Ադրբեջանցուն արտաքսել են Թուրքիայից շապիկի գրառման պատճառով
«Hero» (թարգմանաբար՝ հերոս) գրառմամբ շապիկ կրող Ադրբեջանի քաղաքացին ձերբակալվել է և արտաքսվել, հայտնում է haqqin.az-ը:
Ըստ տեղեկությունների, ոստիկանությունն ադրբեջանցուն ձերբակալել է Կարսում: Թուրքական ոստիկանությանը կասկածելի է թվացել շապիկի գրառումը: Հարցաքննումից հետո ադրբեջանցուն արտաքսել են:
Նշվում է, որ Էրդողանի վրա մահափորձ իրականացնելու կասկածյալներից մեկը դատարանում լսումների ժամանակ հագել է Hero գրառումով շապիկ: Թուրքերը դա դիտարկել են որպես հապավում հետևյալ մտքի. «Hoca Efendi Razi Olsun», ինչը թուրքերենից թարգմանաբար նշանակում է «Թող գոհ մնա վարպետը»: «Վարպետ» բառի ներքո հասկացվում է FETO ահաբեկչական կազմակերպության ղեկավար Ֆեթուլլահ Գյուլենը:

Азербайджанца депортировали из Турции за надпись на футболке
Гражданин Азербайджана, одевший футболку с надписью Hero (герой в переводе с английского – ред.), задержан и депортирован, сообщает haqqin.az со ссылкой на Hürriyet.
Согласно информации, полиция задержала азербайджанца в Карсе. Футболка с надписью показалась турецкой полиции подозрительной. После допросов гражданина Азербайджана депортировали.
Отмечается, что один из подозреваемых в покушении на Эрдогана одел на слушания по судебному делу футболку с надписью Hero. Турки расшифровали аббревиатуру как Hoca Efendi Razi Olsun, что в переводе с турецкого означает "Да будет доволен мастер". Под "мастером" подразумевается глава террористической организации FETO Фетхуллах Гюлен.