Գերմանիայի ԱԳՆ-ն դեմ է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությանը
Անհրաժեշտ է դադարեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմա Գաբրիելը, գրում է NEWS Front-ը: Հարցի հետ կապված նա լիովին համաձայն է Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության առաջնորդ Մարտին Շուլցի հետ:
«Ես լիովին համամիտ եմ նրա դիրքորոշման հետ: Եվ  կարծում եմ, որ Գերմանիայի գրեթե բոլոր քաղաքացիները հավատարիմ են այն տեսակետին, որ Թուրքիան ներկա դրությամբ երբեք չի անդամակցի ԵՄ-ին », - ասել է նախարարը T-online- ին տված հարցազրույցում:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը նշել էր, որ Եվրամիության գագաթաժողովում կքննարկվի Թուրքիայի հետ հարաբերությունները, այդ թվում՝ Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ բանակցությունների դադարեցումը կամ կասեցումը:

Прекратить переговоры о вступлении Турции в ЕС: глава МИД Германии
Необходимо прекратить переговоры о вступлении Турции в Евросоюз. Об этом заявил глава МИД Германии Зигмар Габриэль. В этом он солидарен с лидером Социал-демократической партии Мартином Шульцем, пишет ʺНОВОСТНОЙ ФРОНТʺ.
«Я совершенно согласен с его позицией. И я, впрочем, считаю, что почти все граждане ФРГ придерживаются точки зрения, что Турция в её нынешнем положении никогда не вступит в ЕС», — заявил министр в интервью T-online.
Ранее канцлер Германии Ангела Меркель отметила, что Евросоюз на саммите обсудит отношения с Турцией, в том числе приостановку или прекращение переговоров о вступлении страны в Евросоюз.