Թրամփի թիմը Չինաստանի դեմ պատժամիջոցներ է պատրաստում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդականները Չինաստանի նկատմամբ սահմանափակող միջոցառումներ են մշակում: Այս մասին հայտնում է Politico-ն՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան իր աղբյուրներին:
Նրանց տվյալներով, Պեկինի դեմ պատժամիջոցների վերջնական փաթեթը պատրաստ կլինի արդեն այս շաբաթ: Դրանք կարող են վերաբերել առևտրի սահմանափակումներին և տնտեսական այս միջոցառումների:
Նշվում է, որ Չինաստանի դեմ պատժամիջոցմներ սահմանելու որոշումը պայմանավորված է այդ թվում նաև Հյուսիսային Կորեայի շուրջ ստեղծված իրավիճակով և նրա միջուկային ծրագրով: Վաշինգտոնը կարծում է, որ Չինաստանը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրին խոչընդոտելու համար:

Команда Трампа готовит санкции против Китая
Советники президента США Дональда Трампа разрабатывают ограничительные меры в отношении Китая. Об этом, как передает Интерфакс, сообщило издание Politico со ссылкой на источники в Белом доме.
По их данным, окончательный вариант проекта санкций против Пекина можно ожидать уже на этой неделе. Они могут коснуться ограничений в торговле и других экономических мер воздействия.
В числе предполагаемых причин решения ввести ограничения также упоминается ситуация вокруг КНДР и ее ядерной программы. Вашингтон считает, что Китай делает недостаточно для препятствования ядерной программе Северной Кореи.