Հանուն ԵՄ անդամակցության Սերբիան կճանա՞չի Կոսովոյի անկախությունը
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հասարակության բոլոր շերտերին կոչ է արել հանուն Սերբիայի հետագա զարգացման և եվրոպական հեռանկարի Կոսովոյի խնդրի լուծման շուրջ քննարկումներ սկսել: Նրա կարծիքով՝ Սերբիային կանգնեցնող առանցքային հարցը Կոսովոյի և Մետոխիի նկատմամբ վերաբերմունքն է: «Մենք պետք է հարցը դիտարկենք իրական շրջանակներում: Ինչ ենք կարող և ինչ չենք կարող անել մեր երեխաների ապագային չխոչընդոտելու համար», - նշել է նախագահը: Նրա կարծիքով խնդրի կարգավորման համար Բելգրադին անհրաժեշտ է վճռականություն, համբերություն և փոխզիջումների պատրաստակամություն:
«Այդ ժամանակ քաղաքական համագործակցության և տնտեսական զարգացման բոլոր ուղիները բաց կլինեն Սերբիայի համար, Եվրամիության դռները՝ նույնպես: Այլապես կպահպանենք հակամարտությունը, որի իմաստը չենք հասկանում», - ասել է Վուչիչը:
ԵՄ Սերբիայի ասոցացման մասին բանակցությունները պաշտոնապես մեկնարկել է 2014 թվականի հունվարին: Մինչ այժմ երկիրը սկսել է եվրոպական իրավունքի 35 գլուխներից 10-ի շուրջ բանակցությունները: Ընդ որում, Բրյուսելում ընդգծում են, որ Սերբիայի անդամակցությունը Եվրոպական միությանը կախված է ոչ միայն բարեփոխումների իրականացման հարցում առաջընթացից, այլ նաև Կոսովոյի հետ հարաբերությունների կարգավորումից:
Նշենք, որ Եվրամիությունը ճնշում է գործադրում ինչպես Սերբիայի, այնպես էլ Կոսովոյի վրա՝ անդամակցության հարցում առաջընթացը կապելով Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև հարաբերությունների կարգավորումից: Բրյուսելի ճնշմամբ կողմերը 2011 թվականից հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդությամբ բանակցություններ են սկսել: Այդ բանակցությունների կարևոր ձեռքբերում կարելի է համարել Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների մասին 2013 թվականին կնքված համաձայնագիրը և Սերբական համայնքի մասին 2015 թվականին կնքված համաձայնագիրը: Հուլիսի 3-ին Բրյուսելում ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի միջնորդությամբ կայացած ոչ պաշտոնական հանդիպմանը: Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը և Կոսովոյի ղեկավար Հաշիմ Տաչին որոշել են սկսել աշխատանքային բանակցությունների նոր փուլ՝ բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու համար:
Ակնկալվում է, որ այդ բանակցությունները կարող են դրական արդյունք ունենալ՝ հաշվի առնելով Վուչիչի վերոնշյալ հայտարարությունը: «Խախտելով լռությունը և ընդունելով անկախության և ինքնիշխանության մասին ճշմարտությունը… կբացվի հասարակական համախմբման, տարածաշրջանային համագործակցության, եվրոպական ինտեգրացիայի և միջազգային ճանաչման նոր փուլ», - այս կապակցությամբ նշել է Կոսովոյի արտաքին գործերի նախարար Էնվեր Հոխհաջը: Սերբիայի կառավարության Կոսովոյի և Մետոխիի հարցերով գրասենյակի տնօրեն Մարկո Ջուրիչն իր հերթին հայտարարել է, որ Սերբիան ցանկանում է Կոսովոյի հետ կարգավորել հարաբերությունները, սակայն կողմերի միջև պայմանավորվածությունը չպետք է ծառայի բացառապես Կոսովոյի ալբանացիների շահերին և անկախանալու նրանց երազանքին. «Բելգրադը շարունակում է պայքարը Կոսովոյում և Մետոխիում բնակվող ավելի քան 120 հազար սերբերի, ինչպես նաև իրենց սերբական պետության մաս զգացող հազարավոր այլազգիների համար համար»:
Նշենք, որ Կոսովոն Սերբիայից իր անկախության մասին հայտարարել է 2008 թվականին: Չնայած աշխարհի 114 պետությունների ճանաչմանը՝ Բելգրադը չի ճանաչում Կոսովոյի անկախությունը: Սակայն, ինչպես երևում է սերբական իշխանությունների հայտարարություններից, հանուն եվրոպական հեռնկարի Բելգրադը պատրաստվում է մեղմել իր դիրքորոշումը:
Հունիսին Սերբիայի եվրաինտեգրման նախարարության անցկացրած հարցումների համաձայն` քաղաքացիների ընդամենը 27 տոկոսն է դեմ ԵՄ անդամակցությանը: Հարցվածների 49 տոկոսը ցանկանում է անդամակցել ԵՄ-ին, 13 տոկոսը նշել է, որ ձեռնպահ կմնա քվեարկությունից, իսկ 11 տոկոսը դեռ չի կողմնորոշվել:

Will Serbia Recognize Kosovo's Independence for the Sake of EU Membership?
Serbian President Alexander Vučić called on the society to begin discussions on the Kosovo problem, for the sake of further development and the European perspective of Serbia. In his opinion, the key issue hampering Serbia is its attitude towards Kosovo and Metohija. "We are obliged to consider the issue in a realistic framework. What we can and what we cannot do so as not to impede the future of our children," the president noted. In his opinion, to resolve the issue, Belgrade needs determination, patience and readiness for compromise.
"It is only then that Serbia will open all the ways of political cooperation and economic development, as well as the doors of the European Union, otherwise there will be a confrontation, the meaning of which is incomprehensible for us," Vučić said.
Negotiations on the association of Serbia with the EU officially began in January 2014. Until now, the country has opened negotiations on 10 of 35 articles of European law. In addition, Brussels emphasizes that Serbia's membership in the European Union depends not only on the progress in the implementation of reforms, but also on the settlement of relations with Kosovo.
It should be noted that the European Union puts pressure on both Serbia and Kosovo, linking progress the issue of membership to the settlement of relations between Belgrade and Pristina. Under the pressure of Brussels, since 2011, the parties have begun negotiations on the settlement of relations with the mediation of the EU. An important achievement of these negotiations can be considered the agreement signed between Belgrade and Pristina on the principles of settlement of relations and the agreement on the Serb community, signed in 2015. On July 3, at an informal meeting mediated by Federica Mogherini, the European Union's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Serbian President Alexander Vučić and Kosovo's leader HashimThaci decided to start a new phase of working talks to organize a high-level meeting.
It is expected that these negotiations can have a positive result, given Vučić's statement above. "Breaking the silence and accepting the truth about independence and sovereignty ... we are opening a new phase of social cohesion, regional cooperation, European integration and international recognition," Foreign Minister of Kosovo Enver Hoxay noted. The head of the Kosovo and Metohija office in the Serbian government, Marco Djuric, in his turn stated that Serbia wants to regulate relations with Kosovo, however the agreement between the parties should not serve exclusively to the interests of Kosovo Albanians and their dreams of independence.
"Belgrade continues to struggle for the sake of more than 120,000 Serbs living in Kosovo and Metohija, as well as for the sake of thousands of other people feeling part of the Serbian state."
Let us note that Kosovo declared its independence from Serbia in 2008. Despite its recognition by 114 states of the world, Belgrade does not recognize the independence of Kosovo. However, as can be seen from the statements of the Serbian authorities, for the sake of the European perspective, Belgrade is preparing to soften its position.
According to polls conducted in June by the Serbian Ministry for European Integration, only 27% of citizens are against EU membership. 49% of respondents want to join the EU, 13% said that they will not vote, and 11% have not yet decided.