Թուրքիա-Ռուսաստան С-400-ների գործարքը Հայաստանի համար մեծ հաշվով վտանգ չի ներկայացնում. փորձագետներ
Մոսկվան և Անկարան սեպտեմբերի 12-ին ստորագրել են ռուսական С-400 համակարգեր Թուրքիային մատակարարելու մասին համաձայնագիր. Թուրքիան կատարել է այս գործարքով առաջին վճարումը:
Արևելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի կարծիքով այս ամսաթիվը պատահակ չէ ընտրված: «Նյու Յորքում մեկնարակում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հերթական նստաշրջանը, որի շրջանակներում նախատեսվում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի և ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը: Այս գործարքի միջոցով Էրդողանը հնարավորություն է ստանում ճնշում գործադրել Թրամփի վրա», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշեց թուրքագետը՝ հավելելով, որ կախված ԱՄՆ-ի հետ առաջիկայում ունեցած պայմանավորվածություններից՝ չի բացառվում, որ Անկարան կարող է հրաժարվել այս գործարքից և վերջինս կունենա իր տրամաբանական ավարտը:
Փորձագետ Ստյոպա Սաֆարյանն «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ այս գործարքը Ռուսաստանի անվտանգային քաղաքականության բաղկացուցիչներից մեկն է՝ միտված Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ Արևմուտքի գործոնի նվազեցմանը:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետը չի բացառում, որ գարծարքը կունենա իր տրամաբանական ավարտը, քանի որ Էրդողանը դժվար թե կարող է փոխել թուրքական պետության ընթացքը և  ինչ-որ պահի կհրաժարվի գործարքից:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի վրա այս գործարքի ունեցած ազդեցությանը, ապա փորձագետները կարծում են, որ մեծ հաշվով այն որևէ սպառնալիք չի ներկայացնում մեր երկրի համար: «Գործարքը Հայաստանի համար սպառնալիք է այնքանով, որ խոսքը վերաբերում է մի երկրի, որը թշնամական քաղաքականություն է վարում Հայաստանի նկատմամբ, որը միացել է Ադրբեջանի շրջափակման քաղաքականությանը, որն ավելի շատ ռազմականացված պետություն է և ինքնուրույն ռազմական գործողություններ է իրականացնում», - նշել է Ստյոպա Սաֆարյանը: Ռուբեն Սաֆրաստյանն, իր հերթին, այս կապակցությամբ ընդգծեց, որ Ռուսաստանն այդ զենքը վաճառում է իր հակառակորդ ՆԱՏՕ-ի անդամին՝ հիշեցնելով, որ զենքը պաշտպանողական է:
Նշենք, որ գործարքի մանրամասները չեն հաղորդվում՝ ելնելով թեմայի «առանձնահատկությունից և նրբությունից»: «Պայմանագիրը մեկնաբանելու առաջնային իրավունքը պատկանում է պատվիրատուին: Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Թուրքիային տվյալ համակարգի մատակարարումը համապատասխանում է Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական շահերին», - այս կապակցությամբ նշել են Ռազմա-տեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայությունում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հայտարարել էր, որ С-400 համակարգերի մատակարարման կանխավճարն արդեն վճարված է՝ հավելելով, որ ինքը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վճռական են տրամադրված այդ հարցով:
С-400 համակարգեր ստանալու Թուրքիայի մտադրության մասին առաջին հայտարարությունները հայտնվել էին դեռևս 2016 թվականի աշնանը։ Bloomberg-ի փոխանցմամբ Ռուսաստանը Թուրքիային կտրամադրի 4 դիվիզիոն С-400՝ 2.5 մլրդ դոլար ընդհանուր արժեքով, ինչը ՆԱՏՕ-ից դուրս Թուրքիայի ամենախոշոր գործարքն է: Ընդ որում, նշվում էր, որ դիվիզիոններից երկուսը Թուրքիան կգնի պատրաստի վիճակում, իսկ մյուս երկուսը կհավաքեն ինքները: Վելուծաբանները նշում են, որ Թուրքիայի հետ այս պայմանագիրը կարող է իրագործվել երկու տարվա ընթացքում:
«Տրիումֆ» С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը, որոնք իրենց անալոգը չունեն աշխարհում, նախատեսված են օդային օբեյկտների՝ այդ թվում նաև ինքնաթիռների և բալիստիկ հրթիռների ոչնչացման համար:

Сделка России и Турции по С-400 не представляет угроз для Армении (эксклюзив)
Москва и Анкара 12 сентября подписали  контракт на поставки российских систем С-400 в Турцию: Анкара уже внесла первый взнос по контракту. Востоковед Рубен Сафрастян выбор даты считает неслучайным.
"В Нью-Йорке стартовала очередная сессия Генеральной Ассамблей ООН, в рамках которой президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган проведет встречу с президентом США Дональдом Трампом. С помощью этой сделки Эрдоган может оказать давление на Трампа", - в беседе с ИАА "Армедиа" отметил эксперт, добавив, что в зависимости от будущих договоренностей с Соединенными Штатами не исключается, что Анкара может отказаться от этой сделки.
Эксперт Степан Сафарян в свою очередь в беседе с ИАА "Армедиа" заявил, что сделка является частью политики безопасности России, направленной на сокращение фактора Запада во внешней политике Турции. В то же время эксперт также не исключает, что сделка может завершиться раньше намеченного, поскольку Эрдоган вряд ли может изменить курс турецкого государства, и в какой-то момент он откажется от сделки.
Что касается воздействия этой сделки на Армению, эксперты считают, что в целом она не представляет угрозы для нашей страны. "Сделка представляет собой угрозу для Армении лишь постольку, поскольку она касается страны, которая ведет враждебную политику в отношении Армении, которая присоединилась к политике блокады Армении со стороны Азербайджана, которая более военизирована и осуществляет свои собственные военные операции", - отметил Степан Сафарян.  В свою очередь Рубен Сафрастян подчеркнул, что Россия продает это оружие члену вражеского ей НАТО, напоминая, что это - оружие защитного характера.
Отметим, что детали соглашения не приводятся из-за "специфики и чувствительности темы". "Приоритетное право комментировать контракт принадлежит инозаказчику. При этом необходимо подчеркнуть, что поставка данной системы Турции отвечает геополитическим интересам Российской Федерации", - по этому поводу отметили в Федеральной службе по военно-техническому сотрудничеству, передает РИА Новости.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара внесла первый взнос за комплексы C-400, добавив, что он и президент России Владимир Путин настроены решительно в этом вопросе.
Турция впервые заявила о намерении закупать российские системы С-400 осенью 2016 года. По данным Bloomberg, Россия поставит Турции четыре дивизиона С-400 на общую сумму $2,5 миллиарда. Причем два дивизиона турки купят в готовом виде и еще два соберут сами. Аналитики отмечают, что контракт с Турцией может быть реализован в течение двух лет.
ЗРС С-400 "Триумф", пока не имеющая аналогов в мире, предназначена для поражения воздушных объектов, включая самолеты и баллистические ракеты.