Ադրբեջանը խնդրել է իսրայելական ընկերությանը անօդաչու սարք փորձարկե՞լ հայ զինվորականների դեմ
Իսրայելի Պաշտպանության նախարարությունը ստուգում է այն տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ Ադրբեջանը «Aeronautics Defense Systems» իսրայելական ընկերությանը խնդրել է ցուցադրել հարվածային անօդաչուի հնարավորությունները հայ զինվորականների դեմ, հայտնում է The Jerusalem Post-ը:
Ավելի վաղ իսրայելական Maariv պարբերականը հայտնել էր, որ իսրայելական Aeronautics Defense Systems-ի մասնագետների թիմը ժամանել է Ադրբեջան՝ ավարտելու Orbiter 1K անօդաչուի վաճառքի գործարքը, որտեղ էլ ընկերության ներկայացուցիչներին խնդրել են հարվածել դիրքերին:
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ անօդաչուն շահագործող 2 իսրայելցիները հրաժարվել են: Դրանից հետո ընկերության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներն են սկսել անօդաչուն կառավարել, սակայն վերջնարդյունքում իրենց նպատակներին չեն հասել:
Իսրայելի Պաշտպանության նախարարությունից հայտարարել են, որ  «Պաշտպանության նախարարությունը, որպես կանոն, չի մեկնաբանում ռազմական արտահանման հետ կապված հարցերը, նախարարությունում համապատասխան կողմերը քննարկում են բողոքը»:
Aeronautics Defense Systems ընկերությունը կտրականապես հերքել է տեղեկությունները: Ընկերությունց հայտնել են, որ իրենք երբեք կրակի կենդանի թեստավորում չեն կատարում, իսկ անօդաչուի կառավարմամբ զբաղվում է գնորդը, և  հենց գնորդն է կրում հետագայում տեղի ունեցողի պատասխանատվությունը:

The Defense Ministry of Israel is checking reports that the Israeli firm Aeronautics Defense Systems had been asked by Azerbaijan to carry out a live demonstration of an armed unmanned aerial vehicle against an Armenian military position, The Jerusalem Post  reports.
Earlier Israeli daily Maariv reported that a team belonging to the Israeli defense company arrived in Azerbaijan to finalize a contract for the sale of its Orbiter 1K UAV when they were asked to strike the position. According to the report the two Israelis operating the UAV refused to hit the position and senior representatives of the company took control and operated the craft themselves, ultimately missing their targets.
The Defense Ministry said that while "as a rule, the Defense Ministry does not make it a practice to comment on issues involving military exports the claim is being examined by the relevant parties at the ministry."
Aeronautics Defense Systems for their part strongly denied that the event ever occurred telling The Jerusalem Post that "Aeronautics never performs demonstrations using live fire and that was true in this case as well" and that the operation of the craft is carried out by the purchaser and whatever occurs is the purchaser’s responsibility.