Ամերիկյան զենքը կլուծի՞ ուկրաինական հակամարտությունը
Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակը կարող է կրկին թեժանալ. օրերս Ուկրաինայի հարցերով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հատուկ ներկայացուցիչ Քուրտ Վոլքերը BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը քննարկում է Ուկրաինային ամերիկյան զենք մատակարարելու հնարավորությունը: «Պաշտպանողական զենք, այնպիսին, որը Ուկրաինային հնարավորություն կտա պաշտպանվել և օրինակ շարքից հանել տանկերը: Դրանք իրականում կօգնեն փոխելու Ռուսաստանի վերաբերմունքը Ուկրաինայի նկատմամբ», - ասել է նա՝ պատասխանելով Ուկրաինա կատարած իր ուղևորության և Կիևի վերահսկողության տակ գտնվող Դոնբասի տարածքներ այցելության արդյունքների վերաբերյալ հարցերին:
Կրեմլում արդեն արձագանքել են այս հայտարարությանը՝ զգուշացնելով, որ դա կհանգեցնի նոր էսկալացիայի: «Մենք բազմիցս ասել ենք, որ ցանկացած գործողություն, որը կարող է հանգեցնել շփման գծում լարվածության, դրանք ուղղակի մեզ կհեռացնեն ներուկրաինական այդ հարցի կարգավորումից», - հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
ԱՄՆ-ի կողմից նման քայլի վտանգավորության մասին զգուշացնում են նաև ամերիկացի փորձագետները` մտավախություն հայտնելով, որ այդ զենքը կարող է օգտագործվել հարձակվողական նպատակներով: «ԱՄՆ կառավարությունից երկար ժամանակ պահանջվեց Ուկրաինայի զենքի վաճառքի որոշումը վերանայելու համար, քանի որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում և այլ մարմիններում կան ոմանք, չնայած նրանք փոքրամասնություն են, դեմ են դրան, քանի որ մտավախություն ունեն, որ այն կբերի ճգնաժամի լարման», - ասել է Ազգային շահերի խորհրդի տնօրեն Ֆիլիպ Ջիրալդը;
Նշենք, որ ավելի վաղ Օբամայի վարչակազմն արգելափակել էր Ուկրաինային զենք մատակարելու մասին Կոնգրեսի ընդունած օրինագիծը. նախկինում ԱՄՆ-ն Ուկրաինային մատակարարել է միայն ոչ մահաբեր զենք և ռազմական տեխնիկա՝ մասնավորապես Humvee ավտոմեքենաներ, Raven անօդաչու թռչող սարքեր, ինչպես նաև տարբեր սարքավորումներ՝ ռադիոկայաններ, գիշերային տեսանելիության սարքեր, ռադարներ: Ուկրաինային տրվող ռազմական օգնությունը ևս նախատեսված չի եղել մահաբեր զենք ձեռքբերելու համար. այն նախատեսված է եղել զինվորական անձնակազմի վերապատրաստման:
Ընդհանրապես Կիևի դաշնակից արևմտյան երկրները չնայած նյութական բավականին մեծ օգնություն են ցուցաբերում վերջինիս, սակայն մշտապես ձեռնպահ են մանացել ռազմական օգնություն տրամադրելուց՝ պնդելով, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես քաղաքական երկխոսության և Մինսկի համաձայնագրերի հիման վրա: Այս դիրքորոշումը նրանք վերահաստատել են «նորմանադական քառյակի» ղեկավարների այս շաբաթ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Փաստորեն, ուկրաինական հակամարտության հարցում ևս ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կարող է անտեսել եվրոպական գործընկերների դիրքորոշումը և շահերը, ինչը որ տեղի է ունենում ԱՄՆ-ի կողմից հակառուսական նոր պատժամիջոցների սահմանման պարագայում: Արդյունքում Ուկրաինային ԱՄՆ-ի կողմից զենքի մատակարարումը կարող է հարված լինել ոչ միայն Դոնբասի ինքնահռչակ  պետություններին, այլ նաև ԱՄՆ-Եվրոպա հարաբերություններին, որոնք Թրամփի նախագահության օրոք բավականին ծանր ժամանակներ են ապրում:

Will the U.S. Arms Resolve the Ukrainian Crisis?
The new US special representative for Ukraine says Washington is actively reviewing whether to send weapons to help those fighting against Russian-backed rebels. "Defensive weapons, ones that would allow Ukraine to defend itself, and to take out tanks for example, would actually help" stop Russia threatening Ukraine, he said in an interview to BBC.
The Kremlin has already responded to this statement by warning that it will lead to a new escalation. "We have said more than once that any actions that provoke tension on the line of separation, that provoke a situation which is already complex, will only take us further away from the moment when this internal Ukrainian issue is resolved," Kremlin spokesman Dmitry Peskov told the BBC.
US experts also warn of the danger of such a move by expressing concern that the weapons can be used for offensive purposes. The US government has taken so long to review the arms sale to Ukraine because there is some, though admittedly not much, opposition to it at the State Department and elsewhere due to concerns that it will cause the existing crisis to escalate," said Philip Giraldi, executive director of the Council for the National Interest, Sputnik reports.
It should be noted that earlier Obama’s administration blocked the bill adopted by the Congress on supplying weapons to Ukraine: in the past, the United States has provided Ukraine with only non-lethal weapons and military equipment, including Humvee vehicles, Raven unmanned aerial vehicles, as well as various equipment – such as radio stations, night vision devices and radars.
Generally, Kiev's ally western countries, despite providing some material support, have always abstained from providing military assistance, insisting that the conflict should be settled exclusively on the basis of political dialogue and the Minsk agreements. They have reaffirmed this position during a telephone conversation with the leaders of the "Normandy Quartet" this week.
In fact, in the case of the Ukrainian crisis as well the US President Donald Trump's administration may ignore the position and interests of the European partners, which is happening in case of the US new anti-Russian sanctions. As a result, the US supply of weapons to Ukraine could be a blow not to the Donbass separatists, but to the US-Europe relations that have suffered since the presidency of Trump.