Ռուսաստանի քաղաքացիներն ամերիկյան վիզա կարող են ստանալ Հայաստանում
Ռուսաստանցիները կարող են ամերիկյան վիզա ստանալու համար դիմել ցանկացած այլ երկրի ամերիկյան դեսպանատուն, որտեղ հայցադիմումի դիտարկման ժամկետներն ավելի կարճ են, քան Մոսկվայում: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել են Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը:
«Հյուպաստոսության աշխատակիցը վիզայի տրամադրման մասին որոշումը դիտարկում անհատական կարգով ամերիկյան օրենսդրության համաձայն: ԱՄՆ օրենքը Ռուսաստանի քաղաքացիներին չի արգելում վիզայի փաստաթղթերը հանձնել այլ երկրում», - պարզաբանել են դիվանագիտական առաքելությունում:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը որոշ ժամանակով դադարեցրել է Ռուսաստանի տարածքում ոչ ներգաղթյալների վիզայի տրամադրում: Գործընթացը վերսկսելուց հետո Մոսկվայում ամերիկյան դեսպանատանը Visitor Visa (B1 կարգ՝ բիզնես, B2՝  զբոսաշրջություն) ստանալու համար հայցորդը պետք է սպասի 85 օրացույցային օր:
Նշենք, որ Visitor Visa ստանալու համար հարցազրույցի սպասելաժամկետը Երևանում ամերիկյան դեսպանատանը կազմում է 10 օր, Թբիլիսիում՝ 8, Կիևում՝ 4 օր:

Россияне могут получить американскую визу в Армении
Россияне могут обратиться для получения американской визы в любую другую страну, где сроки рассмотрения заявки меньше, чем в Москве, рассказали РИА Новости в посольстве США.
"Служащий консульства выносит решение по визам в индивидуальном порядке, следуя американскому законодательству. Закон США не запрещает российским гражданам подавать документы на визу в другой стране", - пояснили в дипмиссии.
Согласно обновленным в понедельник данным, подающим в Москве на так называемую Visitor Visa (виза категории B1 - бизнес, категории B2 - туризм) предстоит ожидание в 85 календарных дней.
Период ожидания собеседования на Visitor Visa в посольстве США в Киеве составляет четыре дня, в Тбилиси - восемь, Пекине - четыре, Ереване - 10, Астане - 23, Ташкенте - 43, Каире - 23.