Ռուսաստանը Թուրքիային ուղղաթիռներ կմատակարարի
«Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» հոլդինգի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Ռուսաստանն առաջին անգամ Թուրքիա և Թաիլանդ կմատակարարի իր բազմաթիրախային «Ka-32» ուղղաթիռները: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ «Ուղղաթիռների» գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Շերբինը «Ուղղաթիռային արդյունաբերություն» ամսագրին տված հարցազրույցում նշել է, որ ՌԴ-ն պլանավորում է առաջիկա 3 տարվա ընթացքում Թուրքիային, Վիետնամին և մի շարք այլ պետությունների մատակարարել «Ми-8», «Ka-32» և «Անսատ» ուղղաթիռներ:
«Տվյալ պահին «Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» հոլդինգն ստորագրել է ևս 8 «Ka-32» ուղղաթիռ արտասահման մատակարարելու մասին պայմանագիր։ Ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում առաջին անգամ «Ka-32» ուղղաթիռներ կմատակարարվեն Թուրքիա և Թաիլանդ», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ «Ka-32» ուղղաթիռը նախատեսված է փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելու, ինչպես նաև հրդեհներ մարելու, բեռներ փոխադրելու, հիվանդներին ու տուժածներին տարհանելու, ինչպես նաև պարեկավորման և հատուկ ծառայություններին աջակցություն ցուցաբերելու համար։

Россия впервые поставит вертолеты Ка-32 в Турцию и Таиланд
Россия впервые поставит многоцелевые вертолеты Ка-32 в Турцию и Таиланд, сообщили журналистам в пятницу в пресс-службе холдинга "Вертолеты России", передает РИА Новости.
Ранее заместитель гендиректора "Вертолетов" Александр Щербинин заявлял в интервью журналу "Вертолетная индустрия", что РФ планирует в течение ближайших трех лет поставить вертолеты Ми-8, Ка-32 и "Ансат" Турции, Вьетнаму и ряду других стран. Но тогда речь шла только о планах.
"К настоящему времени холдингом "Вертолеты России" заключены контракты на поставку за рубеж еще восьми вертолетов данного типа. В рамках подписанных соглашений Ка-32 будет впервые поставлен Таиланд и Турцию", - говорится в релизе.
Средний многоцелевой вертолет типа Ка-32 с соосной схемой несущих винтов предназначен для выполнения специальных поисково-спасательных и высотно-монтажных работ, пожаротушения, транспортировки грузов, эвакуации больных и пострадавших, а также патрулирования и поддержки операций спецслужб.