Գերմանացի նախարար. Թուրքիա մեկնողներին ոչ ոք չի կարողանում օգնել
Գերանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն Թուրքիային համեմատել է կոմունիստական Արևելյան Գերմանիայի հետ՝ կապված գերմանացի իրավապաշտպանների կալանավորման հետ: Այս մասին փոխանցում է Interfax.ru-ն՝ հղում կատարելով Bild-ին:
Շոյբլենի խոսքով՝  ներկայումս Թուրքիայում մարդկանց կամայականորեն են կալանավորում և անգամ հյուպատոսական հասանելիություն չեն տրամադրում:
«Սա ինձ հիշեցնում է նախկինում Արևելյան Գերմանիայում տեղի ունեցած դեպքերին:  Այնտեղ մեկնող բոլորի համար պարզ էր, որ եթե ինչ-որ բան պատահի, ոչ ոք չի կարողանա օգնել», -  ասել է նա:

Министр финансов ФРГ сравнил Турцию с коммунистической Восточной Германией
Министр финансов ФРГ Вольфганг Шойбле сравнил Турцию с Германской Демократической Республикой в связи с недавними арестами в Турции германских правозащитников, пишет в пятницу немецкая газета Bild, передает Interfax.ru.
По его словам, Турция сейчас произвольно задерживает людей и не выполняет даже минимальных юридических процедур.
"Мне это напоминает положение вещей в Восточной Германии. Всем кто туда ехал, было понятно: если что-то с тобой случится, никто не сможет тебе помочь", - сообщил он в интервью изданию.