ՀՀ դեսպանն Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը քննարկել է ԵԱՀԿ լատվիական պատվիրակության ղեկավարի հետ
Ռիգա աշխատանքային այցի շրջանակներում Լատվիայի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Վիլնյուս) հանդիպել է ԵԱՀԿ լատվիական պատվիրակության ղեկավար Էդվինս Սնորի և ԵԽԽՎ լատվիական պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Անդրիս Բերզինշի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Դեսպան Մկրտչյանը լատվիացի պատգամավորների հետ հանդիպումների ընթացքում ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնայնությունները, քննարկվել են երկու երկրների միջև խորհրդարանական դիվանագիտությունն առաջ մղելուն ուղղված քայլերը, անդրադարձ է կատարվել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցությանը:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի մասին՝ դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է հրադադարի խախտումների վերաբերյալ միջնորդների կոչերին հակադրվող Բաքվի անընդունելի վարքագիծը և ապակառուցողական հայտարարությունները։ Դեսպանը նաև նշել է, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ գործելաոճը փորձում է պարտադրել նաև բազմակողմ և երկկողմ համագործակցության ձևաչափերում՝ ի հեճուկս ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերի:

Армянский посол обсудил провокационное поведение Азербайджана с главой латвийской делегации в ОБСЕ
В рамках рабочего визита в Ригу посол Республики Армения в Латвии Тигран Мкртчян провел встречи с главой латвийской делегации в ОБСЕ Эдвинсом Снори и с заместителем главы латвийской делегации в ПАСЕ Андрисом Беринши, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Во время встреч с латвийскими депутатами посол Мкртчян представил приоритеты внешней политики Армении, стороны обсудили шаги, направленные на продвижение парламентской дипломатии между двумя странами, а также двустороннее и многостороннее сотрудничество.
Касаясь вопроса карабахского конфликта на данном этапе, посол Мкртчян представил неприемлемое поведение Азербайджана, которое противоречит призывам посредников в связи с нарушениями режима перемирия. Посол также отметил, что Азербайджан пытается навязать свое провокационное поведение и в форматах двустороннего и многостороннего сотрудничества, несмотря на усилия сопредседателей МГ ОБСЕ.
Стороны обменялись мнениями также по поводу некоторых международных и региональных проблем, которые стоят на повестке дня.