Կատարական ճգնաժամ. Դոհան ուղղումներ է մտցրել հակաահաբեկչական օրենքներում
Կատարի իշխանությունները մի շարք արաբական երկրների կողմից ահաբեկչության ֆինանսավորման վերաբերալ մեղադրանքներից հետո ուղղումներ են մտցրել հակաահաբեկչական օրենսդրությունում, հայտնում է Reuters-ը։
Համաձայն Կատարի էմիր Համադ բին Խալիֆա աթ-Թանիի հրամանի՝ ուղղումները հստակեցնում են ահաբեկչության, ահաբեկչական գործողությունների սահմանման կարգը, ինչպես նաև ահաբեկչության ֆինանսավորման համար կիրառվող ակտիվների սառեցման կանոնները։
Թարմացված օրենսդրությունը նախատեսում է երկու «սև ցուցակների» կազմում և դրանցում ահաբեկչության հետ կապված ֆիզիկական անձանց և կազմակերպություններին ներառելու համար կանոնների սահմանում։
Հիշեցնենք, հուլիսի սկզբին Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Բահրեյը և Եգիպտոսը խզել են Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները՝ վերջինիս մեղադրելով ահաբեկչության աջակցման և իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեջ:

Скандал вокруг Катара: Доха внесла поправки в законы против терроризма
Катарские власти после обвинений со стороны ряда арабских стран в финансировании терроризма внесли поправки в антитеррористическое законодательство, передает Корреспондент.
Согласно указу эмира Катара Хамада бин Халифа ат-Тани, поправки уточняют порядок определения терроризма, террористических актов, а также правила замораживания активов, использующихся для финансирования терроризма.
Обновленное законодательство предполагает создание двух "черных" списков и установление правил для внесения в них физических лиц и организаций, связанных с терроризмом.
В начале июня Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет разорвали дипломатические отношения с Катаром, обвинив его в поддержке терроризма и вмешательстве в их внутренние дела.