Սաուդյան Արաբիան մեղադրվում է սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների փորձի ֆինանսավորման մեջ
©TamaraBeckwith/Rex Features
Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատունը ֆինանսավորել է 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին իրականացված ահաբեկչությունների փորձը: Այսպիսի մեղադրանք է իր մեջ պարունակում ողբերգության մոտ 1400 զոհերի անունից Նյու Յորքի Մանհեթենի շրջանում դաշնային դատարան  ներկայացրած հավաքական հայցը, փոխանցում է New York Post-ը:
«Մենք վաղուց էինք պնդում, որ «Ալ Քաիդայի» և Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունում կրոնական տարրերի միջև երկարատև և սերտ հարաբերություններեն եղել»,- հայտարարել է հայցվորների առաջատար փաստաբան Շոն Քարթերը` նշելով, որ նման եզրակացության օգտին լրացուցիչ վկայություններ են ներկայացվել:
Հղում կատարելով ՀԴԲ-ի փաստաթղթերին՝ հայցվորները պնդում են, որ ԱՄՆ-ում որպես ուսանողներ գտնվող սաուդյան հպատակներ Մոհամմեդ ալ Քուդհաեյնը և Հանդան ալ Շալավին իրականում «պատկանում էին թագավորության գործակալական ցանցին»:
Նրանք Աֆղանստանում` ահաբեկիչների ընդհատակյա ճամբարներում, նախապատրաստվել են սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններն իրագործողների հետ միաժամանակ, իսկ Արիզոնայում գտնվելիս կապ են հաստատել  ապագա առևանգողներից մեկի, ինչպես նաև Ուսամա բեն Լադենի վստահված անձի հետ, որն այժմ ԱՄՆ Գուանտանամոյի հատուկ բանտում է:
Նրանց խոսքով` երկուսն էլ աշխատել և ստացել են գումար Սաուդյան կառավարությունից: Քուդհաեյնը աշխատելիս է եղել Իսլամական գործերի նախարարությունում:  Շալավին նույնպես «Սաուդյան կառավարության երկարամյա աշխատակից» էր: Զույգը «հաճախակի շփում» է ունեցել սաուդացի պաշտոնյաների հետ ԱՄՆ-ում եղած ժամանակ:
Նշվում է նաև, որ 1999 թվականի նոյեմբերին 2-ին Քուդհաեյնը և Շալավին America West ավիաընկերության  Ֆինիքսից դեպի Վաշինգտոն չվերթի տոմսեր գնելով՝ թռիչքի ընթացքում մի քանի անգամ փորձել են օդաչուի խցիկ թափանցել: Նրանց հանձնարարված է եղել, չբացահայտվելով, ստուգել ԱՄՆ-ում ներքին չվերթների անվտանգության համակարգը:

Saudi Arabia Diplomats Accused of Funding 9/11 Terrorist Attacks in the United States
The Saudi Arabian embassy in Washington may have funded a "dry run" for the hijackings carried out by two Saudi employees on September 11, 2001.
Two years before the airliner attacks, the Saudi Embassy paid for two Saudi nationals, living undercover in the US as students, to fly from Phoenix to Washington "in a dry run for the 9/11 attacks," alleges the amended complaint filed on behalf of the families of some 1,400 victims who died in the terrorist attacks 16 years ago.
"We’ve long asserted that there were longstanding and close relationships between al Qaeda and the religious components of the Saudi government," said Sean Carter, the lead attorney for the 9/11 plaintiffs. "This is further evidence of that."
Citing FBI documents, the complaint alleges that the Saudi students — Mohammed al-Qudhaeein and Hamdan al-Shalawi — were in fact members of "the Kingdom’s network of agents in the US," and participated in the terrorist conspiracy, The New York Post reports.
They had trained at al Qaeda camps in Afghanistan at the same time some of the hijackers were there. And while living in Arizona, they had regular contacts with a Saudi hijacker pilot and a senior al Qaeda leader from Saudi now incarcerated at Gitmo. At least one tried to re-enter the US a month before the attacks as a possible muscle hijacker but was denied admission because he appeared on a terrorist watch list.
Qudhaeein and Shalawi both worked for and received money from the Saudi government, with Qudhaeein employed at the Ministry of Islamic Affairs. Shalawi was also "a longtime employee of the Saudi government." The pair was in "frequent contact" with Saudi officials while in the US, according to the filings.