Թուրքիա-ԵՄ. ի՞նչու են շարունակվում ԵՄ անդամակցության բանակցությունները
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն առաջարկում է դադարեցնել Թուրքիայի հետ բանակցությունները ԵՄ անդամակցության հարցի շուրջ: Բեռլինում ավելի վաղ արդեն հայտարարել էին, որ Թուրքիայի ապագան ԵՄ-ում պայմանավորված է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անձով: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ Թուրքիան երբևէ չի դառնա Եվրամիության անդամ, քանի դեռ այդ երկրում իշխանության գլխին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է: Անգամ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն է խոստովանել, որ նախագահի պաշտոնում աշխատանքի ամենատհաճ պահերից մեկը Թուրքիայի նախագահի հետ պարբերաբար հեռախոսազրույցներ ունենալու անհրաժեշտությունն է: Թերևս կարելի է ենթադրել, որ Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները դադարեցնելու Փարիզի առաջարկը ևս պայմանավորված է Թուրքիայի նախագահի անձով:
Նշենք, որ Թուրքիայի և եվրոպական մի շարք պետությունների հարաբերությունները սկսել էին նկատելիորեն վատանալ 2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո Անկարայի ձեռնարկած միջոցառումների պատճառով: Չնայած հեղաշրջման փորձից հետո եվրոպական երկրներն իրենց աջակցությունը հայտնեցին թուրքական իշխանություններին և մեծ հաշվով չէին միջամտում հեղաշրջման կազմակերպիչների նկատմամբ Էրդողանի հաշվեհարդարին, սակայն կարճ ժամանակ անց պարզ դարձավ, որ Էրդողանն, օգտագործելով այդ հանգամանքը, հաշվեհարդար է տեսնում նաև իր քաղաքական ընդդիմախոսների հետ: Ավելին՝ Էրդողանը փորձում է հաշվեհարդար տեսնել նաև եվրոպական երկրներում ապրող Թուրքիայի այն քաղաքացիների հետ, որոնց հայացքներն իրեն դուր չեն գալիս:
Թուրքիայում ամբողջ իշխանությունն իր ձեռքում հավաքելու Էրդողանի այս գործողությունների տրամաբանական շարունակությունը դարձավ սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը, որով Էրդողանն օրինականացրեց հեղաշրջման փորձի շնորհիվ ամրապնդած իր միանձնյա իշխանությունը:
Այսպիսով, պարզ դարձավ, որ Էրդողանն իր հավակնություններում առավել քան հաստատակամ է և չի պատրատվում շեղվել որդեգրած ավտորիտարիզմից, ինչը միանգամայն հակասում է Եվրամիության սկզբունքներին և արժեքներին:
Նման պարագայում, բնական է, որ եվրոպական որոշ երկրներ հանդես են գալիս Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության բանակցությունները դադարեցնելու պահանջով. Թուրքիան բավականին երկար ժամանակ երկրում բարեփոխումներ էր իրականացնում ԵՄ չափանիշներին համապատասխանելու համար և նույնիսկ այն ժամանակ եվրոպական մի շարք երկրների, այդ թվում` Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները հայտարարում էին, որ Թուրքիան ԵՄ անդամ չի կարող դառնալ: Այժմ, երբ Էրդողանն որոշել է գնալ միանգամայն հակառակ ուղղությամբ, բանականաբար, եվրոպական երկրները պահանջում են դադարեցնել բանակցությունները, քանի որ դրանք ուղղակի ժամանակ կորուստ են:
Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահն իր հերթին բազմիցս նշել է, որ ԵՄ անդամակացությունն իր երկրի համար այլևս առաջնահերթություն չէ, և որ ինքը պատրաստվում է այս հարցի շուրջ հանրաքվե անցկացնել: Չնայած այս ամենին, Բրյուսելն ու Անկարան պաշտոնապես չեն հրաժարվում բանակցություններից, որոնք, թվում է, կողմերից ոչ մեկին պետք չեն:
Թերևս այդ բանակցությունների առկայությամբ կողմերը փորձում են պահպանել հարաբերությունները. Եվրոպական առաջատար երկրների հետ հարաբերությունների վատացման ֆոնին ԵՄ-Թուրքիա բանակցությունների դադարեցումը կարող է մեծ հաշվով հանգեցնել Թուրքիա-Եվրոպա հարաբերությունների սառեցման, ինչը երկու կողմերի համար էլ կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ՝ հաշվի առնելով վերջիններիս համագործակցության բարձր մակարդակը տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև Թուրքիայի ՆԱՏՕ-ի անդամությունը:

Турция-ЕС: почему продолжаются переговоры незаинтересованных сторон?
Канцлер Германии Ангела Меркель предлагает прекратить переговоры с Турцией о вступлении в ЕС. Ранее в Берлине заявили, что будущее Турции в ЕС обусловлено личностью президента Реджепа Тайипа Эрдогана. В частности, министр иностранных дел Германии Зигмар Габриэль заявил, что Турция никогда не станет членом Европейского Союза, пока в этой стране у власти Эрдоган. Как следует из признания президента Франции Эмануэля Макрона о том, что одним из худших моментов работы президента является необходимость регулярных телефонных переговоров с президентом Турции, предложение Парижа о прекращении переговоров с Турцией о вступлении в ЕС также обусловлено личностью президента Турции.
Следует отметить, что отношения между Турцией и рядом европейских государств стали заметно ухудшаться в результате действий Анкары, предпринятых после попытки военного переворота в Турции 15 июля 2016 года. Несмотря на то, что после попытки государственного переворота европейские страны выразили свою поддержку турецким властям и не вмешались в действия Эрдогана против организаторов переворота, вскоре стало ясно, что Эрдоган, пользуясь этим обстоятельством, сводит счеты со своими политическими противниками вообще. Более того, Эрдоган также пытается свести счеты с гражданами Турции, которые живут в европейских странах - тех, чьи взгляды ему не нравятся.
Логическим продолжением действий Эрдогана собрать всю власть в Турции в свои руки стал конституционный референдум, по которому Эрдоган узаконил свою единоличную власть, усилившуюся благодаря попытке государственного переворота.
Таким образом, для представителей европейских стран стало ясно, что Эрдоган стал решительнее в своих амбициях и не собирается отступать от авторитаризма, что совершенно противоречит принципам и ценностям Европейского Союза.
В этом случае естественно, что некоторые европейские страны требуют, чтобы Турция прекратила переговоры о вступлении в ЕС. Турция долгое время проводила реформы в стране, чтобы соответствовать стандартам ЕС, однако даже тогда ряд европейских стран, включая Германию и Францию, заявляли, что Турция не может стать членом ЕС.
Теперь, когда Эрдоган решает идти в обратном направлении, естественно, европейские страны требуют прекратить переговоры, потому что это всего лишь пустая трата времени.
Отметим, что турецкий президент неоднократно заявлял, что членство в ЕС больше не является приоритетом для его страны и что он собирается провести референдум по этому вопросу. Несмотря на все это, Брюссель и Анкара официально не отказываются от переговоров, которые, кажется, никому не нужны.
Возможно, фактом наличия таких переговоров стороны пытаются поддерживать отношения: вследствие ухудшения отношений с ведущими европейскими странами приостановление переговоров между ЕС и Турцией может привести к охлаждению отношений между Турцией и Европой, что может иметь серьезные последствия для обеих сторон, учитывая высокий уровень сотрудничества между ними в разных сферах, а также членство в НАТО.