Ինչիսի՞ն են ՆԱՏՕ-ի նկատմամբ ընկալումները հետխորհրդային երկրներում
Ձեզ ենք ներկայացնում Intellinews-ի «ՆԱՏՕ-ն դեռևս ոչ միանշանակ է ընկալվում զարգացող Եվրոպայում» (Nato still has a mixed reception in Emerging Europe) վերնագրով հոդվածը:
70 տարի շարունակ լսելուց հետո, թե ՆԱՏՕ-ն թշնամի կառույց է, նախկին կոմունիստական ​​դաշինքի բնակչության մեծ մասը շարունակում է խառը զգացումներ ունենալ նախկին թշնամիների հանդեպ, նույնիսկ եթե աշխարհաքաղաքականությունն այժմ արմատապես փոխվել է:
Զարմանալի չէ, որ Ռուսաստանն է այն երկիրը, որտեղ քաղաքացիների մեծամասնությունը համարում է, որ ՆԱՏՕ-ն սպառնալիք է: ՌԴ բնակչության 67 տոկոսը կարծում է, որ ռազմական դաշինքը սպառնալիք է, և միայն 3 տոկոսը գտնում է, որ այն պաշտպանիչ դեր ունի: Ռուսների մնացած 20 տոկոսը կարծիք չեն հայտնում այդ հարցի շուրջ:
Ռուսաստանում ՆԱՏՕ-ի նկատմամբ վերաբերմունքը վերջին 5 տարում էլ ավելի է վատթարացել: Դա, իհարկե, առաջին հերթին կապված է 2014 թ.-ի ուկրաինական ճգնաժամի հետ:
Սակայն ուշագրավ է, որ շատ ուկրաինացիներ ևս ՆԱՏՕ-ն դիտում են որպես սպառնալիք (35%), իսկ որպես պաշտպան՝ ընդամենը (29%): Եվ դա, չնայած արևելքում ընթացող պատերազմին և կառավարության այն լայնածավալ հռետորաբանությանը:
Ինչպես բացատրում է Gallup-ը, դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ ուկրաինացիների մեծամասնությունը հիասթափություն ապրեց ՆԱՏՕ-ից և ընդհանրապես Արևմուտքից, քանի որ վերջիններս այդպես էլ չկարողացան դուրս քաշել Ուկրաինան խոր ճգնաժամից և օգնել, ինչպես խոստացել էին:
Բելառուսը, ըստ լրատվամիջոցի, շարունակում է մնալ «չբարեփոխված և չինտեգրված», հետևաբար զարմանալի չէ, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է կասկածելի երևույթ լինել բելառուսցիների կեսից ավելիի համար (54%):
Մյուս հետխորհրդային երկրները, որտեղ բնակչության զգալի մասը դեռևս ՆԱՏՕ-ն որպես սպառնալիք են դիտում, համարվում են Ղազախստանը (31%), Ղրղըզստանը (30%), Մոլդովան (27%), Հայաստանը (20%) և Տաջիկստանը (34%): Իսկ միակ հետխորհրդային երկիրը, որը ՆԱՏՕ-ն դիտում է դրական լույսի ներքո (բացի այն պետություններից, իհարկե, որոնք այժմ իրենք են անդամակցում կառույցին), Ադրբեջանն է, որտեղ 21%-ը ՆԱՏՕ-ն դիտարկում են որպես պաշտպան, և միայն 16%-ն է համարում, որ այն վտանգ է ներկայացնում իրենից:
Վրաստանի քաղաքացիների միայն 8% է տեսնում ՆԱՏՕ-ն որպես սպառնալիք, ինչը սպասելի է 2008 թ. Ռուսաստանի հետ մեկ շաբաթվա պատերազմից հետո, իսկ  37% -ը կառույցը դիտում է որպես պաշտպան:
Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի այլ երկրներում իրավիճակը շատ տարբեր է: ՆԱՏՕ-ի ամենաբարձր աջակցությունը Կոսովոյում է, որտեղ բնակչության 90%-ը կառույցը որպես պաշտպան է դիտում և միայն 3%-ը` որպես սպառնալիք:
Կենտրոնական Եվրոպայում թերևս միակ երկիրը, որը ՆԱՏՕ-ն ավելի շատ տեսնում է որպես սպառնալիք, քան որպես պաշտպան, Սերբիան է (64%-ը 6%-ի դեմ), որը Ռուսաստանի երկարատև դաշնակիցն է, և Մոնտենեգրոն (29%-ը 21%-ի դեմ):

Как воспринимают НАТО в постсоветских странах?
На сайте Intellinews вышла статья "НАТО воспринимается еще неоднозначно в развивающейся Европе" (Nato still has a mixed reception in Emerging Europe), в которой есть достаточно интересные факты и наблюдения. "На продолжении 70-и лет слыша о том, что НАТО является враждебной структурой, большая часть населения бывшего коммунистического альянса продолжает испытывать смешанные чувства в отношении к бывшим врагам, даже если геополитика сегодня изменилась коренным образом", - говорится в материале.
Неудивительно, что именно Россия является той страной, где большинство граждан считает, что НАТО является угрозой: 67% населения РФ считает, что военный союз является угрозой, и лишь 3% находит, что блок играет оборонительную роль. Остальные 20% русских не выражают своего мнения по данному вопросу.
Отношение к НАТО в России за последние 5 лет лишь ухудшилось. Это, конечно, в первую очередь связано с украинским кризисом 2014-го года. Однако интересно то, что многие украинцы также рассматривают НАТО как угрозу (35%), а как защитника – лишь 29%. И это -несмотря на идущую на востоке войну и масштабную риторику правительства.
Как разъясняет Gallup, это связано с тем обстоятельством, что большинство украинцев испытали разочарование в отношении НАТО и вообще Запада, поскольку последние так и не смогли вытащить Украину из глубокого кризиса и помочь ей, как это было обещано ранее.
Беларусь, согласно СМИ, продолжает оставаться "нереформированной и неинтегрированной", следовательно, неудивительно, что НАТО продолжает оставаться подозрительным явлением для более чем половины белорусов (54%).
Другими постсоветскими странами, где большая часть населения продолжает рассматривать НАТО как угрозу, считаются Казахстан (31%), Кыргызстан (30%), Молдова (27%), Армения (20%) и Таджикистан (34%). А единственной постсоветской страной, где НАТО рассматривается в положительном ракурсе (кроме тех, конечно, которые сами сейчас являются членами структуры), является Азербайджан, где 21% населения рассматривает НАТО в качестве защитника и только 16% считают, что организация представляет опасность.
Лишь 8% граждан Грузии видит в НАТО угрозу, что ожидаемо после недельной войны с Россией в 2008-ом году, а 37% видит в структуре защитника.
В странах Центральной и Восточной Европы ситуация существенно отличается. Наибольшую поддержку НАТО имеет в Косово, где 90% населения рассматривает структуру как защитника и только 3% - угрозу.
В Центральной Европе, возможно, единственными странами, которые в НАТО больше видят угрозу, чем защитника, является Сербия (64% против 6%), которая является долговременным союзником России и Монтенегро (29% против 21%).