Նիկիտա Խրուշչովի որդին պատմել է` ինչու է հայրը 1954թ. Ղրիմը հանձնել Ուկրաինային
Խորհրդային միության նախկին ղեկավար Նիկիտա Խրուշչովի որդին՝ Սերգեյ Խրուշչովը, ով ներկայում ԱՄՆ-ում Բրաունի համալսարանի պրոֆեսոր է, պատմել է, թե ինչու է հայրը 1954թ. Ղրիմը հանձնել Ուկրաինային:
«Հայրս Ղրիմն Ուկրաինային է տվել, քանի որ եթե նայեք քարտեզին, կտեսնեք, որ այն միացած է այդ երկրին: Եվ երբ այնտեղ սկսեցին զբաղվել տնտեսությամբ և որ ամենակարևորն է՝ մեկնարկեց ջրանցքի կառուցումը, որը հիմա, ցավոք, չի գործածվում, իշխանությունները որոշեցին, որ ավելի ճիշտ կլինի, եթե ջրանցքի կառուցումն իրականացվի մեկ իրավաբանական անձի կողմից և Ղրիմը հանձնեցին Ուկրաինային այնպես, ինչպես վարվեցին շատ այլ տարածքների դեպքում»,-մեջբերում է Սերգեյ Խրուշչովի խոսքը  «112 Украина» հեռուստաընկերությունը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ինչպես վստահեցնում է  Սերգեյ Խրուշչովն`  այդ որոշումը որևէ քաղաքական պատճառ չուներ ու ամենևին էլ նպատակ չէր հետապնդում գոհացնել ուկրաինական իշխանություններին կամ էլ նվեր մատուցել իր մորը:
«Դա կառուցվածքային ու ճիշտ որոշում էր: Ղրիմը սկսեց վերածնվել»,-հավելել է նա:
Ղրիմը, որը ՌՍՖՍՀ-ի տարածքում էր, 1954թ. փետրվարի 19-ին ԽՍՀՄ գերագույն ղեկավարության որոշմամբ ներառվել է Ուկրաինայի կազմում: Շատերի կարծիքով՝ դա արվել է այն ժամանակվա ղեկավար Նիկիտա Խրուշչովի նախաձեռնությամբ։

Сын Хрущева объяснил, почему его отец в 1954 году отдал Крым Украине
Сын первого секретаря ЦК КПСС Никиты Хрущева Сергей, профессор университета Брауна в США, рассказал, почему его отец в 1954 году отдал Крым Украине.
"Отец отдал Украине Крым потому, что если вы посмотрите на карту, то Крым пристегнут к Украине, и когда там стали заниматься экономикой и, самое главное, строить тот канал, который сейчас, к сожалению, закопали, то Госплан сказал, что лучше, если будет строиться под одним юридическим лицом, и передали Украине, так же, как передавали многие регионы", — цитирует Хрущева сайт телеканала "112 Украина", передает РИА Новости.
Как утверждает Сергей Хрущев, "никакой политики" в этом решении, как и "попытки ублажить украинскую бюрократию"  и сделать "подарок" его маме не было. "Это было решение структурное и правильное. Крым начал возрождаться, сажали много винограда", — добавил он.
Крым, который был областью в составе РСФСР, 19 февраля 1954 года по указу Президиума Верховного совета СССР был передан в состав Украинской ССР. Считается, что это было сделано по инициативе тогдашнего советского лидера Никиты Хрущева, который долгое время работал на Украине.
После распада СССР Крым остался в составе Украины. Российским регионом он вновь стал после проведенного там в марте 2014 года референдума, на котором 96,77% избирателей республики Крым и 95,6% жителей Севастополя высказались за вхождение в состав России. Крымские власти провели референдум после госпереворота на Украине в феврале 2014 года. Украина по-прежнему считает Крым своей, но временно оккупированной территорией.