Ընտրությունները Գերմանիայում. արդյո՞ք կանխատեսելի են արդյունքները
Գերմանիայում Բունգեսթագի ընտրությունները սարերի հետևում չեն, արդեն կանցլերի պաշտոնի երկու գլխավոր հավակնորդները՝ Անգելա Մերկելը և Մարտին Շուլցը, սկսել են իրենց նախընտրական քարոզարշավը: Նշենք, որ սոցհարցումների համաձայն՝ Մերկելի գլխավորած Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն/Քրիստոնեա-սոցիալիստական միություն բլոկի օգտին այժմ պատրաստ է քվեարկել ընտրողների 39 տոկոսը, իսկ Շուլցի գլխավորած Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության օգտին՝ 23 տոկոսը: Ընդ որում, երկու հիմնական քաղաքական ուժերի միջև այս տարբերությունը վերջին շաբաթներին գրեթե չի փոխվում:
Նշենք, որ Մերկելի բլոկն իր նախընտրական ծրագրում խոստանում է հարկերի կրճատում, երեխաներ ունեցող ընտանիքներին օգնության տրամադրում, գործազրկության կրճատում, ազգային անվտանգության ամրապնդում: Թերևս սրանք այն հարցերն են, որոնք ամենաշատն են մտահոգում գերմանացիներին: Bild am Sonntag-ի պատվերով Emnid ինստիտուտի կողմից իրականացված հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ նախընտրական շրջանում Գերմանիայի քաղաքացիներին (ավելի քան 70%-ին) ավելի շատ մտահոգում են հասանելի կրթության, արժանապատիվ ծերության ապահովման և հանցավորության դեմ պայքարի հարցերը, քան միգրացիոն քաղաքականությունը (29 %-ին) և պաշտպանության ոլորտին առնչվող հարցերը (9-ին):
Սոցիալ-դեմոկրատները հենց այս վերջին հարցերի վրա էլ կառուցում են իրենց նախընտրական քաղաքականությունը: Մասնավորապես Շուլցի գլխավորած կուսակցությունը քննադատում է պաշտպանության ոլորտի ծախսերը մեծացնելու Մերկելի որոշումը՝ նշելով, որ Գերմանիան վերածվում է Եվրոպայի ամենամեծ ռազմական տերության՝ ի հաշվի սոցիալական բյուջեի, և որ Մերկելը բավականին թույլ դիրքեր ունի Թրամփի նկատմամբ, ում պնդմամբ էլ ընդունվել է այդ որոշումը: Սոցիալ-դեմոկրատները լուրջ քննադատության են ենթարկում նաև Մերկելի միգրացիոն քաղաքականությունը: Սակայն, հարկ է նշել, որ դեռևս նրանց չի հաջողվում թեժ բանավեճի մեջ ներքաշել Մերկելին: Վերլուծաբանները նշում են, որ Մերկելն այս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ևս որդեգրել է նախորդ երկուսի ժամանակ հաջողությամբ կիրառված մարտավարությունը՝ խուսափել ընդդիմախոսների հետ առճակատումներից, սուր և վիճահարույց թեմաներից: Այս ամենի արդյունքում քաղաքական այս ուժերի վարկանիշների հավասարությունը խախտվել է հօգուտ Մերկելի:
Չնայած այս ամենին՝ վերլուծաբանները նշում են, որ ընտրությունների արդյուքները այդքան էլ կանխատեսելի չեն: Գնալով ավելանում է չկողմնորոշված ընտրողների թիվը. այսօր յուրաքանչյուր չորրորդ ընտրողը վստահ չէ ընտրություններում իր մասնակցության հարցում: Վերլուծաբանների կարծիքով ընտրազանգվածի չկողմնորոշված մասը որոշիչ կլինի ոչ թե երկու խոշոր կուսակցությունների, այլ փոքրերի արդյունքների համար, որոնք լուրջ ազդեցություն կարող են ունենալ ընտրություններից հետո ձևավորվող քաղաքական նոր ֆոնի վրա: Հարցումների համաձայն՝ նվազագույն շեմը հաղթահարելու հնարավորություն ունեն Ձախերը, Կանաչները, լիբերալները՝ Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունից և նոր ձևավորված աջ ծայրահեղական «Ալյընտրանք Գեմանիայի համար» կուսակցությունը: Այս ուժերը կարող են ստանալ ընտրողների ձայների 35 տոկսը: Փոքր կոալիցիա ձևավորելու դեպքում նրանք վճռորոշ դեր կունենան Գերմանիայի արտաքին և ներքին հետագա քաղաքականության որոշման հարցում:

Elections in Germany: Are the Results Predictable?
The election of the German Bundestag is not far-off: the main contenders for the post of the chancellor - Angela Merkel and Martin Schultz - have already begun their campaign. And although the campaign has just begun, observers are sure that Merkel's fourth victory in the parliamentary elections is guaranteed. Currently, according to polls, the CDU/CSU union led by Merkel is at 39.5 per cent support, while the SPD of Schultz is trailing more than 14 points behind on 24.5 per cent. At the same time, this difference between the two main political forces has not changed much in the recent weeks.
It should be noted that Merkel’s bloc in its election program promises voters a reduction in taxes, assistance to families with children, reduction in unemployment, and strengthening of the national security. And these are the problems that Germans care about the most.
According to the results of the survey conducted by the Emnid Institute by the order of Bild am Sonntag, on the threshold of the elections to the German Bundestag, the German citizens are more concerned about education, ensuring a decent old age and fighting crime (more than 70% of Germans are concerned about these issues), than migration policy (29%) And an increase in defense spending (9%).
The Social Democrats are building their pre-election policy on these very issues. In particular, the party headed by Schultz criticizes Merkel's decision to increase defense spending, noting that Germany is turning into Europe's largest military power at the expense of the social budget, and that Merkel's position is weak compared to Trump, because this decision was taken at his insistence. The Social Democrats also criticize Merkel's migration policy. However, it is worth noting that they still don’t succeed in challenging Merkel. Analysts note that Merkel adopted the tactics used in the last two campaigns - to avoid confrontation with opponents.
In any case, analysts say that the election results are not so predictable. The number of undecided voters is increasing. Today every fourth voter is not sure about his participation in the elections. According to analysts, the undecided part of the electorate will be crucial for the results of the small parties, which can seriously affect the new political background formed after the elections.
According to polls, "The Left", "Greens", liberals from the Free Democratic Party and the right-wing radicals from the new "Alternative for Germany" can overcome the minimum threshold together collecting 35% of the vote. In case of forming a small coalition, they will have a crucial role in determining the German external and internal policies.