Արաբական երկրները հայտնել են Կատարի հետ երկխոսության պայմանները
Սաուդյան Արաբիան, Բահրեյնը, ԱՄԷ-ն և Եգիպտոսը համաձայն են Կատարի հետ երկխոսության միայն եթե Դոհան դադարեցնի աջակցություն ցուցաբերել ահաբեկչությանը: Այս մասին հայտարարել է Բահրեյի ԱԳ նախարար Խալեդ բեն Ահմեդ Ալ Խալիֆան Մանամայում ԱԳ նախարարների քառակողմ հանդիպման արդյունքում, փոխանցում է Deutsche Welle-ն:
«4 երկները պատրաստակամություն են հայտնում Կատարի հետ երկխոսություն սկսելու պայմանով, որ վերջինս անկեղծ ցանկություն դրսևորի դադարեցնելու ահաբեկչության աջակցումն ու ֆինանսավորումը, հրաժարվի այլ երկրների ներքին գործերին միջամտելուց և պատասխանի ահաբեկչության դեմ պայքարի ջանքերի ամրապնդմանն ուղղված 13 պահանջներին», - հայտարարել է նա:
Հունիսի սկզբին Սաուդյան Արաբիան, Բահրեյնը, ԱՄԷ-ն և Եգիպտոսը հայտարարեցին Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին՝ նրան մեղադրելով ահաբկչություն հովանավորելու մեջ:

Арабские страны назвали условия диалога с Катаром
Саудовская Аравия, Бахрейн, ОАЭ и Египет согласны на диалог с Катаром, если Доха перестанет оказывать поддержку терроризму. Об этом заявил глава МИД Бахрейна Халед бен Ахмед Аль Халифа по итогам четырехсторонней встречи глав МИД в Манаме, передает Deutsche Welle.
"Четыре страны выражают готовность к диалогу с Катаром при условии, что он проявит искреннее желание прекратить поддержку и финансирование терроризма и экстремизма, отказаться от вмешательства во внутренние дела других стран, и ответить на 13 требований, направленных на укрепление усилий в борьбе с терроризмом", – заявил он.
В начале июня Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет и Бахрейн разорвали с Катаром дипломатические отношения и объявили блокаду эмирата, обвинив его в поддержке терроризма.