«Հզբոլլահը» ԻՊ-ի հետ բանակցելու պատրաստակամություն է հայտնել
Լիբանանյան «Հզբոլլահ» շարժումը պատրաստ է ընդառաջ գնալ «Իսլամական պետության» գրոհայինների խնդրանքին և Սիրիայի տարածքում բանակցություններ սկսել վերջիններիս հետ: Այս մասին հայտարարել է շարժման գլխավոր քարտուղար Հասան Նասրուլլան «Ալ-Մանար» հեռուստաալիքի եթերում։
«Կարող ենք բանակցություններ վարել Սիրիայի տարածքում գրոհայինների խնդրանքով…Կրակը չի դադարեցվի մինչ պայմանավորածության հասնելը։ Եվ բանակցությունների հիմքում կլինի նպատակների հասնելը, որոնք կայանում են այդ շրջանից ԻՊ-ի հեռանալու և առևանգված լիբանանցի զինվորների մասին տեղեկատվություն ստանալու, ինչպես նաև նրանց ազատ արձակելու մեջ»,- հայտարարել է Նասրուլլան՝ հավելելով, որ Սիրիայի և Լիբանանի սահմանին տեղակայված գրոհայինները գտնվում են խուճապի մեջ և պատրաստ են ցանկացած բանակցությունների։:
Ըստ շիական շարժման ղեկավարի՝ «Հզբոլլահ»-ը սիրիական բանակի հետ համատեղ գործողություններում արդեն ազատագրել է ԻՊ-ի կողմից զավթված և Լիբանանի հետ սահմանին գտնվող 310 քառ կմ տարածքից 270 քառ կմ-ն:

"Хезболлах" заявил о готовности к переговорам с ИГ
Ливанское движение "Хезболлах" готово к переговорам с террористической группировкой "Исламское государство" на территории Сирии по просьбе боевиков, засевших на сирийско-ливанской границе. Об этом, как передает РИА Новости, заявил генсек движения Хасан Насрулла в прямом эфире телеканала "Аль-Манар".
"Можем вести переговоры на территории Сирии по просьбе боевиков… Огонь не будет прекращен до достижения договоренности. И предмет переговоров — достижение целей, которые заключаются в уходе ИГ из этого района (сирийско-ливанской границы) и получение информации о судьбе похищенных ливанских солдат, а также освобождение их", — заявил Насрулла.
Насрулла отметил, что боевики на границе Сирии и Ливана находятся в панике и готовы к любым переговорам.
По словам лидера шиитов, бойцы "Хезболлах" совместно с сирийской армией освободили 270 из 310 захваченных ИГ квадратных километров пограничной с Ливаном территории Сирии.