ՀԱՊԿ-ում կբարձրաձայնվի Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության մասին
Ալեքսանդր Լապշինն արձանագրեց այն, ինչ տարիներ շարունակ ասել է հայկական կողմը, այն, որ Ադրբեջանը հակաժողովրդավարական, ռասիստական պետություն է:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նման դիտարկում կատարել է Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով երեկ Իսրայելցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի՝ ադրբեջանական բանտից ազատվելուց հետո սոցցանցի իր էջում կատարած առաջին  գրառումը:
«Ադրբեջանը ոչ միայն հայատյաց, այլև առհասարակ հիվանդագին քաղաքականություն է վարում: Լապշինի արձանագրումները պետք է նաև որոշակի մեսիջ լինեն միջազգային հանրության համար. էլ չեմ ասում, որ օտարազգի քաղաքացուն ոչ միայն ձերբակալել են, այլև ծեծի են ենթարկել, տանջանքների և  դա փորձել են ներկայացնել որպես ինքնասպանության փորձ: Սա ապացուցում է, որ Ադրբեջան պետությունը լիովին հիմնված է ստի և կեղծիքի գաղափարախոսության վրա», - ասել Էդուարդ Շարմազանովը:
Էդուարդ Շարմազանովը շեշտել է, որ ինչպես նախկինում, այդպես էլ այժմ տարբեր կառույցներում գործող հայկական պատվիրակությունները  բարձրաձայնելու են Ադրբեջանի նման քաղաքականության մասին: «Նույնը պատրաստվում ենք անել հոկտեմբերի 12-14-ն անցկացվելիք ՀԱՊԿ-ի խորհրդանական վեհաժողովի շրջանակում» -  եզրափակել է նա:

E. Sharmazanov to Voice about Azerbaijan’s Anti-Armenian Policy at CSTO Parliamentary Assembly
Alexander Lapshin recorded what has been stated by the Armenian side for years, that is Azerbaijan is an anti-democratic, racist state, said Eduard Sharmazanov, Vice Speaker of Armenia’s Parliament, on Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin’s first note posted in the social network after his release from the Azerbaijani prison, "Armenpress" reports.
"Azerbaijan carries out not only an anti-Armenian policy, but also abnormal policy in general. What Lapshin has said should be considered as a certain message for the international community: plus also the facts that the foreign national has not only been arrested, but he also was beaten, suffered tortures and attempt was made to present all of these as a suicide attempt. This proves that Azerbaijan state is completely based on the ideology of lie and frauds," - Sharmazanov said.
Sharmazanov said like previously, now as well the Armenian delegations in various structures will voice about Azerbaijan’s such policy. "The same we are going to do during the upcoming CSTO Parliamentary Assembly on October 12-14," - he said.