագրի արդյունավետությունը հայտնվեց կասկածի տակ։
Աղբյուրների խոսքով՝ Թրամփն օգնության դադարեցման մասին որոշումը կայացել է Պուտինի հետ ԱՄՆ նախագահի առաջին հանդիպման նախաշեմին։ Պարբերականը նշում է, որ այդ որոշմամբ Թրամփը ցանկացել է նպաստել Մոսկվայի հետ Սիրիայում հրադադարի մասին համաձայնագրի ձեռքբերմանը։

Трамп закрыл программу ЦРУ по вооружению оппозиции в Сирии
Президент США Дональд Трамп решил закрыть программу ЦРУ по оказанию помощи по вооружению и военной подготовке так называемой умеренной оппозиции в Сирии. Об этом, как передает gazeta.ru, пишет The Washington Post со ссылкой на источники.
Отмечается, что данная программа действовала с 2013 года и была создана при экс-президенте США Бараке Обаме для оказания давления на действующего главу Сирии Башара Асада. При этом после переброски Россией в 2015 году войск в Сирию эффективность программы была поставлена под сомнение.
По словам источников, Трамп принял решение о приостановке помощи сирийской умеренной оппозиции в преддверии первой встречи американского лидера с президентом России Владимиром Путиным.
Издание отмечает, что данным решением Трамп хотел способствовать заключению с Москвой соглашения о перемирии в Сирии.