Բարսելոնայի ահաբեկչությունից հետո հրեաները կարող են լքել Իսպանիան
Բարսելոնայի գլխավոր ռաբբի Մեիր Բար-Խենը Իսպանիան անվանել է «իսլամական ահաբեկչության կենտրոն»՝ հավատակիցներին կոչ անելով լքել Եվրոպան:
«Իմ հավատացյալներին ես ասում եմ, որ չմտածեն, թե իրենք այստեղ ընդմիշտ են մնալու: Ես նրանց կոչ եմ անում անշարժ գույք գնել Իսրայելում: Այս տեղը կորած է: Չկրկնեք ալժիրցի, վենեսուելացի հրեաների սխալները», - հայտարարել է հրեա հոգևորականը:
Հիշեցնենք, օգոստոսի 17-ին ավտոմեքենան մխրճվել էր մարդկանց բազմության մեջ Բարսելոնայի մարդաշատ Ռամբլա հետիոտների փողոցում: Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Իսլամական պետությունը»: Չնայած տեղի հրեական համայնքը բացառել է հարձակման հակասեմական բնույթը, սակայն լրատվամիջոցներն ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ քաղաքի կենտրոնում ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել կաշերային երկու ռեստորանների շրջակայքում:

Раввин Барселоны призвал евреев уезжать из Испании
Главный раввин Барселоны Меир Бар-Хен назвал Испанию "центром исламского терроризма", призвав единоверцев покинуть Европу, сообщает РИА Новости.
Днем 17 августа автофургон въехал в толпу людей в районе пешеходной улицы Рамбла в Барселоне. Ответственность за теракт взяла террористическая группировка ИГ. В СМИ сообщали, что теракт в центре города произошел около двух кошерных ресторанов, однако в еврейской общине исключили антисемитский характер нападения.
"Я говорю своим прихожанам: не думайте, что мы здесь навсегда. И я призываю их купить недвижимость в Израиле. Это место (Европа – ред.)потеряно. Не повторяйте ошибки алжирских евреев, венесуэльских евреев. Лучше уйти рано, чем поздно", — заявил раввин.