Հանուն ԵՄ անդամակցության Սերբիան կճանա՞չի Կոսովոյի անկախությունը
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հասարակության բոլոր շերտերին կոչ է արել հանուն Սերբիայի հետագա զարգացման և եվրոպական հեռանկարի Կոսովոյի խնդրի լուծման շուրջ քննարկումներ սկսել: Նրա կարծիքով՝ Սերբիային կանգնեցնող առանցքային հարցը Կոսովոյի և Մետոխիի նկատմամբ վերաբերմունքն է: «Մենք պետք է հարցը դիտարկենք իրական շրջանակներում: Ինչ ենք կարող և ինչ չենք կարող անել մեր երեխաների ապագային չխոչընդոտելու համար», - նշել է նախագահը: Նրա կարծիքով խնդրի կարգավորման համար Բելգրադին անհրաժեշտ է վճռականություն, համբերություն և փոխզիջումների պատրաստակամություն:
«Այդ ժամանակ քաղաքական համագործակցության և տնտեսական զարգացման բոլոր ուղիները բաց կլինեն Սերբիայի համար, Եվրամիության դռները՝ նույնպես: Այլապես կպահպանենք հակամարտությունը, որի իմաստը չենք հասկանում», - ասել է Վուչիչը:
ԵՄ Սերբիայի ասոցացման մասին բանակցությունները պաշտոնապես մեկնարկել է 2014 թվականի հունվարին: Մինչ այժմ երկիրը սկսել է եվրոպական իրավունքի 35 գլուխներից 10-ի շուրջ բանակցությունները: Ընդ որում, Բրյուսելում ընդգծում են, որ Սերբիայի անդամակցությունը Եվրոպական միությանը կախված է ոչ միայն բարեփոխումների իրականացման հարցում առաջընթացից, այլ նաև Կոսովոյի հետ հարաբերությունների կարգավորումից:
Նշենք, որ Եվրամիությունը ճնշում է գործադրում ինչպես Սերբիայի, այնպես էլ Կոսովոյի վրա՝ անդամակցության հարցում առաջընթացը կապելով Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև հարաբերությունների կարգավորումից: Բրյուսելի ճնշմամբ կողմերը 2011 թվականից հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդությամբ բանակցություններ են սկսել: Այդ բանակցությունների կարևոր ձեռքբերում կարելի է համարել Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների մասին 2013 թվականին կնքված համաձայնագիրը և Սերբական համայնքի մասին 2015 թվականին կնքված համաձայնագիրը: Հուլիսի 3-ին Բրյուսելում ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի միջնորդությամբ կայացած ոչ պաշտոնական հանդիպմանը: Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը և Կոսովոյի ղեկավար Հաշիմ Տաչին որոշել են սկսել աշխատանքային բանակցությունների նոր փուլ՝ բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու համար:
Ակնկալվում է, որ այդ բանակցությունները կարող են դրական արդյունք ունենալ՝ հաշվի առնելով Վուչիչի վերոնշյալ հայտարարությունը: «Խախտելով լռությունը և ընդունելով անկախության և ինքնիշխանության մասին ճշմարտությունը… կբացվի հասարակական համախմբման, տարածաշրջանային համագործակցության, եվրոպական ինտեգրացիայի և միջազգային ճանաչման նոր փուլ», - այս կապակցությամբ նշել է Կոսովոյի արտաքին գործերի նախարար Էնվեր Հոխհաջը: Սերբիայի կառավարության Կոսովոյի և Մետոխիի հարցերով գրասենյակի տնօրեն Մարկո Ջուրիչն իր հերթին հայտարարել է, որ Սերբիան ցանկանում է Կոսովոյի հետ կարգավորել հարաբերությունները, սակայն կողմերի միջև պայմանավորվածությունը չպետք է ծառայի բացառապես Կոսովոյի ալբանացիների շահերին և անկախանալու նրանց երազանքին. «Բելգրադը շարունակում է պայքարը Կոսովոյում և Մետոխիում բնակվող ավելի քան 120 հազար սերբերի, ինչպես նաև իրենց սերբական պետության մաս զգացող հազարավոր այլազգիների համար համար»:
Նշենք, որ Կոսովոն Սերբիայից իր անկախության մասին հայտարարել է 2008 թվականին: Չնայած աշխարհի 114 պետությունների ճանաչմանը՝ Բելգրադը չի ճանաչում Կոսովոյի անկախությունը: Սակայն, ինչպես երևում է սերբական իշխանությունների հայտարարություններից, հանուն եվրոպական հեռնկարի Բելգրադը պատրաստվում է մեղմել իր դիրքորոշումը:
Հունիսին Սերբիայի եվրաինտեգրման նախարարության անցկացրած հարցումների համաձայն` քաղաքացիների ընդամենը 27 տոկոսն է դեմ ԵՄ անդամակցությանը: Հարցվածների 49 տոկոսը ցանկանում է անդամակցել ԵՄ-ին, 13 տոկոսը նշել է, որ ձեռնպահ կմնա քվեարկությունից, իսկ 11 տոկոսը դեռ չի կողմնորոշվել:

Признает ли Сербия независимость Косово ради членства в ЕС?
Президент Сербии Александр Вучич призвал все слои общества начать обсуждения вокруг проблемы Косово - во имя дальнейшего развития и европейской перспективы Сербии. По его мнению, ключевым вопросом, тормозящим Сербию, является ее отношение к Косово и Метохии. "Мы обязаны рассмотреть вопрос в реальных рамках. Что можем и что не можем делать, чтобы не препятствовать будущему наших детей?" – отметил президент. По его мнению, для урегулирования вопроса Белграду необходимы решительность, терпение и готовность к компроммису.
"Именно тогда для Сербии будут открыты все пути политического сотрудничества и экономического развития, как и двери Европейского Союза. В противном случае будет сохранено противостояние, смысл которого для нас непонятен", – сказал Вучич.
Переговоры по ассоциации Сербии с ЕС официально начались в январе 2014-го года. До сих пор страна начала переговоры по 10-и главам европейского права из 35-и. Кроме того, в Брюсселе подчеркивают, что членство Сербии в Европейском союзе зависит не только от прогресса в осуществлении реформ, но и от урегулирования отношений с Косово.
Отметим, что Евросоюз оказывает давление как на Сербию, так и на Косово, связывая прогресс в вопросе членства с урегулированием отношений между Белградом и Приштиной. Под давлением Брюсселя с 2011-го года стороны при посредничестве ЕС начали переговоры по урегулированию отношений. Важным достижением этих переговоров можно считать подписанное между Белградом и Приштиной соглашение о принципах урегулирования отношений и соглашение о сербской общине, подписанное в 2015-ом году. 3-го июля, на состоявшейся неофициальной встрече при посредничестве Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини, президент Сербии Александр Вучич и руководитель Косово Хашим Тачи решили начать новую фазу рабочих переговоров - для организации встречи на высоком уровне.
Ожидается, что эти переговоры могут иметь положительный результат, учитывая приведенное выше заявление Вучича. "Нарушая молчание и принимая правду о независимости и суверенитете... открываем новую фазу общественного единения, регионального сотрудничества, европейской интеграции и международного признания", - по данному случаю отметил министр иностранных дел Косово Энвер Ходжай. Директор офиса по вопросам Косово и Метохии в правительстве Сербии Марко Джурич в свою очередь заявил, что Сербия желает урегулировать отношения с Косово, однако договоренность между сторонами не должна служить исключительно интересам албанцев Косово и их мечтам о независимости: "Белград продолжает борьбу ради проживающих в Косово и Метохии более чем 120 тысяч сербов, как и ради тысячи других народов, чувствующих себя частью сербского государства".
Отметим, что Косово свою независимость от Сербии объявила в 2008-ом году. Несмотря на ее признание со стороны 114-и государств мира, Белград не признает независимость Косово. Однако, как это видно из заявлений сербских властей, ради европейской перспективы Белград готовится смягчить свою позицию.
Согласно опросам, проведенным в июне министерством по евроинтеграции Сербии, лишь 27% граждан Сербии против членства в ЕС. 49% опрошенных желает присоединиться к ЕС, 13% отметили, что воздерживаются от голосования, а 11% – еще не определились.