Թուրքիա-Ռուսաստան С-400-ների գործարքը Հայաստանի համար մեծ հաշվով վտանգ չի ներկայացնում. փորձագետներ
Մոսկվան և Անկարան սեպտեմբերի 12-ին ստորագրել են ռուսական С-400 համակարգեր Թուրքիային մատակարարելու մասին համաձայնագիր. Թուրքիան կատարել է այս գործարքով առաջին վճարումը:
Արևելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի կարծիքով այս ամսաթիվը պատահակ չէ ընտրված: «Նյու Յորքում մեկնարակում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հերթական նստաշրջանը, որի շրջանակներում նախատեսվում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի և ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը: Այս գործարքի միջոցով Էրդողանը հնարավորություն է ստանում ճնշում գործադրել Թրամփի վրա», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշեց թուրքագետը՝ հավելելով, որ կախված ԱՄՆ-ի հետ առաջիկայում ունեցած պայմանավորվածություններից՝ չի բացառվում, որ Անկարան կարող է հրաժարվել այս գործարքից և վերջինս կունենա իր տրամաբանական ավարտը:
Փորձագետ Ստյոպա Սաֆարյանն «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ այս գործարքը Ռուսաստանի անվտանգային քաղաքականության բաղկացուցիչներից մեկն է՝ միտված Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ Արևմուտքի գործոնի նվազեցմանը:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետը չի բացառում, որ գարծարքը կունենա իր տրամաբանական ավարտը, քանի որ Էրդողանը դժվար թե կարող է փոխել թուրքական պետության ընթացքը և  ինչ-որ պահի կհրաժարվի գործարքից:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի վրա այս գործարքի ունեցած ազդեցությանը, ապա փորձագետները կարծում են, որ մեծ հաշվով այն որևէ սպառնալիք չի ներկայացնում մեր երկրի համար: «Գործարքը Հայաստանի համար սպառնալիք է այնքանով, որ խոսքը վերաբերում է մի երկրի, որը թշնամական քաղաքականություն է վարում Հայաստանի նկատմամբ, որը միացել է Ադրբեջանի շրջափակման քաղաքականությանը, որն ավելի շատ ռազմականացված պետություն է և ինքնուրույն ռազմական գործողություններ է իրականացնում», - նշել է Ստյոպա Սաֆարյանը: Ռուբեն Սաֆրաստյանն, իր հերթին, այս կապակցությամբ ընդգծեց, որ Ռուսաստանն այդ զենքը վաճառում է իր հակառակորդ ՆԱՏՕ-ի անդամին՝ հիշեցնելով, որ զենքը պաշտպանողական է:
Նշենք, որ գործարքի մանրամասները չեն հաղորդվում՝ ելնելով թեմայի «առանձնահատկությունից և նրբությունից»: «Պայմանագիրը մեկնաբանելու առաջնային իրավունքը պատկանում է պատվիրատուին: Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Թուրքիային տվյալ համակարգի մատակարարումը համապատասխանում է Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահերին», - այս կապակցությամբ նշել են Ռազմա-տեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայությունում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հայտարարել էր, որ С-400 համակարգերի մատակարարման կանխավճարն արդեն վճարված է՝ հավելելով, որ ինքը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վճռական են տրամադրված այդ հարցով:
С-400 համակարգեր ստանալու Թուրքիայի մտադրության մասին առաջին հայտարարությունները հայտնվել էին դեռևս 2016 թվականի աշնանը։ Bloomberg-ի փոխանցմամբ Ռուսաստանը Թուրքիային կտրամադրի 4 դիվիզիոն С-400՝ 2.5 մլրդ դոլար ընդհանուր արժեքով, ինչը ՆԱՏՕ-ից դուրս Թուրքիայի ամենախոշոր գործարքն է: Ընդ որում, նշվում էր, որ դիվիզիոններից երկուսը Թուրքիան կգնի պատրաստի վիճակում, իսկ մյուս երկուսը կհավաքեն ինքները: Վելուծաբանները նշում են, որ Թուրքիայի հետ այս պայմանագիրը կարող է իրագործվել երկու տարվա ընթացքում:
«Տրիումֆ» С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը, որոնք իրենց անալոգը չունեն աշխարհում, նախատեսված են օդային օբեյկտների՝ այդ թվում նաև ինքնաթիռների և բալիստիկ հրթիռների ոչնչացման համար:

Experts: the S-400 Deal Between Russia and Turkey Is Not a Threat for Armenia in General
On September 12, Moscow and Ankara have signed an agreement to supply Russian S-400 anti-aircraft weapons to Turkey. Ankara has already paid the first installment on the contract. Orientalist Ruben Safrastyan does not consider the date choice to be an accident.
"In New York the regular session of the UN General Assembly launches, within which Turkish President Recep Tayyip Erdogan will meet the US President Donald Trump. With the help of this deal, Erdogan can put pressure on Trump," the expert noted in an interview with “Armedia” IAA, adding that depending on future agreements with the United States, it is possible that Ankara may refuse this deal.
Expert Stepan Safaryan, in his turn, in a talk with “Armedia” IAA, said that the deal is a part of Russia's security policy, aimed at reducing the factor of the Western influence in Turkey's foreign policy. At the same time, the expert also does not exclude that the deal will have a logical end, as Erdogan can hardly change the course of the Turkish state, and at some point he will refuse the deal.
As for the impact of this deal on Armenia, experts believe that in general it does not pose a threat to our country.
"The deal is a threat to Armenia, as it concerns a country that has a hostile policy towards Armenia, which has joined the policy of the blockade of Azerbaijan, which is more militarized and carries out its own military operations," Stepan Safaryan noted. In his turn, Ruben Safrastyan stressed that Russia is selling these weapons to a member of its enemy NATO, reminding that that the weapon is of a protective nature.
It should be noted that the details of the agreement are not given due to the "specificity and sensitivity of the topic." "The main right to comment the contract belongs to the customer. At the same time, it should be emphasized that the delivery of this system to Turkey meets the geopolitical interests of the Russian Federation," the Federal Service for Military-Technical Cooperation noted in this regard.
Earlier, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that Ankara made the first payment for the C-400 systems, adding that he and Russian President Vladimir Putin are determined on this issue. Turkey first announced its intention to purchase Russian S-400 systems in the fall of 2016.
According to Bloomberg, Russia will supply Turkey four S-400 divisions for a total of $ 2.5 billion. Turkey will buy two divisions in a ready form and two more they will collect themselves. Analysts say that the contract with Turkey can be implemented within two years.