Թուրքիա-ԵՄ. ի՞նչու են շարունակվում ԵՄ անդամակցության բանակցությունները
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն առաջարկում է դադարեցնել Թուրքիայի հետ բանակցությունները ԵՄ անդամակցության հարցի շուրջ: Բեռլինում ավելի վաղ արդեն հայտարարել էին, որ Թուրքիայի ապագան ԵՄ-ում պայմանավորված է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անձով: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ Թուրքիան երբևէ չի դառնա Եվրամիության անդամ, քանի դեռ այդ երկրում իշխանության գլխին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է: Անգամ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն է խոստովանել, որ նախագահի պաշտոնում աշխատանքի ամենատհաճ պահերից մեկը Թուրքիայի նախագահի հետ պարբերաբար հեռախոսազրույցներ ունենալու անհրաժեշտությունն է: Թերևս կարելի է ենթադրել, որ Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները դադարեցնելու Փարիզի առաջարկը ևս պայմանավորված է Թուրքիայի նախագահի անձով:
Նշենք, որ Թուրքիայի և եվրոպական մի շարք պետությունների հարաբերությունները սկսել էին նկատելիորեն վատանալ 2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո Անկարայի ձեռնարկած միջոցառումների պատճառով: Չնայած հեղաշրջման փորձից հետո եվրոպական երկրներն իրենց աջակցությունը հայտնեցին թուրքական իշխանություններին և մեծ հաշվով չէին միջամտում հեղաշրջման կազմակերպիչների նկատմամբ Էրդողանի հաշվեհարդարին, սակայն կարճ ժամանակ անց պարզ դարձավ, որ Էրդողանն, օգտագործելով այդ հանգամանքը, հաշվեհարդար է տեսնում նաև իր քաղաքական ընդդիմախոսների հետ: Ավելին՝ Էրդողանը փորձում է հաշվեհարդար տեսնել նաև եվրոպական երկրներում ապրող Թուրքիայի այն քաղաքացիների հետ, որոնց հայացքներն իրեն դուր չեն գալիս:
Թուրքիայում ամբողջ իշխանությունն իր ձեռքում հավաքելու Էրդողանի այս գործողությունների տրամաբանական շարունակությունը դարձավ սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը, որով Էրդողանն օրինականացրեց հեղաշրջման փորձի շնորհիվ ամրապնդած իր միանձնյա իշխանությունը:
Այսպիսով, պարզ դարձավ, որ Էրդողանն իր հավակնություններում առավել քան հաստատակամ է և չի պատրատվում շեղվել որդեգրած ավտորիտարիզմից, ինչը միանգամայն հակասում է Եվրամիության սկզբունքներին և արժեքներին:
Նման պարագայում, բնական է, որ եվրոպական որոշ երկրներ հանդես են գալիս Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության բանակցությունները դադարեցնելու պահանջով. Թուրքիան բավականին երկար ժամանակ երկրում բարեփոխումներ էր իրականացնում ԵՄ չափանիշներին համապատասխանելու համար և նույնիսկ այն ժամանակ եվրոպական մի շարք երկրների, այդ թվում` Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները հայտարարում էին, որ Թուրքիան ԵՄ անդամ չի կարող դառնալ: Այժմ, երբ Էրդողանն որոշել է գնալ միանգամայն հակառակ ուղղությամբ, բանականաբար, եվրոպական երկրները պահանջում են դադարեցնել բանակցությունները, քանի որ դրանք ուղղակի ժամանակ կորուստ են:
Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահն իր հերթին բազմիցս նշել է, որ ԵՄ անդամակացությունն իր երկրի համար այլևս առաջնահերթություն չէ, և որ ինքը պատրաստվում է այս հարցի շուրջ հանրաքվե անցկացնել: Չնայած այս ամենին, Բրյուսելն ու Անկարան պաշտոնապես չեն հրաժարվում բանակցություններից, որոնք, թվում է, կողմերից ոչ մեկին պետք չեն:
Թերևս այդ բանակցությունների առկայությամբ կողմերը փորձում են պահպանել հարաբերությունները. Եվրոպական առաջատար երկրների հետ հարաբերությունների վատացման ֆոնին ԵՄ-Թուրքիա բանակցությունների դադարեցումը կարող է մեծ հաշվով հանգեցնել Թուրքիա-Եվրոպա հարաբերությունների սառեցման, ինչը երկու կողմերի համար էլ կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ՝ հաշվի առնելով վերջիններիս համագործակցության բարձր մակարդակը տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև Թուրքիայի ՆԱՏՕ-ի անդամությունը:

German Chancellor Angela Merkel proposed to end to EU membership talks with Turkey. Earlier Berlin stated that the future of Turkey in the EU is conditioned by the personality of President Recep Tayyip Erdogan. In particular, German Foreign Minister Zigmar Gabriel said that Turkey will never become a member of the European Union while Erdogan is in power in this country. Even French President French President Emanuel Macron stated that one of the worst moments of the president's work is the need for regular telephone conversations with the Turkish president, the proposal of Paris to end negotiations with Turkey on joining the EU is also conditioned by the identity of the Turkish president. So it can be asumed that Paris proposal to stop negotiations with Turkey on EU membership is also conditioned by the personality of the Turkish President.
It should be noted that relations between Turkey and a number of European states began to deteriorate dramatically because of Ankara's actions after the military coup in Turkey on July 15, 2016. Despite the fact that after the coup attempt European countries expressed their support to the Turkish authorities and did not intervene at Erdogan's retaliation against the coup organizers, soon it became clear that Erdogan used this fact to take revenge against his political opponents in general. Moreover, Erdogan is also trying to take revenge against the citizens of Turkey who live in European countries and whose views he does not like. The logical continuation of Erdogan's actions to gather all power in his hands became the constitutional referendum by which Erdogan legitimized his sole power, which was strengthened by the coup attempt.
Thus, for representatives of European countries, it became clear that Erdogan has become more determined in his ambitions and is not going to back away from authoritarianism, which is completely contrary to the principles and values of the European Union.
In this case, it is natural that some European countries demand to stop EU-Turkey membership talks: Turkey for a long time carried out reforms in the country to comply with EU standards, but even then some number of European countries, including Germany and France, were stating that Turkey cannot become a member of the EU. Now, when Erdogan decided to go in the opposite direction, naturally, European countries demand to stop negotiations, as it is just a waste of time.
It should be noted that the Turkish president has repeatedly stated that membership to the EU is no longer a priority for his country and that he is going to hold a referendum on this issue. Despite all this, Brussels and Ankara do not officially refuse negotiations, which seem to be of no use to anyone.
Perhaps, these negotiations help the parties try to maintain relations: due to the deterioration of relations with leading European countries, the suspension of negotiations between the EU and Turkey can lead to a cooling of relations between Turkey and Europe, which can have serious consequences for both sides, given the high level of cooperation between them in different spheres, as well as the membership in NATO.