Ընտրությունները Գերմանիայում. արդյո՞ք կանխատեսելի են արդյունքները
Գերմանիայում Բունգեսթագի ընտրությունները սարերի հետևում չեն, արդեն կանցլերի պաշտոնի երկու գլխավոր հավակնորդները՝ Անգելա Մերկելը և Մարտին Շուլցը, սկսել են իրենց նախընտրական քարոզարշավը: Նշենք, որ սոցհարցումների համաձայն՝ Մերկելի գլխավորած Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեա-սոցիալիստական միություն բլոկի օգտին այժմ պատրաստ է քվեարկել ընտրողների 39 տոկոսը, իսկ Շուլցի գլխավորած Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության օգտին՝ 23 տոկոսը: Ընդ որում, երկու հիմնական քաղաքական ուժերի միջև այս տարբերությունը վերջին շաբաթներին գրեթե չի փոխվում:
Նշենք, որ Մերկելի բլոկն իր նախընտրական ծրագրում խոստանում է հարկերի կրճատում, երեխաներ ունեցող ընտանիքներին օգնության տրամադրում, գործազրկության կրճատում, ազգային անվտանգության ամրապնդում: Թերևս սրանք այն հարցերն են, որոնք ամենաշատն են մտահոգում գերմանացիներին: Bild am Sonntag-ի պատվերով Emnid ինստիտուտի կողմից իրականացված հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ նախընտրական շրջանում Գերմանիայի քաղաքացիներին (ավելի քան 70%-ին) ավելի շատ մտահոգում են հասանելի կրթության, արժանապատիվ ծերության ապահովման և հանցավորության դեմ պայքարի հարցերը, քան միգրացիոն քաղաքականությունը (29 %-ին) և պաշտպանության ոլորտին առնչվող հարցերը (9-ին):
Սոցիալ-դեմոկրատները հենց այս վերջին հարցերի վրա էլ կառուցում են իրենց նախընտրական քաղաքականությունը: Մասնավորապես Շուլցի գլխավորած կուսակցությունը քննադատում է պաշտպանության ոլորտի ծախսերը մեծացնելու Մերկելի որոշումը՝ նշելով, որ Գերմանիան վերածվում է Եվրոպայի ամենամեծ ռազմական տերության՝ ի հաշվի սոցիալական բյուջեի, և որ Մերկելը բավականին թույլ դիրքեր ունի Թրամփի նկատմամբ, ում պնդմամբ էլ ընդունվել է այդ որոշումը: Սոցիալ-դեմոկրատները լուրջ քննադատության են ենթարկում նաև Մերկելի միգրացիոն քաղաքականությունը: Սակայն, հարկ է նշել, որ դեռևս նրանց չի հաջողվում թեժ բանավեճի մեջ ներքաշել Մերկելին: Վերլուծաբանները նշում են, որ Մերկելն այս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ևս որդեգրել է նախորդ երկուսի ժամանակ հաջողությամբ կիրառված մարտավարությունը՝ խուսափել ընդդիմախոսների հետ առճակատումներից, սուր և վիճահարույց թեմաներից: Այս ամենի արդյունքում քաղաքական այս ուժերի վարկանիշների հավասարությունը խախտվել է հօգուտ Մերկելի:
Չնայած այս ամենին՝ վերլուծաբանները նշում են, որ ընտրությունների արդյուքները այդքան էլ կանխատեսելի չեն: Գնալով ավելանում է չկողմնորոշված ընտրողների թիվը. այսօր յուրաքանչյուր չորրորդ ընտրողը վստահ չէ ընտրություններում իր մասնակցության հարցում: Վերլուծաբանների կարծիքով ընտրազանգվածի չկողմնորոշված մասը որոշիչ կլինի ոչ թե երկու խոշոր կուսակցությունների, այլ փոքրերի արդյունքների համար, որոնք լուրջ ազդեցություն կարող են ունենալ ընտրություններից հետո ձևավորվող քաղաքական նոր ֆոնի վրա: Հարցումների համաձայն՝ նվազագույն շեմը հաղթահարելու հնարավորություն ունեն Ձախերը, Կանաչները, լիբերալները՝ Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունից և նոր ձևավորված աջ ծայրահեղական «Ալյընտրանք Գեմանիայի համար» կուսակցությունը: Այս ուժերը կարող են ստանալ ընտրողների ձայների 35 տոկսը: Փոքր կոալիցիա ձևավորելու դեպքում նրանք վճռորոշ դեր կունենան Գերմանիայի արտաքին և ներքին հետագա քաղաքականության որոշման հարցում:

Выборы в Германии: главная интрига предсказуемых выборов
Выборы в немецкий Бундестаг не за горами: главные претенденты на пост канцлера -  Ангела Меркель и Мартин Шульц - уже начали избирательную кампанию. И хотя кампания только началась, наблюдатели уверены, что четвертая победа Меркель на очередных парламентских выборах гарантирована.
Рейтинг возглавляемого Меркель блока ХДС/ХСС сейчас, согласно опросам, составляет 39 процентов. За социал-демократов во главе с Шульцем готовы проголосовать 23 процента избирателей. При этом эта разница между двумя основными политическими силами в последние недели почти не изменилась.
Отметим, что блок Меркель в своей предвыборной программе обещает избирателям снижение налогов, помощь семьям с детьми, сокращение безработицы, укрепление национальной безопасности. Следует отметить, что это - те проблемы, которые волнуют большинство немцев. Согласно результатам опроса, проведенного институтом Emnid по заказу издания Bild am Sonntag, в преддверии выборов в Бундестаг немцев больше всего волнуют темы образования, обеспечения достойной старости и борьбы с преступностью (эти вопросы беспокоят более 70% немцев), миграционная политика (29%) и увеличение расходов на оборону (9%).
Социал-демократы в свою очередь строят свою предвыборную политику на этих последних вопросах. В частности, партия, возглавляемая Шульцем, критикует решение Меркель об увеличении расходов на оборону, отмечая, что Германия превращается в крупнейшую военную державу Европы за счет социального бюджета, и что позиции Меркель перед Трампом слабы, так как это решение было принято по его настоянию. Социал-демократы также критикуют миграционную политику Меркель. Однако стоит отметить, что им не удается втянуть Меркель в жаркие споры. Аналитики отмечают, что Меркель приняла тактику, используемую в ходе последних двух кампаний - избегать конфронтации с оппонентами и острых тем. В результате рейтинги конкурентных политических сил были нарушены в пользу Меркель.
В любом случае аналитики отмечают, что результаты выборов не так предсказуемы. В последние недели доля неопределившихся избирателей в Германии растет: каждый четвертый избиратель в Германии не уверен в своем участии в будущем голосовании. По мнению аналитиков, неопределившаяся часть электората будет иметь решающее значение для голосов в пользу небольших партий, что может серьезно повлиять на новый политический фон, сформированный после выборов. Согласно опросам, "Левые", "Зеленые", либералы из "Свободной демократической партии" и правые радикалы из новой "Альтернативы для Германии" могут преодолеть минимальный порог, вместе собрав 35% голосов избирателей.
При формировании маленькой коалиции они будут играть решающую роль в определении внешней и внутренней политики Германии.