Ի՞նչ կտա Մեղրու տնտեսական գոտու գործարկումը
Օրեր առաջ ՀՀ Կառավարության կողմից հաստատվեց «Մեղրու ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ հիմնելու մասին որոշումը: Սա, ըստ էության, ընթացիկ տարվա սկզբից Սյունիքի մարզում Իրանի հետ համատեղ ազատ տնտեսական գոտու (ԱՏԳ) ստեղծման գործնական կարևորագույն քայլերից մեկն է. ՓԲԸ-ն, որի 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթի  կառավարման լիազորությունը վերապահվել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը, կոչված է ապահովել սպասված ԱՏԳ-ի իրականացումն ու զարգացումը:
Շատ կարևոր է հայ-իրանական ԱՏԳ ստեղծումը Հայաստանի  համար առանցքային նշանակություն ունեցող այս ժամանակաշրջանում: Համատեղ ազատ տնտեսական գոտին մի շարք հնարավորությունների ու զարգացման ուղղությունների հորզիոններ է բացում, որոնք կարելի է ներկայացնել երկու հիմնական ուղղություններով՝ արտաքին և ներքին:
Մի կողմից, Հայաստանի նոր Կառավարությունը ներկայացրել է բավական հավակնոտ ծրագիր տնտեսական բարեփոխումների, այդ թվում՝ ներդրումների ներգրավման համատեքստում: Այս առումով Մեղրու ԱՏԳ կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ այդ ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից: Միաժամանակ նշելով, որ ՀՀ Կառավարության ծրագրերում այսօր մեծ տեղ են զբաղեցնում հենց մարզային տնտեսությունները՝ հայ-իրանական տնտեսական շահերի կենտրոնի ստեղծումը Սյունիքի մարզում կարող է նպաստել մարզի ընդհանուր զարգացմանը:
Եթե փորձենք դիտարկել ավելի դեպի դուրս սպասվող հնարավորությունները, ապա Մեղրու ԱՏԳ-ն կարող է մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել ինչպես ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների համար, որոնց համար սա Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունների՝ արտոնյալ պայմաններով զարգացման հնարավորություն է, այնպես էլ Իրանի՝ դեպի Եվրամիության շուկա ավելի հեշտ դուրս գալու համար՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀ-ն օգտվում է առևտրի GSP+  արտոնությունների ռեժիմից:
Միաժամանակ չի կարելի անտեսել նաև Իրանի կողմից վարվող պրոտեկցիոնիստական քաղաքականության գործոնը, ինչը ենթադրում է, որ օտարերկրյա կապիտալի համար իրանական շուկան, այնուամենայնիվ, միայն հայ-իրանական ԱՏԳ-ով ամբողջովին բաց չի դառնում: Սակայն, ճիշտ մեխանիզմների գործարկման պարագայում Մեղրու ԱՏԳ միևնույն է կատարելու է դեպի Իրան մերձեցման որոշակի գործառույթ՝ Հայաստանի առջև բացելով ներդրումների ներհոսքի իրական հնարավորություն:

Что даст эксплуатация экономической зоны Мегри?
Правительство РА недавно утвердило решение о создании ЗАО "Свободная зона Мегри". Это, по сути, с начала текущего года является одним из важнейших практических шагов по созданию в сюникском марзе Свободной экономической зоны (СЭЗ). ЗАО "Свободная зона Мегри", 100% акций которого передано министерству экономического развития и инвестиций РА, обязано обеспечить осуществление и развитие будущей Свободной экономической зоны (СЭЗ).
Создание СЭЗ очень важно для Армении в этот имеющий для страны ключевое значение период. Совместная "Свободная экономическая зона" открывает ряд возможностей и горизонты направлений развития, которые можно представить по двум основным направлениям: внешним и внутренним.
С одной стороны, новое правительство Армении представило достаточно амбициозную программу экономических реформ, в том числе в контексте привлечения инвестиций. В этом смысле СЭЗ Мегри может стать серьезным стимулом с точки зрения реализации этих программ. Одновременно, отмечая, что в программах правительства сегодня большое место занимают именно региональные экономики, создание центра армяно-иранских экономических интересов в Сюнике может способствовать общему развитию марза.
Если рассматривать возможности, направленные во внешний мир, то СЭЗ Мегри может представить большой интерес как для стран-членов ЕАЭС, для которых это является льготным режимом развития экономических отношений с Ираном, так и для Ирана - для более свободного выхода на рынок Евросоюза, с учетом того, что РА пользуется льготным торговым режимом GSP+.
Одновременно нельзя игнорировать и фактор протекционистской политики со стороны Ирана, что предполагает, что для иностранного капитала иранский рынок - только через армяно-иранскую СЭЗ - тем не менее не становится полностью открытым. Но в случае задействования правильных механизмов СЭЗ Мегри, тем не менее, сыграет определенную сближающую роль с Ираном, тем самым открывая перед Арменией реальную возможность потока инвестиций.