Պետք է նվազեցնենք ռազմական բախումների հավանականությունը Ղարաբաղում. Հոգլանդ
Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի համար եկել է վստահության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի ժամանակը, հայտարարում են միջազգային միջնորդները: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ դեսպան Ռիչարդ Հոգլանդը «Ամերիկայի Ձայն»-ի հայկական ևադրբեջանական ծառայությունների հետ զրույցում հույս է հայտնել, որ առաջիկայում այս ուղղությամբ կարվեն որոշակի քայլեր. «Գիտակցում եմ, որ այս պահին բարդ կլիներ ամբողջական ապառազմականացման հասնել, չնայած, որ դա շատ ցանկալի է, սակայն մենք պետք է նվազեցնենք ռազմական բախումների հավանականությունը»:
Դեսպանի խոսքով, առաջին հերթին անհրաժեշտ է սահմանամերձ և շփման գոտիներից հանել դիպուկահարներին, ավելացնել միջազգային դիտորդների քանակը և հատուկ սարքավորումներ տեղադրել.«Երբ երկու զինված կողմ բարդ տեղանքում միմյանց մոտ են գտնվում, բախման միջադեպի հնարավորություն միշտ կա»:
Միջնորդները մեծ ակնկալիքներ ունեն առաջիկայում Նյու Յորքում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմից, որին աշնանը կարող են հետևել բանակցություններ արդեն նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի մակարդակով: Իսկ ի՞նչ նոր առաջարկներ ունեն միջնորդները նախագահներին. «Առկա է համապարփակ մի փաստաթուղթ, սակայն կան նաև դրան հասնելու քայլեր և փուլեր և ես հույս ունեմ, որ բարձրագույն մակարդակով հաջորդ բանակցությունների ընթացքում կողմերը լուրջ աշխատանք կկատարեն և նույնիսկ եթե վերջնական կարգավորմանը հնարավոր չլինի հասնել, կհայտարարեն որոշակի քայլերի մասին»:
Ըստ դեսպանի՝ խնդրի կարգավորման հիմնաքարը փոխզիջումներ գտնելն է, որոնք կապառազմականացնեին իրավիճակը և տարածաշրջանի ժողովուրդների համար խաղաղություն, բարգավաճում և անվտանգություն կբերեին: Այդ խնդրի շուրջ Միացյալ Նահանգները շարունակում է աշխատել նաև Ռուսաստանի հետ, չնայած երկու երկրների միջևվատթարացող հարաբերություններին.

Мы должны снизить вероятность новых боестолкновений в Карабахе: Ричард Хогланд
Сторонам карабахского конфликта пора принять действенные меры по укреплению доверия. Как заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд, в ближайшее время в этом направлении будут сделаны определенные шаги.  Об этом он заявил сопредседатель в интервью "Голосу Америки".
"Мы понимаем, что достичь полной демилитаризации сейчас трудно, хотя и желательно. Но мы должны снизить вероятность новых боестолкновений. Необходимо, в первую очередь, отвести снайперов с обеих сторон линии соприкосновения, увеличить количество международных посредников и разместить приборы слежения", - сказал Хогланд "Голосу Америки".
Минские посредники рассчитывают, что после предстоящей в Нью-Йорке встречи глав МИД Армении и Азербайджана удастся организовать переговоры на уровне президентов. Сопредседатели подготовили "всеобъемлющий документ" по урегулированию, который представят президентам.
Основная суть предложений - найти точки компромисса, который бы позволил для начала снизить градус напряженности и создать предпосылки для установления долгосрочного мира в регионе. В этом вопросе, как отмечает Хогланд, США продолжают работать с Россией, несмотря на ухудшающиеся отношения.
Противостояние Москвы и Вашингтона, по его словам, не повлияло на взаимоотношения сопредседателей Минской группы ОБСЕ. "Политики могут конфликтовать, однако есть сферы, где совместная кооперация продолжается. Урегулирование карабахского конфликта - одна из таких сфер", - заявил Хогланд.